Dél-Korea mégis megadóztatná a kriptobevételeket

Pár nappal ezelőtt Dél-Korea pénzügyminisztere bejelentette, miszerint a változó piaci körülmények okán hamarosan megadóztatnák a kriptopénzekből származó bevételeket.

A helyi Korea JoongAng Daily hírportál jelentése szerint a minisztérium leghamarabb júliusban fog részletesebb információkkal szolgálni az üggyel kapcsolatban.

A helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy egy koreai közgazdász már most felháborodását fejezte ki a tervezettel kapcsolatban.

Szung Taejoon, a szöuli Jonsze Egyetem közgazdászprofesszora arra figyelmeztet, hogy a kemény szabályozás vagy megadóztatás jelentősen lassítaná a feltörekvő ágazat növekedésének ütemét.

A pénzügyi hatóságoknak kétszer meg kell gondolniuk, mielőtt adót vetnének ki a piacra, hiszen a digitális valuták ágazata továbbra is gyerekcipőben jár.

– mondta, majd hozzátette:

Bármely meggondolatlan adóztatás vagy szabályozás bevezetése akadályozó tényező lehet az iparág fenntartható növekedésében.

Ahogy arról korábban a BitcoinBázison is írtunk, az ország jelenleg még valóságos paradicsomnak számít a piaci szereplők számára, hiszen a kriptopénzből keletkezett bevételek nem esnek adótörvény alá.

A minisztérium továbbra is megbeszéléseket folytat a kriptotranzakciók megadóztatásáról. A legvalószínűbb megoldás a tranzakciók során keletkezett tőkenyereség megcsonkítása lesz.

A javaslat ezáltal a Japánban, Szingapúrban, Egyesült Államokban és más vezető országokban alkalmazott eljárásokhoz lesz hasonló. Az USA-ban például a kriptopénzeket pénzügyi eszközként ismerik el, a tranzakciókból származó bevétel pedig megadózandó. A japán pénzügyi hatóságok akár 55%-ot is bezsebelhetnek a digitális valuták utalása során keletkezett bevételekből.

Dél-Korea egyébként lüktető kriptoágazattal rendelkezik, rendre olyan kriptoprojektekkel és befektetési alapokkal az élen, mint például az ICON vagy a Hashed.

Az okokat a háttérben kell keresnünk

Kim Dzsinill, a Korea University közgazdászprofesszora nem osztja kollégája véleményét. Ő úgy gondolja, a szabályozás alapvető, még ha az a piac növekedésének lassulásával is jár.

Mint mondta, az ehhez hasonló lépések segítenek azon potenciális veszteségek minimalizálásában, amelyekkel a befektetőknek esetleg szembe kell nézniük.

Egyes kritikusok azonban azzal érvelnek, hogy a kormány mindössze az éppen zajló koronavírus-járvány gazdasági következményei folytán döntött a szigorítások mellett.

A hírek szerint a minisztérium jóval több új adótervezettel rendelkezik, amelyek nem csak a kriptopénzeket érintik. A pénzügyminiszter korábban ezekről is szót ejtett már. Ebből tudhatjuk, hogy a tengerentúli IT-vállalatoknak – mint a Google vagy az Amazon – szintén nagyobb jutalékokkal kell majd hozzájárulniuk az államkasszához, ha folytatni szeretnék online üzleti tevékenységeiket az országban.

(Forrás: TheKoreaTimes, CryptoSlate)