Digitális euró: totális megfigyelés vagy privát fizetési forma?
Az Európai Unió adatvédelmi tisztviselője, Maarten Daman szerint a digitális euró a leprivátabb elektronikus fizetési forma lesz. A kritikusok azonban nem értenek vele egyet.
Amennyiben az Európai Központi Bank (EKB) tartani tudja magát az ütemtervhez, a digitális euró (CBDC) 2025 novemberére bevezetésre kerülhet. Daman nemrégiben kihangsúlyozta, hogy az EKB-nak „semmi rejtegetni valója nincs”, és továbbra is elkötelezettek amellett, hogy átláthatóvá tegyék a CBDC adatvédelmi szempontjait. Az EKB továbbá közölte, hogy nem fog pénzügyi adatokat gyűjteni az ügyfelektől. Ám a pénzmosás elleni (AML) rendeletnek való megfelelés érdekében azonban információkat kénytelenek lesznek rögzíteni:
„Az eurorendszer abból indul ki, hogy csak a lehető legkevesebb személyes adatot dolgozzunk fel, amelyek a céljaink teljesítéséhez szükségesek” – tette hozzá Daman.
Vizsgálják továbbá az olyan technológiai megoldásokat, amelyeknek köszönhetően az eurorendszer szolgáltatója nem fogja tudni közvetlenül konkrét személyekhez kötni a tranzakciókat. Ez a stratégia pedig összhangban van Richard Brown, az R3 technológiai vezetője koncepciójával. Brown úgy véli, hogy a digitális euró adatvédelmi problémájának elegáns megoldása az lenne, ha a kormánytól független magáncégek kezelnék az ügyfelek kapcsolatait. Az azonosítható adatokat ezzel „távol tartanák a pénzügyi tranzakciók nyilvántartásától”, így az EKB csak az alapvető infrastruktúrát biztosítaná, míg a cégek tárcaszolgáltatóként működnének.
A szkeptikusok azonban továbbra sem bíznak a projektben
Daman szerint a digitális euró esetében a bizalom és a magánélet védelme a legfontosabb szempont, a CBDC pedig sokkal privátabb lesz, mint a jelenlegi kártyaalapú fizetések. Az EKB által kínált, szilárd törvényekkel alátámasztott biztosítékok ellenére azonban a bizalmatlanság továbbra is fennáll a projekttel kapcsolatban.
Egy független német parlamenti képviselő, Joana Cotar például úgy gondolja, az államok már többször kihasználták az új technológiák kiskapuit, és most a történelem újra meg fogja ismételni önmagát. Josh Swihart, az Electric Coin Company vezérigazgatója szerint a CBDC kialakítása lehetővé teszi a kibocsátók számára, hogy „betekintést nyerjenek az egyenlegekbe és a tranzakciókba”. Ezzel pedig képesek lehetnek olyan intézkedéseket hozni, mint például a címek feketelistára helyezése vagy a pénzeszközök befagyasztása.