Digitális euró – az Európai Központi Bank további tanulmányok lefolytatását fontolgatja

Az Európai Központi Bank (EKB) október 2-án kiadott jelentése szerint az EKB 2021 közepéig elkezdheti komolyabban tanulmányozni a digitális eurót. A mostani jelentés többek között azt vizsgálta, hogy a digitális euró bevezetése milyen hatással lenne a kiskereskedelmi fizetésekre, valamint hogyan tudná a jövőben a fizetés folyamatának biztonságát növelni. A jelentés kitért továbbá arra is, hogy az e-euró hogyan tudna beilleszkedni az egész eurórendszerbe.

A digitális euró előnyei

Az EKB felvázolta a jelentésben hogy a digitális valutáknak milyen előnyei vannak. Íme a legfontosabbak ezek közül:

  • Biztonságos fizetőeszközként szolgálhat a polgárok számára egy gyorsan változó digitális világban.
  • Támogatja az Európai Unió innovációs törekvéseit.
  • Gyors és hatékony fizetési alternatíva külföldi fizetési szolgáltatók számára.

A digitális euróval szemben támasztott követelmények

A digitális valuta megtervezésekor számos tényezőt figyelembe kell venni és meg kell felelnie az alábbi feltételeknek:

  • Lépést kell tartania a technológia fejlődésével.
  • Mindenki által egyszerűen és díjmentesen használhatónak kell lennie.
  • Biztosítania kell az adatok védelmét.
  • Különböző funkciókkal kell rendelkeznie.

Továbbá, az EKB szerint a digitális eurót az eurózónán kívül is elérhetővé kell tenni. Oda kell figyelni a költséghatékonysági szempontokra, valamint olyan technológián kell alapulnia, ami minimalizálja az ökológiai lábnyomot.

A digitális euró, mint fizetési forma

Az e-euró létrehozásával kapcsolatban az EKB azon az állásponton van, hogy tervezése során arra kell törekedni, hogy megakadályozzák a valuta befektetési célból történő használatát, valamint elkerüljék, hogy kriptovalutaként tartsák számon. A pénzügyi stabilitás szempontjából ugyanis az e-euró számára nem lenne túl előnyös ha nagymértékű befektetési hullámot indítana el és mindenki digitális euróba tenné a pénzét. A digitális eurónak elsősorban mint fizetési forma kellene megjelennie.

Természetesen az sem lenne túl jó, ha az egyénileg birtokolt digitális euró mértéke alacsony lenne, hiszen akkor kevésbé lenne vonzó mint elérhető fizetési alternatíva.

Lesz digitális jegybankpénz, vagy sem?

Christine Lagarde, az EKB elnöke szeptember 10-én úgy nyilatkozott, hogy még nem született döntés a digitális euróval kapcsolatban. Ugyanakkor, Lagarde nagyon támogatja a digitális jegybankpénz létrehozását és külön kihangsúlyozta, hogy a digitális euró nem fogja felváltani a papírpénzt, csupán annak kiegészítésére szolgálna.

Kapcsolódó: