Csúcs nélküli csúcson van túl a Bitcoin: teljesen kiürült a kriptopiac

A vártnál magasabb inflációs adatok után meredek esésbe kezdett a BTC ára pénteken. Bár az árfolyam egész héten jól tartotta magát, ezzel a lépéssel a lendület alábbhagyott a piacon és minden a héten felmutatott növekményét elvesztették a kriptovaluták.
A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen
Partnerségre lépett az amerikai elnök tulajdonában lévő Trump Media & Technology Group (TMTG) és a Crypto.com, hogy közösen új ETF-eket dobjanak piacra. A Trump Media és a Crypto.com a jelentések szerint „Made in America” témájú kriptovaluta ETF-ek bevezetését tervezi. Miután Trump cége leszerződött a Crypto.com-mal, a SEC egyből meg is szüntette az eljárását, ráadásul szankció kiszabása nélkül.
A dark weben olyan hackercsoportok bukkantak fel, akik állításuk szerint százezres nagyságrendben árusítanak felhasználói adatokat a Gemini és a Binance kriptotőzsdékről. Bár elsőre súlyos adatvédelmi incidensnek tűnhet, a Binance szerint nem történt rendszerből származó szivárgás – a problémát a felhasználók gépeit megfertőző kártevők okozzák.
Jelentős hackertámadás érte a decentralizált hitelezési platformot, az Abracadabra.Money-t. A hackerek több mint tízmillió dollárt loptak, és már meg is kezdték az eszközök eltüntetését a Tornado Cashen keresztül. A betörés a GMX tokeneket használó poolokat célozta.
Ben Armstrong, ismertebb nevén BitBoy, népszerű kriptovaluta influencer, ismét a hírek középpontjába került – ezúttal letartóztatása miatt. A floridai hatóságok március 25-én vették őrizetbe, miután Armstrong korábban már maga is bejelentette, hogy elfogatóparancsot adtak ki ellene. Kiderült, addig zaklatott egy bírót, amíg az kénytelen volt törölni a közösségi média fiókjait.
Elvesztette lendületét a Bitcoin
A Bitcoin emelkedett a hét elején, de elvesztette a lendületét a hét utolsó napjára.
Langyos hétvége után a BTC árfolyama elsősorban a 84 000 dollár körüli szinten mozgott. A csúcs mindössze néhány dollárra volt a 89 000 dollártól, ami több hetes csúcsnak számított.
A legnagyobb digitális eszköz azonban nem tudta fenntartani az emelkedést és gyorsan esésnek indult. Felpattant, majd ismét leesett, majd ismét megpróbált felépülni, de a péntek előrehaladtával ismét lezuhant. Valójában az elmúlt néhány óra különösen fájdalmas volt, mivel a BTC elvesztette heti nyereségének utolsó dollárait is, így most már azért küzd, hogy 84 000 dollár felett maradjon.
Ez lényegében azt jelenti, hogy az eszköz törölte az összes, a hét közepéig felhalmozott nyereséget, és visszatért ugyanoda, mint ahol múlt pénteken volt.
Vártnál magasabb inflációs adatok érkeztek pénteken
A Bitcoin árfolyama azután kezdett el csökkenni, hogy az Egyesült Államok februári PCE-inflációs adatai a vártnál magasabb értékeket mutattak. A BTC/USD 85 500 dollárig emelkedett a pénteki Wall Street nyitásakor, de ezt követően hirtelen visszazuhant.
A nap folyamán több mint 3%-ot veszítve az árfolyam múlt hét óta nem látott szintekre. Az amerikai lakossági fogyasztási kiadások (PCE) indexe a vártnak megfelelően 0,3%-os havi és 2,5%-os éves növekedést mutatott, azonban a maginflációs mutatók 0,1%-kal magasabbak lettek a prognózisnál.
A Kobeissi Letter elemzői szerint ezzel az adattal a maginfláció ismét emelkedő pályára állt, ami aggodalomra ad okot. A szakértők úgy vélik, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet tökéletes helyzetet teremt a stagfláció kialakulására. Az elemzők szerint a márciusi inflációs adatok még meghatározóbbak lesznek, különösen a globális kereskedelmi háború fokozódása miatt.
A Bitcoint rövid távon továbbra is kockázatos eszközként viselkedik, amely gyakran csökken, amikor a hagyományos piacok meginganak. A Bitcoin és a legnépszerűbb altcoinok korábban jelentős árfolyam csökkenést mutattak a gazdasági turbulencia időszakaiban, majd innen új magasságba tudtak emelkedni. Jelenleg a BTC és az amerikai részvények közötti korreláció, azaz az együttmozgás mértéke 0.88 ponton áll, ami különösen szoros együttmozgást mutat.
Lehűlt a piac
Bár a Bitcoin árfolyama látszólag nem reagált teljes összeomlással az inflációs adatokra, az árfolyam jelentősen veszített abból a lendületből, amit a hét elején mutatott. A piaci szereplők pedig továbbra is óvatosak a volatilitással kapcsolatban.
