Hamis pletykák terjednek a Bybit kriptotőzsdéről
Az Arkham blokklánc-elemző cég jelentése azt sugallta, hogy a Bybit kriptovaluta-tőzsde fizetésképtelenné válhat, ami komoly aggodalmat váltott ki a kriptovaluta befektetők körében. Később azonban kiderült, hogy tévedés történt.
A Bybit fizetésképtelenségéről szóló pletykák jelentős pénzkiáramláshoz vezettek: a DefiLlama társalapítója szerint a platformról több mint 50 millió dollárt vontak ki. Megjegyezte azonban, hogy a kiutalt összeg pusztán töredéke a Bybit teljes vagyonának. A nyugtalanító eseményekre a tőzsde szóvivője is válaszolt, aki szerint a pletykák teljesen alaptalanok és valószínűleg olyan személyek terjesztették azokat, akik elégedetlenek a platform szigorú irányelveivel.
„Meglepődtünk, amikor váratlanul megkerestek bennünket. A Bybit teljesen stabil és az eszközök biztonságban vannak” – mondta. Arra ösztönözte továbbá a felhasználókat és az érdekelt feleket, hogy olvassák el a vállalat hivatalos Proof of Reserves (POR) jelentését. Ebben ugyanis más neves on-chain elemző platformok, köztük a Nansen és a DefiLlama adatai is megerősítik a platform eszközeinek stabilitását.
Az ilyen pletykák egyébként nem csak a Bybit kriptotőzsdét érintik. Az FTX és a Celsius összeomlását követően ugyanis a kriptovaluta közösség egyre szkeptikusabban áll a tőzsdék fizetőképességéhez. 2023 decemberében hasonló aggodalmak merültek fel a MEXC kriptotőzsdével kapcsolatban is, miután rejtélyes módon törölve lett a MEXC_CEO nevű X-fiók.
A bizalom törékeny természete
A Proof of Reserves segítségével a kriptovaluta-tőzsdék és más pénzügyi szolgáltatók igazolhatják, hogy rendelkeznek a felhasználók által letétbe helyezett eszközökkel. Ezt általában független, harmadik fél végzi, mely során ellenőrzik a vállalat pénzügyi helyzetét és eszközállományát. A jelentés célja, hogy növeljék a befektetők és felhasználók bizalmát, csökkentsék a pénzügyi bizonytalanságot és megakadályozzák az esetleges csalásokat.
A Bybit gyors válasza és a POR jelentése megnyugtathatja a platform felhasználóit. Az incidens azonban rávilágít a bizalom törékeny természetére és arra, hogy az alaptalan információk elterjedése hatással lehet a piac stabilitására is. A jövőben a kriptovaluta piac szereplőinek még nagyobb figyelmet kell fordítaniuk az átláthatóságra és a kommunikációra, hogy elkerüljék a hasonló félreértéseket és pánikot.