Egyszerűen és otthon is elkészíthető szeizmográf

Általában rengeteg dolgot tanulnak a gyerekek az iskolában, amelyekre nem lesz túlságosan nagy szükségük a későbbi életükben. Országtól függ némileg, hogy mik ezek a dolgok, de azért a dinoszauruszokról, a spártaiakról vagy éppen a mitokondriumról a világ minden részén tanulnak a gyermekek. De tanulnak a tornádókról és földrendgéseskről is, még akkor is, ha mondjuk Magyarországon egyik jelenség sem nagyon gyakori. És mivel a világ számos részén a földrengések jóval gyakoribbak és erősebbek, ott azért mélyebben foglalkoznak ezzel a tanulmányok során. Azt is megtanítják, hogyan kell reagálni egy földrengés esetén vagy éppen hogyan lehet saját magunknak is készíteni egy egyszerű szeizmográfot. A szeizmográfok egy kerethez lazán rögzített tehetetlen test és a földdel együtt mozgó keret relatív elmozdulását mérik.

Ezen jeleket felerősítik és rögzítik. Egy megbízható és már értékelhetőnek nevezhető szeizmográf kulcsa egy érzékeny geofon. Ez tulajdonképpen egy mikrofon, de nem a levegőben, hanem a talajban lévő rezgések érzékelésére szolgál. Mindenesetre ha valamennyire komolyan akarjuk venni az építési feladatot, akkor ezt célszerű megvásárolni. Egy geofon azonban nem elég.

A házi szeizmográf elkészítése

Ha szeizmográfot akarunk, akkor a geofon jeleit fel kell tudni venni, majd ábrázolni is kell őket. Ehhez először a geofonból érkező jeleket erősíteni kell, amit egy LM358-as műveleti erősítő köré épülő kis áramkörrel érhetünk el. Onnan a jelet egy Arduino áramköri lapra küldjük, ahol a kimenetet az analóg-digitális átalakítóval rögzítjük. Ez továbbítja a jelet egy csatlakoztatott számítógéphez, amely az eredményeket egy NERdaq nevű szoftver segítségével ábrázolja. Ezt a szoftvert egyébként specifikusan iskolák és tanulók számára készítették. És ez konfiguráció már sok éve megbízható eszközként szolgál a földrengések vizualizálásához. Bár meg kell jegyezni, hogy nem kalibrált, így ne várjunk tőle tudományos szintű eredményeket. Ettől függetlenül izgalmas lehetőség a földmozgások monitorozásához és megértéséhez. Videón a készítés módja:

Persze ez a fentebb felvázolt konfiguráció még így is igényel bizonyos ismereteket és költséggel is jár. Ha ennél egyszerűbben gondolkodunk, akkor a legegyszerűbb szeizmográf konkrétan egy rúgókkal egy papírdoboz közepére erősített pohár. Mert földrengés esetén a doboz elmozdul, a pohár viszont mozdulatlan marad. Aztán készíthetünk az elektromágneses indukció elvén működő szeizmográfot is, a lényeg a pontosságon és a vizualizáció lehetőségén van.