Trump kedvenc szava a vám

A közelgő amerikai elnökválasztás republikánus jelöltje, Donald Trump néhány napja 600 cégvezető előtt beszélt arról, hogy számára a legszebb szó a szótárban a „tariff”, azaz a vám. És nem fog habozni a lehető legnagyobb mértékben vámokat szabadítani az USA kereskedelmi partnereire, ha ez szükséges ahhoz, hogy még jobb helyzetbe kerüljön az amerikai gazdaság. A Bloomberg pedig úgy tudja, hogy az Európai Unió már készül is válaszcsapásra, amennyiben Trump beváltja fenyegetését és büntetőintézkedéseket foganatosít az európai blokk ellen. A sajtóorgánum úgy tudja, hogy már létezik is egy nemhivatalos lista azokról az amerikai árukról, amelyekre vámot vethet ki az EU. De bennfenntesekre hivatkozva a Bloomberg azt is állítja, hogy az EU csak legvégső esetben nyúlna ilyen intézkedéshez.

A kérdés, hogy egy USA vs. EU kereskedelmi háborúval ki jár jól

Persze igazából a nevető harmadik Kína járhat a legjobban egy kereskedelmi háborúval. Hiszen Kína már nem igazán akarja az európai termékeket és sokkal többet exportál az USA-ba, mint amennyit importál. Trump 2018-ban meglepte az EU-t, amikor vámokkal sújtotta az európai acél- és alumíniumexportot. Abban az esetben a blokk politikailag érzékeny vállalatokat célzott meg megtorló vámokkal, köztük a Harley-Davidson motorkerékpárokat és a Levi Strauss farmereket. Trump 2016-os győzelme óta az EU számos kereskedelmi védelmi eszközt fogadott el, köztük egy olyan eszközt, amellyel a gazdasági kényszerre reagálhat. Európa szerencsétlenségére az azóta eltelt években a kontinenst elárasztották az olcsó kínai elektromos autók, amelyek nagyon komoly csapást jelentettek a német gazdaságra. A németek most már igazából küzdenek azért, hogy megmaradjanak gyártóipari nagyhatalomnak. Éppen ezért az USA-val folytatott bármilyen kereskedelmi háború csak még jobban megnehezítheti az európai kontinens helyzetét.

Trump pár napja Chicagóban azt mondta, hogy elnökként olyan országokat, mint Kína, 60%-tól 100%-ig terjedő vámokkal sújtana, a többi országból származó behozatalra pedig 10%-os általános vámot vetne ki. Ellenintézkedéseket vezetne be az európai digitális szolgáltatási adók ellen is, amelyeket az amerikai technológiai cégek ellen hozott az EU. „Szövetségeseink kihasználtak minket. Jobban, mint az ellenségeink” – mondta Trump. „A szövetségesek alatt pedig az európaiakra gondolok. Az Európai Unióval szemben 300 milliárd dolláros kereskedelmi deficitünk van.

A jövőkép

Azt tudjuk, hogy az EU hatásvizsgálatot készít a novemberi voksolás következményeiről. Különös figyelmet fordítva arra a forgatókönyvre, amelyben Trump kerül ki győztesként. Függetlenül attól, hogy ki nyeri a választásokat, az Egyesült Államokkal való kereskedelmi kapcsolatok kiemelt prioritást élveznek majd. Harris győzelme esetén az EU arra fog törekedni, hogy rendezze a Biden elnöksége alatt megoldatlanul maradt számos irritáló tényezőt. Például a fennmaradó acél- és alumíniumvámok eltörléséről szóló tartós megállapodást. Harris az amerikai fogyasztókra kivetett adónak minősítette Trump vámjait. Mondjuk azt sem tudni, hogy pontosan mi lesz, ha Harris lesz az elnök. Ő ugyanis Biden politikáját tervezi folytatni, amelynek szintén kulcsfontosságú pontja az „Amerika az első” politika.