E-szavazatokkal biztosíthatja be hatalmát Putyin
A blokklánc technológia fontos szerepet fog betölteni annak meghatározásában, hogy Vladimir Putyin orosz elnök fenn tudja tartani hatalmát egészen 2036-ig.
Az orosz kormányzat pénteken jelentette be, hogy minden 18. életévet betöltött állampolgár e-szavazat formájában is leadhatja voksát a tervezett alkotmánymódosítási szavazáson. A szavazók most azért járulnak az urnákhoz, hogy eldöntsék, hogy megengedik-e, hogy Putyin elnök még két elnöki időszakot kitöltsön, és így még 2×6 évig az ország első embere maradhasson. Putyin idén már 20-ik éve vezeti első emberként erős kézzel Oroszországot. Borisz Jelcin óta nem volt más igazi hatalommal rendelkező vezetője az országnak. Most tehát még ezt tolná ki még 12 évvel.
Kapcsolódó: Putyin láthatatlan falat húzna Oroszország és a világ közé
A kormányzat most osztott meg részletesebb információt a közelgő választásokkal kapcsolatban. Ennek legizgalmasabb újdonsága, hogy az e-szavazásos rendszer blokkláncra épül. Ezt így foglalták össze:
“Az online szavazás biztonságát és átláthatóságát a blokklánc technológia fogja biztosítani. Így ennek a hálózatnak egy szervere sem lesz. Ahhoz bármilyen változást véghez lehessen vinni a rendszerben, ahhoz a hálózat minden résztvevőjének hozzá kell járulni, így a blokklánc láncát szinte lehetetlen megtörni.“
Úgy tűnik, hogy a moszkvai hatóságok úgy gondolják, hogy a blokklánc használata valamilyen mértékben legitimitást ad majd a döntéshozó folyamatnak. Az elnök ugyanis már januárban benyújtotta azt a vitatott alkotmánymódosítást, amely szinte haláláig bebetonozná elnöki hatalmát. Azonban a koronavírus hatására eddig nem tudták megtartani a népszavazást.
Putyin blokklánca
Maga a népszavazás folyamata június 24. és június 30. között kerül megrendezésre. A szektort jól ismerőket azonban nem érte teljesen meglepetésként a mostani hír, ugyanis az e-szavazás megvalósítását az orosz fél már régóta tervezte és fejlesztette.
2019-ben a Duma (Parlament) választásokat és egy új metrómegállóval kapcsolatos népszavazást is e-szavazásos rendszerre építettek. Azonban az orosz apparátus a kriptovalutákkal szemben már nem ennyire elnéző. Márciusban több olyan hír is napvilágot látott, hogy az orosz nemzeti bank komolyan fontolgatja azoknak a számláknak a befagyasztását a pénzügyi rendszerben, amelyek kriptovalutákhoz kapcsolódnak.