Dollár helyett XRP segítségével fizettek a történelmi olajüzlet során

India és az Egyesült Arab Emírségek nemrég történelmet írtak azzal, hogy egy nyersolaj-üzlet során teljesen kihagyták az amerikai dollárt, és ehelyett az XRP-t használták fizetőeszközként. Ez a lépés nem csupán a két ország közötti kereskedelmet reformálta meg, hanem komoly jelzést küldött a nemzetközi pénzügyi rendszerek felé is.

Az indiai fél helyi valutáját használta az Egyesült Arab Emírségektől vásárolt olaj kifizetésére, de a tranzakciót az XRP Ledger rendszeren keresztül bonyolították le. A hírek szerint ez a rendszer CryptoTradingFund (CTF) tokenekkel is jutalmazza a felhasználókat cashback formájában. Ez tovább növeli a tranzakció előnyeit.

A de-dollarizáció újabb mérföldköve

Az Egyesült Arab Emírségek 2024-ben csatlakozott a BRICS országok csoportjához. Azóta ez a szövetség az amerikai dollár visszaszorításán dolgozik. A cél világos. A gazdasági függetlenség elérése. Az amerikai dollár hosszú ideje uralja a globális pénzügyi piacokat, de a közelmúltbeli geopolitikai feszültségek és szankciók miatt sok országban növekvő aggodalom alakult ki a dollár egyeduralmával szemben.

A Ripple – az XRP mögött álló vállalat – szoros együttműködést alakított ki a Dubai Nemzetközi Pénzügyi Központtal (DIFC), hogy összekapcsolja a következő generációs fejlesztőket a DIFC Innovációs Központtal. Ez az intézmény a régió legnagyobb innovációs közösségét képviseli. Több mint 1000 technológiai startup, digitális labor, kockázati tőkealap, szabályozó szerv és oktatási csoport otthona.

Brad Garlinghouse, a Ripple vezérigazgatója kiemelte: „Az Egyesült Arab Emírségek az egyik legfejlettebb ország a világon, ha a szabályozási keretek egyértelműségéről van szó, amely lehetővé teszi a licencelt vállalatok számára, hogy virtuális eszközökkel kapcsolatos szolgáltatásokat nyújtsanak.”

A dollár hatalmának megingása

Az amerikai dollár hosszú ideje uralja a globális pénzügyi rendszert, de ez a hegemónia kezd megingani. Az Egyesült Államok egyre gyakrabban használja pénzügyi rendszereit szankciók kivetésére olyan országokkal szemben, mint Oroszország és Irán. Ez számos országot, különösen a BRICS-országokat, arra ösztönzi, hogy alternatív megoldásokat keressenek.

Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke korábban „visszafordíthatatlannak” nevezte a dollár trónfosztását, és megjegyezte, hogy ez a folyamat „egyre gyorsabb ütemben” zajlik.

Egy új világrend születése?

A BRICS országokban folyó diskurzus szerint egy új közös valuta bevezetése jelenthetné a megoldást a dollár elkerülésére. Bár a koncepció ígéretesnek tűnik, a megvalósítás számos kihívással néz szembe. A BRICS-országok gazdasági feltételei széles skálán mozognak, és egy egységes monetáris rendszer kialakítása rendkívül összetett feladat lenne.