Donald Trump az adósságplafon eltörlését kérte a Kongresszustól

Az Egyesült Államok adósságplafonja az a törvényi korlát, mely meghatározza az ország kormánya által maximálisan felvehető kölcsön mértékét az államadósság finanszírozására. Az eredetileg az államkötvények kifizetésére, a szociális juttatásokra, a közalkalmazottak bérére és a katonai kiadások finanszírozására vonatkozó összeg azonban rendre nem elég, ezért annak megemelése kulcsfontosságú gazdasági és politikai eseménynek minősül.

Donald Trump pénteken arra kérte a Kongresszust, hogy töröljék el az adósságplafont, mivel az egy értelmetlen fogalom. A fizetőképesség megőrzését szolgáló intézményt a frissen megválasztott elnök szerint már a demokraták is el akarják törölni, ő pedig teljes mértékben támogatja az intézkedést.

Az adósságplafon egy pszichológiai korlát

Az adósságplafon a törvényhozók által meghatározott korlát, amely kimondja, a szövetségi kormány mennyi hitelt vehet fel kötelezettségei fedezésére. Amennyiben az adósságplafont elérik, az nem engedélyez semmilyen új kiadást.

Donald Trump, frissen megválasztott republikánus elnökjelölt, szerint az adósságplafon egy értelmetlen intézkedés, áttörése pedig semmiféle katasztrófához nem vezetne, csupán egy pszichológiai korlát. Trump az NBC News-nak adott telefonos interjújában azt mondta, az intézkedést már a Joe Biden vezette demokraták is el akarták törölni, amennyiben pedig dűlőre jut a Kongresszus az intézkedés jövőjét illetően, eltörlését ő maga fogja vezetni.

A leállás lehetőségéről amerikai idő szerint szombat délig dönteni kell. A Kongresszusban zajló küzdelem egyik szükséges eleme lehet annak, hogy januártól a kormányzás átvételekor, letisztult fedélzetek fogadják Trumpot.

Az adósságplafon eltörlésének a következményei

Az adósságplafon intézményét az amerikai politikai kultúra és a Kongresszus ellenőrzési joga fenntartani. Az ellenőrzési mechanizmus nyomást gyakorol a kormányzatra a költségvetési fegyelem érdekében, azonban a pártok politikai eszközként is használhatják.

Amennyiben az intézkedést eltörlik, az csökkentené a bizonytalanságot, ami a piacon uralkodik. Az adósságplafon megemelése már alapból is csökkenti a politikai válságok kialakulását, eltörlése azonban várhatóan teljesen eltörölné a piacokon tapasztalható volatilitást, ezzel növelve a befektetői bizalmat. A befektetők kevesebb rendszerszintű kockázattal kellene, hogy szembesüljenek, a kockázatos eszközök pedig fundamentálisan vonzóbbá válnának, mivel a stabil gazdasági környezet kizárólag a vállalatok belső értékeire terelné a figyelmet.

A likviditás növekedése szintén hozzájárulna ahhoz, hogy a piac szabadon finanszírozza saját magát. A gazdaságban keringő pénzmennyiség – ahogyan az már többször is történt – a tőzsdéken csapódna le, ez pedig pozitív hatást gyakorolhat a vállalatok nyereségességére.

Az eltörlés negatív oldala

Trump első hivatali ideje alatt háromszor írt alá jogszabályt, melyben az adósságplafon megemelését célozzák meg. Egyes demokraták támogatták az intézkedés eltörlését Joe Biden kormányzása alatt, azonban mások félelmüket fejezték ki ezzel kapcsolatban.

A globális pénzmennyiség egyre csak fokozódik, az infláció a világ minden táján az egekben, a plafon eltörlése pedig tovább súlyosbíthatná az adósságproblémákat, melyekből igencsak kijutott az Egyesült Államokban. A hosszú távon fenntarthatatlan adósság növeli a gazdasági bizonytalanságot, ez pedig ronthat a részvények értékelésén.

A korlátlan hitelfelvételi lehetőség mindemellett inflációs nyomást generálhat, különösen akkor, ha a kormány túlzott kiadásokat hajt végre. Az infláció megfékezése érdekében a Federal Reserve ismét kamatemelésre kényszerülne, ami az előzőnél is súlyosabb medvepiachoz vezetne.