A Bitcoin már nemcsak egy „hóbort” – állítja a Deutsche Bank
A Deutsche Bank évek óta foglalkozik a kriptovalutákkal, azon belül pedig a Bitcoin helyzetével. A korábban szürkezónás, bűncselekmények finanszírozására szánt eszköz bő tízéves történelme azonban már kilépett ebből a megbélyegzésből, erről árulkodik a német bankóriás legújabb kutatása is.
A nagybank legújabb kutatása szerint a jelenleg 1300 milliárd dolláros piaci kapitalizációt meghaladó Bitcoin már nemcsak egy hobbi, viszont még nem is a pénzügyi rendszer alapvető eleme. A Bitcoin és kriptovaluták használata ugyanakkor a megkérdezettek szerint már nem fog eltűnni a köztudatból.
A Bitcoin fontos eszköz, a kriptovaluták pedig fontos eszközosztály
A Deutsche Bank legújabb kriptovalutákhoz kapcsolódó felmérése lassú, de szignifikáns változást mutat be a fogyasztók és a kriptovaluták kapcsolata között. A felmérésben 3600 személy válaszát rögzítették és elemezték ki, melyből a nagybank levonta a következtetést: a lassú, ugyanakkor szignifikáns adaptációnak hála a Bitcoin már nemcsak egy hobbi.
A felmérés szerint a válaszadók 52%-a úgy gondolja, hogy a kriptovaluták fontos eszközosztályt képviselnek, és előbb vagy utóbb, de fizetési mód lehet belőlük. Összehasonlításképp 2023-ban csupán a megkérdezett emberek 40%-a gondolkozott így a digitális eszközökről.
A Bitcoin-ellenesek rekordmélységre estek vissza, mindössze a válaszadók 1%-a gondolja azt, hogy a Bitcoin el fog tűnni a köztudatból, míg tavaly a megkérdezettek 20%-a volt ezen a negatív véleményen.
CBDC hatása a kriptovalutákra
A digitális jegybankpénz a kriptovaluták térnyerése óta beszédtéma a gazdaságban. A digitális jegybankpénz a központi bankok által kibocsátott és ellenőrzött digitális valuta, melyet az adott állam hivatalos pénznemeként ismerünk el – ez különbözteti meg a CBDC-ket a kriptovalutáktól. Egyes előrejelzések szerint a következő években jöhetnek az első hivatalos CBDC-k, Kína az egyik vezető jelölt, őket követheti az Egyesült Államok, Japán és más EU-s tagállamok is.
A Deutsche Bank kutatása szerint a CBDC-k hatással lesznek a kriptovaluták térnyerésére is, mivel a megkérdezettek 15%-a azt mondta, a CBDC-k hatására a kriptovaluták pénzügyi rendszerben betöltött szerepe minimalizálódni fog.
Árfolyam elvárások
A Bitcoin elmúlt hónapokban tapasztalt fellendülése és a piaci elfogadás hatására sem számítanak a megkérdezettek drasztikus árfolyam emelkedésre idén. Míg egyes elemzők szerint a 150 – 250 000 dolláros tartomány természetes és a kriotpiac mérete is könnyedén megduplázódhat, addig a Deutsche Bank által megkérdezettek csupán 10%-a válaszolta azt, hogy a Bitcoin ára meghaladja a 75 000 dollárt.
A többség még szkeptikusabb. Előfordulhat, hogy a mintavételben szereplő egyének nem követik nyomon a kriptopiac alakulását, ugyanakkor a válaszadók 30%-a úgy gondolja, hogy a Bitcoin árfolyama év végére 20 000 dollár alá esik és csupán 25%-uk gondolja úgy, hogy a világ vezető kriptovalutája a 20 – 75 000 dolláros sávban marad. Ami érdekesség az előrejelzéssel kapcsolatban, hogy a januári és februári válaszokhoz képest jelentős javulást tapasztalt a nagybank, hiszen 2024 januárjában a megkérdezettek közel 40%-a mondta azt, hogy a Bitcoin 20 000 dollár alá is benézhet idén.
A Bitcoin árfolyamának tényleges alakulása
A Bitcoin BTC Price a közelmúltban háromhetes csúcsot ért el, április 8-án az árfolyama elérte a 72 797 dollárt is. A történelmi csúcs, melyet a Bitcoin márciusban ért el, 73 794 dollár volt, ez a csúcs pedig összhangban volt a Bitcoin spot ETF iránti növekvő lelkesedéssel és a kamatcsökkentési kilátásokkal.
A Deutsche Bank kriptovaluta-elemzői szerint a közelgő Bitcoin felezés és a világban végbemenő választási hullám hatására eszközölt kamatcsökkentések felfelé hajthatják a Bitcoin árát. Szintén bikás képet ad a várakozásokat illetően a potenciálisan májusban jóváhagyásra kerülő Ethereum spot ETF.
Ez a cikk is érdekelhet: Az egyik legnagyobb német bank is a kriptókban látja a jövőt