A Bybit bezárja a szebb napokat is megélt NFT-piacterét

A kriptovaluta-tőzsdék folyamatosan keresik az új lehetőségeket, amikkel növelni tudják piaci részesedéseiket. A felhasználói élmény nem másodlagos szempont, amikor egy kereskedő platformot választ, így a biztonság és átláthatóság mellett a sokoldalú termék- és szolgáltatáskínálat is fontos szempont lehet az elköteleződés mellett.

A Bybit kriptovaluta-tőzsde most a fénykorán túl lévő NFT-piac kivezetésében látja a növekedés lehetőségét. Ezt a vállalat másfél hónappal azután jelentette be, hogy közel másfél milliárd dollárnyi Ethert loptak el a tőzsdéről. A nem túl népszerű szolgáltatás megszűntetése elősegítheti más narratívák fejlődését.

A Bybit beszűnteti NFT-piacterének a működését

Az NFT-piac a 2021-es bikapiacon a digitális spekulációk otthonának számított, mára azonban nemcsak a kereskedési volumen, hanem a kollekciók száma és a valós felhasználási esetek mennyisége is jelentősen visszaesett. A piacot olyan szereplők uralják, mint a Blur, az OpenSea és a Magic Eden annak ellenére, hogy a legnagyobb kriptovaluta-tőzsdék mellett a globalizmus legnagyobb vállalatai, mint például a Nike, a Starbucks, vagy a McDonald’s is kísérleteztek a digitális műalkotások piacán történő terjeszkedésre.

A vezető NFT-piacterek mellett olyan iparági szereplők is szenvednek, mint a Binance és a Kraken, akik saját NFT-platformot fejlesztettek ki, hogy részesedhessenek ebből az egykoron gyorsan növekvő piaci szegmensből. Most a vezető kriptovaluta-tőzsdék közül elsőként a Bybit volt az a tőzsde, amely NFT- és Inscription piactere, valamint IDO-oldalának a működését beszünteti, hogy racionalizáltabb termék- és szolgáltatáskínálattal működjön tovább.

A vállalat április elsején jelentette be, hogy a platform április 8-án elérhetetlenné válik, a felhasználóknak pedig eddig van lehetőségük eszközeikről rendelkezni. Több, mint valószínű, hogy a stratégiai átrendeződés egybefügg azzal, hogy a vállalattól 1,4 milliárd dollárnyi ETH-et tulajdonítottak el, ami az NFT-k első számú kriptovalutájának számít. A támadást egyébként az FBI Észak-Koreának és a Lazarus-csoportnak tulajdonította.

Egyre több vállalat hagyja el az NFT-piacot

Nem a Bybit az egyedüli szereplő, aki felfüggeszti működését az NFT-piacon. A hét elején az X2Y2 piactér jelentette be tevékenységének a leállítását annak ellenére, hogy működése kezdete óta 5,6 milliárd dolláros kereskedési volument dolgozott fel.

„Az NFT-k kereskedési volumenje 2021-hez képest 90%-kal esett vissza. Mi foggal-körömmel küzdöttünk azért, hogy betöltsük a vezető szerepet ezen a piacon, azonban három év után ideje továbblépnünk.” – áll az X2Y2 közleményében

A korábban már említett Kraken szintén idén februárban zárta be saját piacterét, arra hivatkozva, hogy erőforrásait más termék- és szolgáltatáscsoportok felé irányítja át. Ebben a stratégiai döntésben a keresletcsökkenés mellett a piaci bizonytalanság, valamint a volatilitás is óriási szereppel bír.

2023-ban a Facebook és Instagram mögött álló Meta jelentette be, hogy leállítja NFT-funkcióit, mivel nem lát már bennük üzleti potenciált. Szintén 2023-ban a GameStop is leállította NFT-piacterét az iparági trendek és a szabályozási környezet megváltozása miatt.

Számos országban egyre szigorúbban lépnek fel az NFT-k és a kriptovaluták ellen, többek között a Fandom NFT-piactér ezért függesztette fel működését. A CNN Vault azonban az átverések és csalások miatt állította le projektjét, mivel sok vásárló óriási veszteségeket szenvedett el.

Esély az NFT-piac számára

2024 utolsó negyedévében, többek között az Abstract-őrületnek köszönhetően, óriási felfutást produkált az NFT-piac, vagyis a lehetőség még ott van, a befektetők pedig képesek lehetnek ezt megragadni. Az NFT-k legnagyobb esélye azonban egyértelműen a Crypto-Gaming iparágban rejlik, azonban fontos megjegyezni, hogy a környezetvédelmi aggályok és a fenntarthatósági kérdések miatt már olyan vállalatok is elhagyták ezt az iparágat, mint a SEGA, a japán játékóriás.