CityCoin? Van értelme a városoknak saját kriptovalutát készíteni?
Egyre több város gondolkodik el azon, hogy saját kriptopénzt dob a piacra. De ennek van bármi haszna?
Mindenki felkapta a fejét a new yorki Eric Adams polgármester bejelentésére, miszerint egy olyan kriptoközpont építésére készül, amely képes felvenni a versenyt Miamival.
Adams bejelentése után gyorsan terjedt a hír, az emberek pedig a keleti part Cynthia Lummisaként kezdték emlegetni. Miami egyébként már most több millió dollárt kaszált a MiamiCoin-nak hála. Nem kérdés, hogy a CityCoin kifejlesztése és bevezetése segíthet a kriptokultúra kialakításában, emellett pedig gazdasági előnyöket is jelent a városoknak. Gondoljunk csak arra, milyen jó reklám lesz az New Yorknak, ha bekerül a hírekbe a város új kriptopénze.
A politikusokat jelenleg három csoportra oszthatjuk. Az első csoportban vannak a CityCoint támogatók, ilyen például Eric Adams és Cynthia Lummis. Ők azok, akik látják a lehetőséget a blokklánc technológia hosszú távú alkalmazásában. Aztán ott vannak a CityCoint ellenzők. Bár az ő csoportjuk egyre kisebb, még mindig vannak olyanok, akik nem bíznak ebben a technológiában, inkább átverésként tekintenek rá. A harmadik csoportba pedig azok tartoznak, akik az első két csoport között vannak, egyelőre nem köteleződtek el egyik irányba sem.
Évekbe fog telni, mire kiderül mennyire lesz sikeres a projekt
A CityCoin projekt alapvetően arra épül, hogy a város érdekében összefog a közösség és támogatja a kezdeményezést. A new yorki valuta reklámja a 2000-es évek elejének „I Love New York” reklámjait idézi fel. New York és Miami is büszke a városára, és teljesen logikus, hogy mindkét CityCoinnál a város áll a középpontban.
A CityCoinokkal azonban több probléma is felmerült. Kérdéses például, hogy nem ütköznek-e az alkotmányos rendelkezésbe, amely megtiltja az államoknak, hogy törvényes fizetőeszközt bocsássanak ki. Az ehhez hasonló problémák ugyanakkor nem csak a CityCoinokat érintik, hanem a legtöbb kriptovalutát is, ezek jogi kezelése pedig egyelőre egy hatalmas kérdőjel.
A jogi problémákon túl egyelőre az is kérdéses, hogy vajon mennyire lesznek életképesek ezek a valuták. Akik már most használják ezeket a coinokat, azok persze bíznak az értéknövekedésben. Kérdés azonban, hogy hosszú távon valóban elfogadott fizetőeszközzé válnak-e a CityCoinok. Azt sem tudjuk megmondani pontosan, hogy vajon mennyire tudják majd a városok meggyőzni az embereket, hogy vásároljanak a valutájukból. Még bőven folytathatnánk a sort a kérdésekkel, de egy biztos: évekbe fog telni, mire kiderül mennyire lesznek sikeresek ezek a kriptovaluták.
Nem csak a CityCoin lehet jövedelmező a városok számára
Mindenesetre a városoknak most mindenképp jövedelmező a projekt, hiszen a címlapokra kerülnek, és ez tovább növelheti a népszerűségüket – ezzel együtt a turizmust is. Az ember persze elgondolkodik azon, hogy a CityCoinok bevezetése biztosan előnyös-e a városok és a kriptoszektor számára.
A CityCoin mellett már több ötlet is született a blokklánc technológia kihasználására. Ilyen például az a program, amely támogatást nyújtana az egyetemi rendszerhez kapcsolódó blokklánc inkubátorok létrehozására. Ezek elsődleges célja az iparág népszerűsítése, illetve a startupok létrehozására való ösztönzés lenne. Ahogy az elkövetkező hónapokban és években tovább terjeszkedik a kripto, mindig lesznek új ötletek a technológia kihasználására, ezeknek az ötleteknek a megvalósítása pedig még rengeteg új munkahelyet fog teremteni a jövőben.