Megdöbbentő dolgokat mondott Edward Snowden: így profilozzák az egész életünket

Edward Snowden, az NSA leleplezője vitaindító beszédet tartott a Bitcoin 2024 konferencián Nashville-ben. Megdöbbentő kinyilatkoztatásokat tett a Bitcoinról és a tágabb értelemben vett kripto-ökoszisztémáról.

Kifejtette, hogy a kriptovaluták miért számítanak a legjobb választásnak a korrupt intézményi gyakorlatok elleni küzdelemben.

Edward Snowden beszéde a Bitcoinról

Snowden a Bitcoin 2024 konferencián tartott vitaindító beszédében megemlítette, hogy a Bitcoin-tranzakciók többsége teljesen doxxolt, bár ezt nem hozzák nyilvánosságra. A doxxolás során egy egyénről magánjellegű vagy azonosításra alkalmas információt hoznak nyilvánosságra,  az egyén hozzájárulása nélkül.

Snowden azzal kezdte, hogy elmondta, hogy a hálózaton zajló Bitcoin tranzakciók adatai nyilvánosan ellenőrizhetőek. Ezt mindenki tudta eddig is.

Az NSA korábbi dolgozója azonban azt is elmondta, hogy a Bitcoin-hálózaton (és más láncokon) tranzakciókat végrehajtók személyazonossága nem annyira anonim, mint egyesek gondolják.

Kijelentette, hogy a kriptopénz váltók általában megosztják a felhasználók adatait – nem csak a szabályozó hatóságokkal. Ezeket az entitásokat Snowden csak „nagy hatalmaknak” nevezte.

Snowden kijelentette, hogy ezek a nagyhatalmak tranzakciós történeteik révén megfejthetik a felhasználók életének más aspektusait is, beleértve magánéletüket és politikai hovatartozásukat. Elmesélte, hogy ezek a hatóságok hogyan gyűjtik össze az egyének metaadatait vagy tevékenységiről az adatokat, és hogyan használják őket teljes kép kialakítására róluk – anélkül, hogy erről tudomásunk lenne.

A magánélet védelme fontos lenne – de kinek?

Snowden beszéde ismét kiemelte a felhasználók magánéletének kérdését, amely általános téma a központosított tőzsdék használatakor. Megjegyezte, hogy ezek az entitások nem veszik figyelembe a felhasználók adatvédelmét annak ellenére, hogy számos figyelmeztetést kaptak már. Sőt, még az adatvédelmi törvények, például az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) bevezetése is történt – de hiába.

Az NSA bejelentője közvetetten a decentralizáció mellett szólt, amely a kriptovaluta világ egyik fő elve. Számos központosított váltó, például az FTX bukása és az olyan tőzsdék fokozott felügyelete, mint a Binance, a decentralizált váltók (DEX-ek) nagyobb elterjedéséhez vezetett. Ez a felhasználók számára szabadságot és adatvédelmet biztosít.

A felhasználók magánéletének megsértésével kapcsolatos probléma egyúttal indokolja az saját letéti őrzést is, és azt is, hogy a kripto-felhasználók hogyan alkalmazzák ezeket a tárcákat. Ez biztosítja, hogy az egyének nagyobb önellenőrzést gyakoroljanak pénzügyeik felett. Aahelyett, hogy külső rendszerekre hagyatkoznának, amelyek könnyen kompromittálhatók.

Vitalik Buterin szavai

Snowden beszéde nagyon hasonló érzelmeket tükröz, mint amit az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin képvisel. Miközben a közelmúltban a kriptovaluta szektor és a politika kapcsolatáról beszélt, Buterin megjegyezte, hogy a kriptovaluta több, mint egyszerűen pénz. A kriptovaluták elterjedésének elsődleges célja a szabadság volt.

Vitalik szerint ez a szabadság több területen is jelentkezik. Többek között szabadság megjelenik az alábbi területeken:

  • a kommunikáció szabadsága,
  • a magánélet szabadság és magánéletet biztosító digitális identitás,
  • gondolkodás szabadsága,
  • az információhoz való jó minőségű hozzáférés.

Ennek a szabadságnak az elérése során a felhasználók nagyobb irányítást gyakorolhatnak digitális identitásuk és az információ megosztása felett.

A kriptovaluta szektor pedig kétségtelenül lépéseket tesz annak érdekében, hogy az egyéneknek megadja ezt a szabadságot.