Dominál a Tether a stabilcoinok között, bajban az USD Coin?
Az év eleje óta a stabilcoinok piaca jelentősen átalakult. A két vezető stabilcoin, a Tether USDT és az USDC teljesen eltérő pályát futott be egy olyan piacon, ami még mindig a Terra UST tavalyi összeomlásától szenved. A turbulens környezet ellenére az USDT dominanciája olyan mértékben bővült az elmúlt időszakban, hogy piaci kapitalizációja közel 3,7-szerese lett a világ második legnagyobb stabilcoinjának, az USDC-nek.
USDT vs USDC
A piaci kapitalizáció változását figyelve, azt találjuk, hogy az elmúlt két évben a Tether (USDT) és az USD Coin (USDC) tendenciái alig különböztek. 2022 februárjáig mindkettő meglehetősen hasonló pályán volt. De mi történt ezután?
2022 március közepén az USDC növekedése megállt, míg az USDT növekedése tovább folytatódott. Az első jelentős visszaesés májusban következett be a Terra/Luna ökoszisztéma, és különösen az UST stabilcoin összeomlásával.
„Az USDC túlélte a csatát, de továbbra sem világos, hogy megnyeri-e a háborút” – írta az Enigma Securities brókercég a március hónapi jelentésében.
Az összeomlás miatt sok stabilcoin tulajdonos annyira megijedt, hogy az USDT kapitalizációja körülbelül egy hónap alatt 83 milliárd dollárról 66 milliárd dollárra esett. A csökkenéssel egyidőben az USDC emelkedett, egyszerűen azért, mert sokan a Tether helyett az USD Coinra váltottak.
A dolgok a következő hónapban kezdtek változni, amikor az USDC ráállt az azóta is tartó negatív pályára és úgy tűnik, hogy elvesztheti a „háborút„. Mostanra egészen 24 milliárd dollárig esett, ami kevesebb mint a fele a 2022 júniusában elért 55 milliárd dollárnak. Ezzel szemben az USDT 2023 februárjától kezdődően olyan növekedési szakaszba kezdett, amely még mindig tart. A növekedés olyannyira tart, hogy tegnap új történelmi csúcsra, 85 milliárd dollárra emelkedett a forgalomban lévő USDT értéke.
A DeFi piacon jobban tartja magát az USDC
A DeFi piac helyzete azonban jelentősen eltér. Néhány évvel ezelőtt az USDC dominált a DeFi protokollokon, míg mára átadta helyét a Tethernek. Azonban az olyan hálózatokon, mint a Polygon az USDC továbbra is többet tőkésít; 534 millió dollárt, szemben az USDT 472 millió dollárjával.
Ezek a különbségek azonban elenyészőek az Ethereumhoz ETH Price képest, ahol az USDT 35 milliárd dollárt tőkésít, míg az USDC kevesebb mint 20 milliárdot.
Nagy különbséget a Tron hálózaton láthatunk, ahol az USDT 45 milliárd dollárt kapitalizál, míg az USDC csupán 0,4 milliárd dollárt. Ezen felül az USDT dominál Binance Smart Chain hálózaton, az Arbitrumon, a Solanán, az Avalanche-on. Az Optimismon viszont az USDC vezet.
A főbb DeFi hálózatokat figyelembe véve, az USD Coin két hálózaton uralkodik, a Polygonon és az Optimismon, de az összes többin az USDT viszi a prímet.