Donald Trump megválasztása esetén Amerika a „világ kriptoközpontja” lehet
Közelednek a választások, a politikusok pedig minden lehetséges kérdésben igyekeznek állást foglalni, hogy újabb és újabb választópolgárokat nyerjenek meg. A Bitcoinra és a kriptovalutákra összpontosító Bitcoin 2024 rendezvény eredeti célja a kripto-közösség összegyűjtése és a technológiai és gazdasági hatások megvitatása, azonban az élesedő választási helyzetnek köszönhetően a konferencia szinte már a politikusok csataterévé változott.
Az esemény legjobban várt szereplője a korábbi amerikai elnök, Donald Trump, aki július 27-i beszédével a konferencián mindent megtett, hogy maga mellé állítsa a kriptovaluta-ipar szereplőit. Ilyen volt a Bitcoin 2024 szombati napja.
Az Egyesült Államok lehet a világ kriptoközpontja
Az Egyesült Államok korábbi elnöke és jelenlegi republikánus jelöltje, Donald Trump, a Bitcoin 2024 konferencián bejelentette, hogy novemberi megválasztása esetén mindent meg fog tenni azért, hogy Amerikát a világ „kriptofővárosává” tegye. Az egyórás késéssel kezdődő beszédében Trump elmondta, nagyon tiszteli a Bitcoin közösségét, és hozzáállásuk olyan, mint az acélipar volt a politikus fiatalkorában.
Trump beszéde a konferencia legjobban várt programja volt, melyben elmondta, megválasztása esetén az első napon új elnököt nevez majd ki az SEC élére Gary Gensler helyett, az ország stratégiai tartalékvalutájává teszi a bitcoint és Amerika nem adja el az eddig felhalmozott Bitcoin-készletét. Egy másik fontos bejelentése Trumpnak, hogy megválasztása esetén kiszabadítja Ross Ulbrichtot, a volt darknet piactér Silk Road alapítóját, aki méltánytalanul kapott életfogytiglant csak azért, mert szabadpiaci libertáriánus eszmék jegyében működtette a törvényekre fittyet hányó online piacterét (ne feledjük, a Bitcoinista közösségben erősen élnek a cypherpunk, szabadpiac maximalista, anarchokapitalista eszmék, az osztrák közgazdaságtan tanításaival kiegészülve).
A köztudottan Bitcoin-párti Trump ezután azt tanácsolta az amerikai választópolgároknak, hogy soha ne adják el összegyűjtött Bitcoinjaikat, mivel a jövőben az arany piaci kapitalizációját is túlszárnyalhatja az eszköz értéke. Ehhez jelenleg 12-szeres növekedésre lenne szükség, ha az arany árfolyama nem változik semmit.
Beszéde végén Trump megnyugtatta a közösséget, hogy megválasztása esetén nem kerülnek a központi bank digitális valutái, vagyis a CBDC-k, bevezetésre, és a Bitcoin továbbra is a szabadság és függetlenség szimbóluma marad.
Politikai felszólalók a Bitcoin 2024-en
Ha már Bitcoin-párti politikusok, a július 26-én felszólaló, független elnökjelölt, Robert F. Kennedy Jr. talán nagyobb feltűnést keltett Trumpnál is azzal, hogy Bitcoin-barát politikai tervet dolgozott ki. A republikánus színekben induló Kennedy beszédében megígérte, hogy beiktatása napján előírja az Igazságügyi Minisztérium számára, hogy a FED által birtokolt 200 000 BTC-nél is több készletet helyezzék át a stratégiai tartalékok közé.
Kennedy azt is elmondta, hogy megválasztása esetén napi 500 BTC megvásárlására kötelezi a Pénzügyminisztériumot, amíg a szövetségi tartalék el nem éri legalább a négymillió BTC-t – ez a teljes Bitcoin-állomány közel 20%-a. Trump mellett Kennedy is a világ Bitcoin-nagyhatalmává kívánja tenni az Egyesült Államokat, kérdés, ezt a függetlenséget elérni kívánó közösség mennyire fogja tolerálni.
A konferencián egyébként Cynthia Lummis és Tim Scott szenátorok is előadásokat tartottak, akik nyíltan támogatják a kriptovaluták térnyerését és innovációját.
Snowden végig higgadt maradt
A politikusok mellett Edward Snowden, amerikai-orosz számítógépes szakember is felszólalt a Bitcoin 2024-en, beszéde pedig az egyik legnagyobb érdeklődést váltotta ki a jelenlévőkből. A titkosított NSA-dokumentumokat nyilvánosságra hozó, egykori CIA-alkalmazott célja az volt, hogy óva intse a választópolgárokat a politikai ígéretektől.
Snowden ahelyett, hogy politikai eszközként használta volna fel a Bitcoint, figyelmeztette az embereket, hogy szavazzanak szívük szerint, de egy kultuszhoz se csatlakozzanak. Az informatikai szakember szerint a Bitcoin népszerűsítése kizárólag egy politikai fogás, a Bitcoin-párti politikusok pedig nem képezik a közösség részét. Snowden felszólalása során végig halk és higgadt maradt, és azt tanácsolta a közösségnek, hogy nem szabad bedőlni a hízelgésnek és az udvarlásnak.