Furcsa felfedezést tett kutatók egy csoportja a Bitcoin blokkláncával kapcsolatban
Komoly áttörést sikerült elérnie egy fejlesztői csapatnak a Bitcoin blokkláncán. Új módszert találtak a „covenants” nevű programozási funkciók hozzáadására.
Ezek lehetővé tennék új tárca- és trezorfunkciók bevezetését, valamint hatékonyabb második rétegű protokollok fejlesztését. A legnagyobb előny, hogy az új eljárás nem igényelné a Bitcoin alapkódjának módosítását, így elkerülhető lenne a soft fork néven ismert, konszenzust igénylő és bonyolult frissítési folyamat.
A „covenant” (magyarul egyezség vagy szerződés) a Bitcoin blokkláncán egy olyan programozási mechanizmus, amely lehetővé teszi, hogy bizonyos korlátozásokat szabjanak meg a tranzakciók felhasználására vagy a pénzeszközök továbbítására vonatkozóan.
Az új technológiát részletesen bemutató tanulmány ColliderScript: Covenants in Bitcoin via 160-bit hash collisions cím alatt jelent meg. A fejlesztés alapvetően a Bitcoin blokkláncának programozhatóságát kívánja növelni. Ezáltal úgy tudna felzárkózni az Ethereum nyújtotta lehetőségekhez, hogy közben nem sértené a Bitcoin híresen erős biztonsági fundamentumait. A cél az, hogy a hálózat gyorsabbá, olcsóbbá és szélesebb körben alkalmazhatóvá váljon.
Nincs szükség a Bitcoin blokkláncának hard forkjára, de komolyabb akadályai vannak
A kutatást Ethan Heilman vezette, aki korábban az OP_CAT nevű, szintén a programozhatóságot növelő technikát is javasolta. Ez a megoldás azonban szoftverfrissítést igényelt volna. Az új módszer fejlesztői között volt Victor Kobolov és Avihu Levy a StarkWare projektből, valamint Andrew Poelstra, a Blockstream kutatási vezetője. A StarkWare hivatalos posztjában hangsúlyozta, hogy a megoldás nem igényel új opcode-okat, mint például az OP_CTV vagy OP_CAT.
Fontos felfedezés, hogy már a Bitcoin jelenlegi rendszerében is megvalósítható. Bár a technika még rendkívül számításigényes, a fejlesztők úgy vélik, jelentős optimalizálási lehetőségek állnak rendelkezésre.
Robin Linus, a BitVM és BitVM2 nevű Bitcoin-programozhatósági projektek fejlesztője, bár „zseniális ötletnek” nevezte az új megközelítést, jelenlegi formájában mégis „nem igazán praktikus”-ként hivatkozott rá. Szerinte az ilyen „covenants” végrehajtási költsége jelenleg több mint 10 millió dollár lenne. Reméli azonban, hogy további fejlesztések révén a módszer gyakorlati alkalmazása is lehetségessé válik.