A népszerű kereskedő, Daan Crypto Trades előre jelezte, hogy a PCE-adatok közzététele mozgalmas napot hozhat a piacokon, különösen azért, mert pénteken jelentős összegben jártak le Bitcoin opciók is a 85 ezer dolláros kötési árfolyam mellett. Más elemzők szintén kételkedtek abban, hogy a kriptopiac elérte-e a stabilitást, különösen annak ellenére, hogy a Bitcoin már több hete 80 000 dollár felett tartózkodik.
Michaël van de Poppe kereskedő és elemző szerint azonban a BTC továbbra is emelkedő trendben van, de az árfolyammozgás egyre bizonytalanabbá vált. Ha az árfolyam 84 000 dollár alá csökken, akár 78-80 ezer dollár körüli szinteket is újratesztelhet, mielőtt újabb erősödés következne be.
Egy másik kereskedő szerint is a jelenlegi mozgások inkább egy tipikus piaci lehűlésre utalnak, semmint egy új bikapiac kezdetére. A volatilitás csökkenése és a „sell in May and go away” jelenség miatt a piac egy szezonális újraindulás előtt állhat.
A blokklánc mutatók nem találják a helyüket
Bitcoin makro index visszaesése nem fest túl jó jelet.
Miközben a Bitcoin árfolyama továbbra is küzd azzal, hogy visszatérjen a mindenkori csúcsok közelébe, a blokklánc mutatók egyre kevésbé utalnak egy jövőbeli bikapiacra.
A Capriole által 2022-ben létrehozott Bitcoin Makro Index mesterséges intelligencia és gépi tanulás segítségével elemzi a makrogazdasági és blokklánc adatokat. Az index célja, hogy hosszú távú ciklusok alapján meghatározza a Bitcoin relatív értékét. Érdekesség, hogy a modell nem veszi figyelembe az árfolyammozgásokat vagy technikai elemzést – kizárólag fundamentális adatok alapján működik.
2023 vége óta az index folyamatosan egyre alacsonyabb csúcsokat mutat, miközben a Bitcoin árfolyama újabb és újabb csúcsokat döntött. Ez egy klasszikus medvepiaci divergencia, ami arra utalhat, hogy a BTC ára már elérte csúcsát.
„Nem túl jó jel” – kommentálta az adatokat az index megalkotója, Charles Edwards.
Ugyanakkor hozzátette: ha az index ismét pozitívba fordul, ő sem fog szembemenni vele.
Csúcs nélküli csúcson van túl a Bitcoin árfolyama
Több elemző platform is egyetért abban, hogy a Bitcoin idén komoly makrogazdasági turbulenciával küzd. A CryptoQuant egyik friss blogbejegyzésében négy olyan blokklánc mutatóra hívta fel a figyelmet, amelyek jelenleg ingadozó tartományban vannak.
„Mindezek a mutatók arra utalnak, hogy a Bitcoin rövid és középtávon jelentős bizonytalanságot él át” – írta Burak Kesmeci, a platform egyik elemzője. „Ugyanakkor egyik sem jelzi azt, hogy a Bitcoin túlértékelt vagy elérte volna ciklusának csúcsát.”
A vizsgált mutatók között szerepel a Market Value to Realized Value (MVRV) és a Net Unspent Profit/Loss (NUPL), valamint az Inter-Exchange Flow Pulse (IFP), amely februárban fordult medvés irányba.
Kesmeci szerint a trend megfordulásához az IFP mutatónak vissza kell térnie a 90 napos mozgóátlaga fölé.
Sokan alábecsülik, milyen gyorsan tud változni a Bitcoin árfolyama
Miközben a pénteki árfolyam esés néhányákat érzékenyen érintett, nem szabad elmenni amellett, hogy a BTC és a kriptopiac egésze nagyon gyorsan tud irányt módosítani.
Jamie Coutts elemző optimista előrejelzést készített a pénzügyi feltételek enyhülésére, a gyengülő amerikai dollárra és a Kínai Jegybank likviditásnövelő intézkedéseire alapozva.
„A pénzügyi feltételek ebben a hónapban drámaian lazultak, amit a dollár egyik legnagyobb háromnapos esése 2015 óta és a kamatok, valamint az államkötvények volatilitásának csökkenése is mutat” – mondta.
Coutts úgy véli, hogy a likviditás kulcsfontosságú minden eszközosztály számára, beleértve a kriptovalutákat is.
Coutts egy posztjára hivatkozva kiemelte, hogy a dollárindex (DXY) mozgásai alapján nehéz nem bikás kilátásokkal számolni.
Korábbi adatokra alapozva június 1-re a Bitcoin árfolyamát már 100 ezer dollár fölé várja, a felső célérték pedig 13%-os növekedést jelentene a január 20-án elért 109 000 dolláros csúcsához képest.