Warren Buffethez hasonlóan újabb kriptoszkeptikus szólalt meg a bitcoinról

Dave Ramsey személyes pénzügyi szakértő és bestseller író néhány nappal ezelőtt kijelentette, hogy egyetért a Berkshire Hathaway vezérigazgatójával, Warren Buffett-tel a bitcoinnal kapcsolatban. Buffett sosem zárkózott el attól, hogy kifejezze szkepticizmusát a Bitcoin iránt. Gyakran kétségbe vonta a Bitcoint és más kriptókat, mint „szerencsejáték-tokeneket”, amelyeknek állítása szerint nincs belső értékük. Ramsey a kriptót olyan valutának tekinti, amelynek értéke a „vékony levegőn” alapul. Nemrégiben azt hangsúlyozta: „Annak sem kívánnék bitcoin befektetéseket, akit nem kedvelek”.
Dave Ramsey szerint a Bitcoin: „…Ez még mindig csak vékony levegő”
A Ramsey Solutions vezérigazgatója, Dave Ramsey, aki önmagát személyes pénzügyi gurunak tartja a néhány nappal ezelőtt sugárzott saját műsorában, a The Dave Ramsey Show egyik epizódjában válaszolt a bitcoinra vonatkozó kérdésre. Ramsey nyolcszoros országos bestseller szerző, aki több mint 11 millió példányt adott el a kötetéből. Az önjelölt személyes pénzügyi szakértő „Amerika megbízható hangjának” nevezi magát a pénzügyek terén.
A Connecticutból telefonáló néző, Jason megkérdezte: „Elkezdhetnénk úgy kezelni a bitcoint, mint ahogyan az egyes részvényeket?” Jason hangsúlyozta, hogy az egybillió dolláros piaci kapitalizációval a bitcoint nem nem lehet a Beanie Baby-hez hasonlítani, és hogy szerinte a BTC elég életképes eszköz, ezért a befektetési portfóliók öt százalékát érdemes erre fordítani.
Miközben hangosan felolvasta Jason kérdését, Ramsey több megjegyzést is tett. Nem vitatva, hogy a bitcoin trillió dolláros piaci kapitalizációja megkülönbözteti a Beanie Babies-től, Ramsey azt állította:
„De ez még mindig vékony levegő. Kérdezz meg olyan embereket, mint Warren Buffett, aki azt mondja, ha megduplázná a bitcoinba fektetett összeget, akkor is nulla lenne, mert ez az az összeg, amelyet a bitcoinba fektetett. Én Warrennel értek egyet ebben a kérdésben.”
Arra vonatkozóan, hogy a BTC elég jó befektetés-e ahhoz, hogy portfólióba helyezzük, Ramsey gyors választ adott: „Nem, nem az.”
A bestsellerszerző később az aranyról beszélt. Kitért arra is, hogy szerinte mi adja a nemesfém értékét. „Az egyetlen ok, amiért az aranynak értéke van, az az, hogy két ember megegyezik ebben az értékben, és harcoltak érte – ez az egyetlen ok, ugyanaz az ok, amiért a zöldpapírnak is értéke van: két ember megegyezik ebben az értékben, és küzdöttek a megszerzéséért. Ez az, ami értéket ad valaminek. Tehát az árucikkek pontosan ugyanolyanok, mint a valuták” – közölte, majd hozzátette:
„A Bitcoin … egy nap talán kiegyenlítődik, és lesz belőle valami, de, Jason, most még nem tart ott … Olyannak sem kívánnék bitcoin befektetéseket, akit nagyon nem kedvelek.”
Arra vonatkozóan, hogy a bitcoint úgy kell-e kezelni, mint egy részvényt, Ramsey így válaszolt:
„Nem. A bitcoin egy valuta. A valutáknak pedig nincs értékük, kivéve a múltjukat, ami azt jelzi, hogy két ember hajlandó küzdeni értük.”
Ramsey kifejtette, hogy minden valuta értéke az emberek beléjük vetett hitén alapul, és kijelentette: „A Bitcoint övezi a legkevesebb bizalom”. Végül a következő következtetést vonta le: „Nem fektetek be olyan dolgokba, amelyekben az emberek hosszú távon nem bíznak, és még akkor sem, ha egy valutáról van szó. Nem fektetnék be egy valutába, én inkább eladnám.”
Érdekelhet még: Roy Sebag és a „természetes pénz”