Decentralizáltabb lenne az Ethereum, mint a Bitcoin? Az elemző szerint igen!
A decentralizáció mértéke a kriptovaluták esetén egy kulcsfontosságú mutató, mely meghatározza a hálózat biztonságát, ellenállóképességét és a közösség feletti kontroll eloszlását. A decentralizált hálózat megkerüli a központi irányítást, mely manipulálni tudná a rendszert vagy cenzúrázhatná a tranzakciókat.
Egy elemzés rámutatott, hogy a Bitcoin, a legnagyobb kriptovaluta-hálózat, nem képes kezelni a fő decentralizációs fenyegetéseket, vagyis az ügyféldiverzitást, a társadalmi eloszlást, az eredeti fejlesztők elvándorlását és a cenzúrával szembeni ellenállás hiányát. Ezzel szemben Anthony Sassano szerint az Ethereumnak mindezeket sikerült orvosolnia.
Mitől lehet kevésbé decentralizált a Bitcoin?
Egy elemzés alapján, mely a 2024-ben produkált számok alapján készült, kiderül, a Bitcoin hálózata kevésbé decentralizált, mint az Ethereumé. Az elemzés mögött Anthony Sassano, befektető és tanácsadó áll, aki hosszú ideje az Ethereum szószólója. Megfigyeléseit öt pontba szedte össze, melyek alátámasztják, Vitalik Buterin „szuperszámítógépe” lenne a tökéletes decentralizációs modell.
- Bitcoin Core protokoll: A Bitcoin hálózata egyetlen mainstream szoftverklienst használ, életképes alternatívák nélkül. A hálózatot a két legnagyobb bányásztársaság, a Foundry és az AntPool tartja fenn, akik a KYC-azonosítást végzik. Ez potenciálisan központosított veszélyt teremthet.
- Otthoni bányászat: Azáltal, hogy a Bitcoin továbbra is Proof-of-Work (PoW) mechanizmust használ, az otthoni bányászat hosszú távon veszteséges. A PoW-mechanizmus elkerülhetetlenné teszi, hogy idővel a központosítás mértéke növekedjen.
- Támadható hálózat: Két-három felezés múlva (8-12 év) a Bitcoin hálózata könnyedén támadhatóvá válhat, mivel a biztonságot fenntartó háttérhálózatok költségvetése jelentősen csökkenni fog a jutalom csökkenésével.
- Távozó fejlesztők: Újabb centralizációs fenyegetést jelent a Bitcoin Core fejlesztőinek a távozása. Sassano szerint csupán öt aktív protokoll-fejlesztő maradt, akik a decentralizáció működéséért dolgoznának.
- Gyenge narratíva: Sassano azon a véleményen van, hogy a bitcoin (BTC) egyetlen valós felhasználása a „digitális arany” narratíva, vagyis az értékmegőrzés.
Mitől lenne jobb példa az Ethereum?
Sassano szerint az Ethereum képes volt legyűrni azokat a centralizációs tényezőket, melyekkel korábban kritizálták a vezető altcoin-hálózatot. A blokklánc trilemma egyértelműen kimondja, hogy a sebesség, az árazás és a biztonság egyszerre nem leküzdhető, Vitalik Buterin azonban olyan ösztönzőket vezetett be az évek során, melyek visszafogják a központosítás mértékét.
Az ökoszisztémát jelenleg több mint 170 fejlesztő támogatja aktívan, az Ethereum 2.0 frissítéseknek hála pedig az Ether tokenomikája is kifejezetten erősnek tűnik annak ellenére, hogy az utóbbi időben csökkent az égetés mértéke.
Az elemző szerint az Ethereum számos felhasználási típusa egy rugalmas hálózatot eredményez, ez pedig változatosabb felhasználókat és befektetőket vonz a hálózatra. A decentralizált pénzügyi (DeFi) protokollok, az NFT-k megjelenése és az okosszerződések általános használata azt eredményezi, hogy az Ethereum sokkalta hétköznapibb narratíváknak felel meg, mint a Bitcoin.
Hogyan teljesít az Ether a BTC-vel szemben?
2024-ben számos kritika éri az Ether-t azért, mert alulteljesíti a BTC-t. A vezető kriptovaluta idén 110%-ot erősödött, míg a vezető altcoin csupán 42%-ot. Az azonnali Bitcoin ETF-ek megjelenése és a hasznosabb altcoin-narratívák (például a Solana és a Sui térnyerése) azt eredményezték, hogy az ETH az egyik leggyengébb nagy kapitalizációs kriptovaluta legyen teljesítmény szempontjából.
Cikkünk írásakor a bitcoin BTC Price (BTC) árfolyama 92 700 dollár, míg az ethereumé ETH Price (ETH) 3350 dollár. Az ETH/BTC arány jelenleg 0,036, azonban az aggasztóbb, hogy ez 2022 szeptembere óta konstans csökken.