Egyre szűkül a nők és férfiak közötti egyenlőtlenség a kriptopiacon
A kriptopiac növekedésével egyre inkább előtérbe kerülnek azok a társadalmi és demográfiai különbségek, amelyek a hagyományos piacokon már évek óta jelen vannak.
Ezek mind befolyásolják az emberek hozzáállását a kriptovalutákhoz és az új pénzügyi technológiákhoz. A BITmarkets kriptotőzsde legfrissebb jelentése arra próbál meg választ találni, hogy mi a különbség aközött, ahogy a férfiak és a nők viszonyulnak a kriptopiacokhoz.
Bár a férfiak nagyobb arányban birtokolnak kriptopénzt, az elmúlt években mégis egyre több nő mutat érdeklődést a szektor iránt. Az adatok azt sugallják, hogy bár a nők még mindig kevésbé aktív befektetők, mégsem zárkóznak el teljesen az újdonság elől.
Még mindig több férfi fektet kriptovalutákba
A BITmarkets kutatása alapján a megkérdezett nők mindössze 11%-a rendelkezik kriptovalutával. A férfiaknál ez az arány 21%. Ez az eltérés egyébként nem kriptospecifikus, hiszen a pénzügyi szektor más szegmenseiben is megfigyelhető.
Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy a nők 46%-a nem zárkózik el teljesen a kriptovaluták világától, és 54%-uk kifejezetten érdeklődik a kriptoalapú tanulmányok iránt. Ez azt jelenti, hogy első lépésként inkább a professzionális képzésre fektetnek hangsúlyt. Ez a tendencia arra utal, hogy bár a nők kevésbé kockázatvállalók, és nagyobb valószínűséggel készülnek fel alaposabban, mielőtt kriptovalutákba fektetnének.
Kapcsolódó cikkünk: Egy nem reprezentatív felmérés szerint a magyar kriptobefektetők 60%-a sikeresnek számít
A kutatás során felmérték a szektorral kapcsolatos ismeretek hiányát is. A „kriptotőzsde” kifejezést például a férfiak 14%-a és a nők 24%-a nem ismeri. Még nagyobb a tudáshiány az újabb fogalmak, például a „kripto-ETF-ek” esetében. Itt a férfiak 29%-a, míg a nők 41%-a vallotta be, hogy nem találkozott még a kifejezéssel.
Ezek az adatok rámutatnak arra, hogy a kriptoipar még mindig új és idegen lehet sokak számára, és további tájékoztatásra van szükség. Különösen igaz ez a nők körében, akik hajlamosak óvatosabban közelíteni az új technológiák felé.
Ali Daylami, a BITmarkets adatelemzési vezetője szerint a felmérés jól tükrözi, hogy a férfiak a kriptovaluták piacán is nagyobb kockázatvállalási hajlandóságot mutatnak, és gyorsabban elfogadják az új technológiákat. Mindazonáltal a nőket sem szabad alábecsülni. Érdeklődésük mértéke egyre inkább közelít a férfiakéhoz. E tekintetben a nők és férfiak közötti különbség egyre inkább szűkül, ami hosszú távon a nemek közötti egyéb különbségek mérséklődéséhez is vezethet.
A kriptopiacon a nők keresnek többet a Pantera Capital szerint
A Gemini és a Pantera Capital által végzett hasonló kutatások szintén alátámasztják a nemek közötti egyenlőtlenségeket a kriptopiacon. A Gemini felméréséből, amelyet az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Szingapúrban végeztek, az derült ki, hogy a kriptopénz-tulajdonosok 69%-a férfi, és mindössze 31%-a nő. Ez az arány bár eltér a BITmarkets által közölt adatoktól, mégis jól mutatja, hogy a férfiak jelenleg nagyobb arányban vesznek részt a kriptovaluták világában.
Kapcsolódó cikkünk: Nők, akik seggeket rúgtak szét idén a kriptobizniszben
Érdekes módon, a Pantera Capital egy másik kutatása meglepő eredményre vezetett a blokklánc-szektorban dolgozók jövedelme tekintetében. Eszerint a kriptoszektorban dolgozó nők 15%-kal többet keresnek, mint férfi társaik. Ez mindenképp ritka és figyelemre méltó jelenség a gazdasági szférában. A 502 fős mintan végzett felmérés szerint a nők éves átlagos alapfizetése 172 000 dollár. A férfiak esetében ez a szám 150 000 dollár. A különbség azt mutatja, hogy a kriptovaluták munkapiacán merőben más dinamika uralkodik.
A kriptopiac egy különösen gyorsan változó terület, ahol folyamatosan új trendek és technológiák jelennek meg. A megfelelő oktatással és tájékoztatással a nők is aktív szereplőkké válhatnak a kriptoiparban, és idővel talán el is érhetik a férfiak jelenlegi részvételi arányát.