Buterin újra chyperunk Ethereum hálózatot szeretne
Az Ethereum társalapítója, Vitalik Buterin szerint a hálózat eltávolodott az alapvető elveitől, ezért újra cypherpunkká akarja tenni az Ethereumot, visszatérve a blokklánc alapértékeihez.
A 2023. decemberi bejegyzésében Buterin a decentralizáció, a hiteles semlegesség és a cenzúraellenesség elve mellett érvelt. Szerinte ezek befolyásolják és alakítják az Ethereum ETH Price Web 2-ből Web3-ba való átmenetét és a hálózat jövőjét. Emellett aggodalmát fejezte ki a spekulatív felhasználók miatt, akik az Ethereumon a magas kockázatú mémérme és NFT befektetésekkel foglalkoznak.
A bejegyzésben Buterin amellett érvelt, hogy ezeknek a koncepcióknak nem csak az Ethereum jövőjét, hanem az internet jövőjét is meg kell formálniuk, ahogy a Web2-ből Web3 lesz.
Make Ethereum cypherpunk againhttps://t.co/qEiOcZLEeg
— vitalik.eth (@VitalikButerin) December 28, 2023
Az „elfajzott” felhasználók és a reményt jelentő ENS
Buterin erősen kritizálta azt a trendet, hogy az „elfajzott” felhasználók túlméretezett pénzügyi jutalmakért spekulatív mémérméket és NFT-ket vásárolnak. Úgy érvelt, hogy amikor az ilyen felhasználók válnak a hálózat domináns csoportjává, az negatívan hat a közvélemény megítélésére és a kriptotér belső kultúrájára.
Ha az Ethereum alapítója el akarja kerülni a szerinte negatív tendenciákat, még hosszú út áll előtte. A fény az alagút végén az ENS lehet. Ahogy Buterin mondta:
„Az egyetlen nem pénzügyi alkalmazás, amelyet ténylegesen nagy léptékben használnak a láncon, az ENS”.
Buterin az Ethereum Name Service-ről (ENS) úgy nyilatkozott, mint az egyetlen nem pénzügyi alkalmazás, amelyet széleskörben használnak a blokkláncon. Az ENS egy domainnév szolgáltatás az Ethereum blokklánc számára. Lehetővé teszi, hogy a szabványos Ethereum-címek véletlenszerűen generált betűit és számait könnyebben felismerhető szavakká, például egy személy vagy egy márka nevévé alakítsák át. Ahogy az internetnek van „.com”, az Ethereumnak van „.eth”.
Nick Johnson, az ENS alapítója és vezető fejlesztője szerint a cypherpunk ideológia egyre népszerűbbé válik, ahogy az emberek egyre inkább tudatában vannak a központosítás negatív hatásának. Johnson megjegyezte
„A Web3 kézzelfogható valósággá válik. Ahogy az emberek látják a központosított technológia hatását az életükre, különösen az adataikra, és fokozatosan felismerik a decentralizált és hitelesen semleges technológiákban rejlő értéket”
Problémák a tranzakciós díjjal
Buterin a helytelen és spekulatív trendeket a magas tranzakciós díjaknak is tulajdonította.
„Ha a láncra írás költsége 0,001 dollár, vagy akár 0,1 dollár, akkor elképzelhető, hogy az emberek mindenféle alkalmazásokat készítenek, amelyek különböző módon használják a blokkláncokat, beleértve a nem pénzügyi módszereket is. De amikor a tranzakciós díjak 100 dollár fölé mennek, mint a bikapiacok csúcsán, akkor pontosan egy közönség hajlandó játszani – sőt, mivel az érmék ára emelkedik és egyre gazdagabbak lesznek, még hajlandóbbá válik a játékra: a degenerált szerencsejátékosok.”
Fogalmazott Buterin
Az Ethereum társalapító január 10-én a gas díj limitekr körüli problémákról is beszélt. Kiemelte, hogy a gas díj limitek már három éve nem emelkedtek, ezért a jelenleg 30 milliós limitet 40 millió egységre emelné, hogy ezzel javítsa a hálózat teljesítményét.
2022-ben az Ethereum a proof-of-work konszenzusról a proof-of-stake konszenzusra váltott. Ezáltal javítsa az átviteli sebességet, és a jövőben nagyobb skálázhatóságot biztosító platformot biztosítson. De még az Ethereum konszenzusváltásával együtt is sok munka van hátra. A hálózat jelenleg másodpercenként 30 vagy annál kevesebb tranzakciót dolgoz fel. A kimondott cél az, hogy elérjék a másodpercenkénti 100 000 tranzakciót.
Az Ethereum idővel képes lehet rá
A cypherpunk Ethereumig vezető út hosszú lehet, de egyesek bíznak abban, hogy a hálózat jó úton halad. A Cointelegraphnak adott interjúban Barney Mannerings, a Vega Protocol társalapítója optimistán nyilatkozott Vitalik Buterin céljával kapcsolatban. Ugyanakkor elismerte, hogy a piac érdeklődése és az elfogadás felmérése kihívást jelenthet.
Mannerings párhuzamot lát az end-to-end titkosított üzenetküldéssel, mondván, hogy a cypherpunkok évek óta küzdöttek az erősen end-to-end titkosított kommunikációért. Azonban ennek valós működése számos problémát vetett fel.
„Könnyebb lesz technikailag létrehozni és elterjeszteni Vitalik cypherpunk álmának eszközeit és építőelemeit, mint rávenni mindenkit, hogy használja őket. És évtizedekbe telhet, amíg ezek az építőelemek nagymértékben átterjednek a való világra.”
Fejtette ki Mannerings.
Bár számos probléma merülhet fel Buterin álmának megvalósítása közben, az Ethereum erős víziójával és pozíciójával, valamint egy kitartó és egységes közösséggel az álom, bár sok idő után, de végül valóssággá válhat.