Egy blokklánc több tranzakciót dolgozott fel, mint az összes többi a múlt héten – mi történik a Solanával?

A Solana dolgozta fel a legtöbb tranzakciót múlt héten az összes blokklánc közül. Azonban jobb, ha a számok mögé nézünk.

A múlt héten a Solana blokklánc 355 millió tranzakciót kezelt. Ez elsőre egy egészen lenyűgöző adat, és úgy tűnhet, mintha messze túlszárnyalta volna az összes többi blokklánc forgalmát.

Solana tranzakciók alakulása

Solana tranzakciók alakulása

De vajon tényleg ez történt?

És egyáltalán mit jelentenek ezek a tranzakciók valójában?

Rekordszámú tranzakciót kezelt le a Solana blokklánca

A látványos számok mögött fontos információk húzódnak.

Például a Bitcoin vagy az Ethereum hálózatán zajló tranzakciók túlnyomó része tényleges pénzmozgás. Tehát valaki átküld egy kisebb vagy nagyobb pénzösszeget vagy tokent valaki másnak. A Solana esetében ezeknek a tranzakcióknak azonban a döntő hányada csak belső tranzakció, nem pedig valós pénzügyi művelet.

A Solana ökoszisztémájában sok tranzakció csupán úgynevezett programinterakció. Ilyenkor a validátorok és a rendszer elemei kommunikálnak egymással, például szavaznak vagy egyéb belső feladatokat hajtanak végre. Ezek nem járnak valódi értékátvitellel, inkább hasonlítanak arra, amikor egy számítógépes program utasításokat ad önmagának. Azonban a blokkláncon ez az adatátvitel is tranzakcióként kerül rögzítésre.

A szakértők szerint, ha csak a pénzügyi szempontból releváns, valódi pénzátutalásokat és tranzakciókat nézzük, a Solana teljesítménye legalább 75%-kal alacsonyabb, mint a fent hivatkozott 355 millió tranzakció. Emiatt a legtöbb elemzőplatform már eleve szűrve mutatja a Solana TPS (tranzakció per másodperc) értékét, hogy reálisabb képet adjon.

Az is figyelemre méltó, hogy a megnövekedett terhelésre válaszul a Solana mérnökei bevezették az SIMD-0207 frissítést, amely 4%-kal növelte meg a blokkméretet. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a Solana hálózata ma már jobban tudja lekezelni a hálózati igényeket.

A Solana tehát valóban nagyon gyors, és technológiailag lenyűgöző, de nem érdemes közvetlenül összehasonlítani más blokkláncokkal a tranzakciószámot tekintve. Főleg nem olyan blokkláncokkal, ahol a tranzakciók nagy része tényleges pénzmozgás. Ha igazán össze akarjuk vetni a blokkláncokat, akkor nemcsak a mennyiséget, hanem a tranzakciók típusát és célját is figyelembe kell vennünk.