Amikor a fagyi visszanyal: Elege lett egy csalónak és lebuktatta saját bűnszervezetét
Meglehetősen abszurd hír kapott szárnyra nemrégiben a világsajtóban – egy dubaji csaló megelégelte a szélhámosságot és leleplezte saját bűnszervezetét.
Elgondolkodtál már azon, hogy vajon kik azok a szociopaták, akiket a Netflix dokumentumfilmjeiben láthatunk, amint társkereső alkalmazások segítségével pénzt csalnak ki gyanútlan emberektől? Úgy tűnik épp egy ilyen egyénnek szólalt meg most a lelkiismerete és minden aljasságról kitálalt.
Az ausztrál News.com.au híroldal egy olyan 21 éves dubaji fiatallal készített interjút, aki ez idáig egy „csalásokra szakosodott call centerben” kereste kenyerét.
Maga a csaló is áldozat volt?
A „Beard” nevezetű személy azt nyilatkozta, hogy „a háború sújtotta Szíriából menekült Dubajba” és kétségbeesetten munkát szeretett volna találni. Azt hitte, hogy egy reklámügynökségnél kapott állást, de mint kiderült egy „bizarr irodahelyiségben találta magát a dubaji sivatag közepén, ahol az ott dolgozók megpróbálták elkobozni az útlevelét”.
Ezt követően a férfit fogságban tartották és arra kényszerítették, hogy megélhetéséért cserébe embereket verjen át – áll a beszámolóban.
Ezután egy nagyszabású csalás részévé vált, amelynek célja az volt, hogy a hiszékeny, romantikus kapcsolatot kereső emberektől kicsalják a pénzüket. A News.com.au szerint az ilyesfajta átveréseknek évente több ezer ausztrál ember esik áldozatául.
Beard éjszakai műszakban, napi 12 órában, heti hat napon át dolgozott és egy Annie nevű nőnek adta ki magát, hogy becsapja az áldozatokat. A központban több mint 1 000 munkavállaló tüsténkedett, akik többnyire Afrikából és Indiából érkezett külföldi migránsok voltak, és mindannyian egy kínai vezetésű szindikátus irányítása alatt álltak. A munkásoknak nem engedték, hogy elhagyják a létesítmény területét, élelmiszert is csak az őket kiszolgáló árusoktól vásárolhattak.
Beard feladata az volt, hogy megszerezze az áldozatok pénzügyi információit, illetve meggyőzze őket arról, hogy kriptóba fektessenek. Egy félig török, félig ukrán nőt alkalmaztak rövid videohívások lebonyolítására annak érdekében, hogy megnyugtassa az áldozatokat, hogy nem átverésről van szó.
A fiatal férfi általában 12 áldozattal zsonglőrködött egyidejűleg, mielőtt átadta őket egy másik csapatnak, akik véglegesítették az átverést.
Annak ellenére, hogy ott dolgozott, Beard soha senkit nem vert át. Ehelyett szándékosan elakasztotta a beszélgetéseket és figyelmeztette az áldozatokat a kriptobefektetések kockázataira. Jim Browning YouTuber videióiból inspirálódva titokban felvételeket szivárogtatott ki a call centerből. Amikor végül úgy döntött, hogy távozik, rávezette a csalókat, hogy engedjék el, azt állítva, hogy haza kell mennie.
Elmondása alapján távozása után a call center felszámolásra került.
Sajnálatos módon hazánkban is gyakran előfordulnak ehhez hasonló, ciffrábbnál cifrább átverések, amelyek gyakran a kriptoeszközökhöz kötődnek. Emiatt oly fontos, hogy körültekintőek és elővigyázatosak legyünk, ne hagyjuk magunkat becsapni az interneten.