A BTC árfolyama nem akar megállni – pedig mélyről indult
Az elmúlt időszakban a BTC árfolyamáról nem éppen hálás téma írni bizonyos szempontból, hiszen olyan gyorsan változik az árfolyam, hogy egyik óráról a másikra már teljesen elavulttá válhat az adott írás. És az elmúlt időszak ezt tökéletesen be is mutatta. Mivel szinte mindig és mindenhol kizárólag dollárban írnak a BTC áráról, nehéz viszonyítani, hogy milyen hihetetlen értéket képvisel ma már a legnagyobb kriptovaluta. Ezért ebben a cikkben most végig forintban fogunk róla írni, abból kiindulva, hogy piactól és banktól függően átlagosan úgy 300 forintba kerül ma egy amerikai dollár.
A BTC árfolyama tovább száguld – mélyről indult
Szóval a BTC története még 2008-ban kezdődött, de a BTC hálózat maga 2009. januárjában jött létre, amikor a máig ismeretlen kilétű Satoshi Nakamoto kibányászta minden blokkok ősanyját, a nulladik blokkot, amiért 50 bitcoin lett a jutalma. Ekkor még nem is nagyon volt ára a BTC-nek, ebben az időszakban nem is volt forintosítható értéke. Jellemző, hogy az első bitcoin tranzakciók egyikében két BTC-fórumozó egyezett meg egy pizzarendelésben, ekkor 10 ezer BTC-t adtak két sajtos pizzáért! Tehát induljunk ki abból, hogy 2010-ben egy BTC-ért kellett 250-300 forintot fizetni. De ekkor is még csak a hard kriptósok voltak a képben, akik láttak a tokenben valamit.
Ahogy azonban teltek a hónapok és a blokklánc technológia egyre inkább ismertté vált és egyre többen kezdték elfogadni. Például társkeresők vagy éppen online ételrendelő oldalak, és ennek megfelelően növekedett a coin ára is. 2013 áprilisában már jelentős összeg, 48000 forint is volt a BTC ára, ami 2020-ból visszanézve nevetségesnek tűnik. Viszont akkor hihetetlen árnak számított, hiszen egy szinte senki számára nem ismert fizetési módról és technológiáról volt szó. És ahogy nőtt az elfogadottság, úgy nőtt az ár is. Gondoljunk bele, 2014-ben már lehetett Xbox játékokat is vásárolni BTC-vel. Szóval 2016 áprilisára már megközelítette a 150 ezer forintot egyetlen BTC ára, ekkor kezdődött el egy nagy lendület a coin árában.
Abba ebbe a cikkben most nem megyünk bele, hogy miért, de különféle piaci folyamatoknak és spekulációknak köszönhetően a bitcoin 2017. december 17.-én 5,934,000 forintnyi dolláros árfolyamot is elérte. Majd innen néhány nap alatt teljesen összeomlott. Ezután 2018. novemberében már „csak” 1,700,000 forintot ért egy BTC. Innen nézve nagyon szép pillanat volt ezek után a „hodlereknek”, amikor aztán 2020. december 16-án a BTC ára átlépte a történelmi 6 millió forintot, sőt, december 25-én már a 7 és fél millió forintnál jártunk.
Konkluzió
És ekkor írogathatott az ember trendekről, mert december 27-én rövid időre a BTC ára átlépte 8,1 millió forintot is. Így a piaci érték már 500 milliárd dollár felett van (viszonyításképpen az Alibaba alig 30 milliárd dollárral több ennél). Éves bázison nézve az emelkedés mértéke meghaladja a 270%-ot! A növekedés mögött többféle tényező is áll: például a vállalati, intézményi befektetők tömeges megjelenése, az amerikai jegybank őrületes pénznyomtatása és így tovább. A jövőről pedig most egy pillanatig ne beszéljünk. Csak dőljünk hátra és ízlelgessük a számot: egy BTC 8,1 millió forintba kerül. Vagyis nem, már 8,4 millió forintba!