Hétfőn elindul a Donald Trump nevéhez fűződő kriptovaluta-platform

A World Liberty Financial egy új kriptovaluta és decentralizált platform, ami mögött Donald Trump és családja áll. A decentralizált pénzügyi protokollok 2020 nyara óta kínálnak elérhető alternatívát mindenki számára a hagyományos pénzügyi rendszerekkel szemben, elterjedésük az Ethereumnak köszönhető.

A republikánus elnökjelölt egy X-en közzétett videóban számolt be arról, hogy a World Liberty Financial és a WLF kriptovaluta szeptember 16-án elindul. A Trump-család célja, hogy az Egyesült Államok vezető szerepet töltsön be a kripto-forradalomban.

Elindul a World Liberty Financial és a WLF token

A World Liberty Financial célja, hogy alternatívát kínáljon a hagyományos bankrendszerrel szemben. Donald Trump fiai, ifjabb Donald Trump és Eric Trump egy olyan platform létrehozásában vállaltak szerepet, amely első sorban az Egyesült Államokhoz kötött stabilcoinokat kívánja felhasználni globális pénzügyi tranzakciók lebonyolításához.

A közzétett fehér könyv szerint a projekt a tranzakciók futtatása mellett lehetővé teszi a kriptoeszközök tárolását digitális tárcákban, a hitelfelvétel és a hitelnyújtás teljes folyamatát és a kriptovalutákba történő befektetést.

Bár a DeFi alapvetően a decentralizált irányításról szól, a projekt sok kritikát kapott, mivel az irányítási tokenek 70%-át bennfentesek között osztják szét. A kripto-közösség ebből adódóan aggodalmat érez az átláthatóság és a centralizáció kérdésében.

A stabilcoinoké a jövő

A World Liberty Financial nyilatkozatai alapján a projekt el akarja terjeszteni a dollárhoz kötött stablecoinokat a decentralizált pénzügyi ökoszisztémában is. A stabilcoinokkal kapcsolatos bikás megjegyzések mellett a projekt olyan platformokkal is partnerségre lépett már, mint az Aave protokoll, ami azt jelzi, hogy a World Liberty Financial az Ethereumra épül. A DeFi Llama adatai szerint az Aave egyébként a világ második legnagyobb DeFi-protokollja, a projektben zárolt érték pedig meghaladja a 11 milliárd dollárt.

A CoinGecko adatai szerint a stabilcoinok piaca eléri a 171 milliárd dollárt. Ennek azonban közel 90%-áért a Tether és a Circle termékei állnak. Az USDT piaci kapitalizációja 118 milliárd dollár, míg az USDC-é 35 milliárd dollár.

Trump korábbi ígéretei szerint, amennyiben novemberben megválasztják, felkarolja az iparágat. A kriptovaluták támogatását egyértelműbb szabályozási környezettel és az SEC jelenlegi elnökének, Gary Genslernek, az elbocsátásával érné el, aki több nagy kriptovaluta-céggel szemben is negatív kimenetelű intézkedéseket hajtott végre.

A platformot érő kritikák

Amellett, hogy az irányítási tokenek szétosztása nem feltétlen a legfairebb módon történik, sokan óriási hibának tartják a platform elindítását. A World Liberty Financial körüli vegyes hangulat abból adódik, hogy Trump az elnökválasztásig csupán 50 nap van hátra.

Egyesek megkérdőjelezik, hogy vajon akkor is elindulna-e a projekt, ha ellenfele, Kamala Harris, lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mások, mint például Nic Carter, a Castle Island Ventures partnere, úgy véli, hogy a projekt „hatalmas hiba”.

„Úgy tűnik, Trump belső köre naiv módon ragaszkodik a kriptovaluták felkarolásához. Őszintén szólva, ezzel csak felégetik az iparággal szemben kialakult jóindulatot.” – mondta Carter, aki egyébként Trump támogatója

A projekt a hackerek és rosszakarók figyelmét is felkeltette. Szeptember 4-én csalók egy csoportjának sikerült feltörniük az exelnök menyének és lányának is az X-fiókját, ahol hamis linkeket tettek közzé a World Liberty Financial vállalattal kapcsolatban. Augusztus 30-án a vállalat hivatalos Telegram-csoportjában tettek közzé hamis ígéreteket és hirdetéseket, míg augusztus 8-án Eric Trumpnak kellett tisztáznia, hogy a vállalat nem áll kapcsolatban a Restore the Republic ($RTR) mémcoinnal.