Egy év alatt tízmillió dollárt vesztett az NFT-kereskedő

Egykoron státusszimbólumnak számított, most azonban már csak az előző bikapiac halvány emlékének számítanak az NFT-k. A CryptoPunks az NFT-világ ikonikus kollekciójának számít a mai napig, ugyanakkor értéke jelentős zuhanáson ment keresztül az elmúlt években. Egyes befektetők akár több millió dolláros veszteséget is elkönyvelhettek rajtuk.

Egy CryptoPunks-gyűjtő tavaly 16 millió dollárért vásárolta meg, most pedig 6 millió dollárért adta el digitális műkincsét. De mi áll amögött, hogy ennyire visszaesett az NFT-k ára? És ami többeket érdekelhet, lesz még valaha ekkora kereslet az NFT-piacon?

4000 Ether-ért adta el a NFT-jét a kereskedő

A CryptoPunks NFT-kollekciót 2017-ben hozta létre a Larva Labs az Ethereum blokkláncán. A tízezer egyedi pixelart karaktert tartalmazó gyűjtemény embereket, zombikat, majmokat és idegeneket ábrázol, a legnagyobb NFT-eladások pedig egyértelműen hozzájuk köthető. A Punk #5822 NFT-t 2022-ben 23,7 millió dollárért adták el, ezzel az egyik leghíresebb NFT lett.

Bár a CryptoPunks egy időben kiemelkedő státusszal bírt és sokan biztos befektetésként tekintettek rá, az elmúlt időben jelentősen visszaesett a kereslet iránta. Egy kereskedő 2024 márciusában 16 millió dollárért, akkori árfolyamon 4500 Ether-ért vásárolta meg a Punk #3100-at, azonban az ETH drasztikus leértékelődésének köszönhetően tízmillió dollárral kevesebbért tudta értékesíteni – 4000 ETH-ért.

Az ethereum ETH Price ETH Price (ETH) árfolyama az elmúlt egy évben 3500 dollárról 1500 dollárra esett vissza úgy, hogy kétszer is érintette a 4000 dolláros szintet. Ez a drasztikus leértékelődés számos NFT-kollekció árfolyamát és az iparág kereskedelmi volumenét is brutálisan visszavetette. A CryptoSlam adatai szerint egyébként a Punk #3100 megvásárlása a harmadik legnagyobb értékű vásárlásnak számít az NFT-k történetében.

Kilátások az NFT-piacra

2025 tavaszára az NFT-piacon tapasztalt kereskedési volumen jelentősen visszaesett. Bár 2024 utolsó negyedévében az olyan projektek, mint az Azuki és a Pudgy Penguins, halvány reményt adtak a piaci szereplők számára, hogy az Abstractnak köszönhetően másodvirágzását élheti az iparág, néhány hónapra rá az aktivitás drasztikusan visszaesett.

Az értékesítési volumen 2022 óta folyamatosan csökken, az elmúlt hetekben pedig még az olyan kollekciók sem tudtak növekedést felmutatni, mint a CryptoPunks, vagy a Bored Ape Yacht Club. Azáltal, hogy nincsenek új belépők, a hype gyakorlatilag megszűnt. A tradicionális művészeti aukciós házak pedig már alig foglalkoznak a digitális eszközök értékesítésével.

2025 végére várhatóan az adhat reményt az NFT-tulajdonosok számára, hogy a spekuláció helyett az olyan valódi felhasználási esetek kerülhetnek előtérbe, mint a gaming, a ticketing, vagy az IP-jogok. A legtöbb nagyvállalat ugyanakkor megszűntette saját NFT-kollekcióját, a legnagyobb tőzsdék pedig bezárták saját NFT-piacterüket, ezzel is erőforrásokat átallokálva más területekre.

Tavaly májusban a Yuga Labs azt mondta a CryptoPunks brandről, hogy már nem érinthetetlen kollekció. A vállalat egyébként 2022-ben vásárolta fel a legrégebbi és legismertebb gyűjteményt – hiába.