Mehet a határokon átnyúló kereskedelem a DeFi segítségével
A Mariana projekt zöld utat adott a központi banki digitális valuták (CBDC-k) határokon átnyúló kereskedelmére és elszámolására.
A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS), valamint Franciaország, Szingapúr és Svájc központi bankjai közösen bejelentették a nagykereskedelmi központi banki digitális valuták (wCBDC-k) határokon átnyúló kereskedelmének és elszámolásának sikeres tesztelését. A Mariana projekt keretein belül elvégzett teszt során innovatív decentralizált pénzügyi (DeFi) technológiai koncepciókat vetettek be, és az egész egy nyilvános blokkláncon került végrehajtásra.
A Mariana projekt elemei
A Mariana projektet három BIS innovációs központ – a svájci, a szingapúri és az eurorendszerbeli központok – közösen fejlesztette ki a Francia Nemzeti Bankkal, a Szingapúri Monetáris Hatósággal és a Svájci Nemzeti Bankkal együttműködve. A teszt során az euró, a szingapúri dollár és a svájci frank hipotetikus wCBDC-ivel kereskedtek a szimulált pénzügyi intézmények között. A kísérlet végül sikerrel zárult, ami bizonyítja a határokon átnyúló kereskedelem és elszámolás megvalósíthatóságát.
A projekt sikere három kulcsfontosságú elemen alapult:
- Közös tokenszabvány: egy nyilvános blokklánc által biztosított szabványosított token, amely megkönnyíti a kölcsönös átjárhatóságot és a különböző valuták közötti cserét.
- Hidak a zökkenőmentes átvitelhez: mechanizmusok a wCBDC-k különböző hálózatok közötti súrlódásmentes átviteléhez.
- Automatizált piaci árjegyző (AMM): egy speciális decentralizált tőzsde, amely lehetővé teszi az azonnali devizaügyletek automatikus árazását, végrehajtását és azonnali elszámolását.
A teszt során az AMM hatékonyan egyesítette a hipotetikus euró, szingapúri dollár és svájci frank wCBDC-inek likviditását, innovatív algoritmusokat használva a spot devizaügyletek automatikus árazására és végrehajtására. A nyilvános blokkláncon használt közös tokenszabvány lehetővé tette a zökkenőmentes cserét és a kölcsönös átjárhatóságot a részt vevő központi bankok által fenntartott különböző helyi fizetési és elszámolási rendszerek között.
A teszt eredményéről beszámoló jelentés azonban megjegyezte, hogy bár a Mariana projekt jelentős előrelépést ért el, mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a tokenizálás és a DeFi technológiák még mindig korai szakaszban vannak.
Cecilia Skingsley, a BIS Innovation Hub vezetője a következő kijelentést tette:
„A Mariana projekt úttörő szerepet tölt be az új technológiák bankközi devizapiacokon történő alkalmazásában. Sikeresen bebizonyította, hogy lehetséges a nagykereskedelmi CBDC-k határokon átnyúló cseréje olyan új koncepciók segítségével, mint az automatizált árjegyzők.”