Nem hagy alább a dedollarizáció: a petrojüan lehet az amerikai dollár alternatívája
A BRICS csoport a hírek szerint egy új „petrojüan” bevezetését fontolgatja, amellyel a dollár hegemóniájával kíván versenybe szállni. A kormányközi szervezet, amely eredetileg Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika koalíciójaként jött létre, azóta számos más országot is felvett a szövetségbe, akikkel együtt jövő hónapban az oroszországi Kazanyban tartandó csúcstalálkozón kívánja megtárgyalni a dedollarizáció folyamatának következő lépéseit.
A Hivatalos Monetáris és Pénzügyi Intézmények Fóruma (OMFIF) egy friss jelentésben azt írja, hogy a BRICS-országok azt szeretnék megvitatni, hogyan miként lehetne bevezetni egy alternatívát a jelenlegi dolláralapú olajfizetési rendszer helyett – esetleg a kínai jüant használva.
Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb olajexportőre nemrégiben megerősítette, hogy „nyitott az új ötletekre” az olajkereskedelmet illetőleg, beleértve a jüan alkalmazását is.
Végleg megdőlhet a dolláralapú világrend?
Oroszország a petrojüant a petrodollár alternatívájaként is szeretné használni, hogy csökkentse az Egyesült Államoktól és a SWIFT-rendszertől való függőségét, amely 2022 februárjában az ukrajnai konfliktusra adott válaszként ellehetetlenítette az orosz bankokat.
Az OMFIF szerint a petrojüan-rendszer teljes körű bevezetése elméletileg körülményes lenne a tagállamok számára, mivel a jüan-többletet lényegében csak a Kínával folytatott kereskedelem során lehet felhasználni vagy egyszerűen a devizatartalékokba áthelyezni. A BRICS pénzügyi közvetítőinek ezután a többletet rászoruló országoknak kellene átadniuk.
„A renminbi térhódításának legfőbb haszonélvezői a kínai bankok lesznek, akik az újrahasznosítási folyamatból nagy hasznot húznak majd. A nyugati pénzügyi közvetítők a dollárban denominált olajpiac és a jüanban denominált olajpiac közötti arbitrázs révén csatlakozhatnak hozzájuk. A petrojüan bevezetése azonban csak tovább fogja fokozni a globális pénzügyi rendszer széttöredezettségét”, olvasható a beszámolóban.
Ami a dollár elhagyásának politikai következményeit illeti az olajkereskedelemben, Bandar Al-khorayef, a szaúdi ipari és ásványkincsekért felelős miniszter nemrég azt nyilatkozta, hogy az ország nem érdekelt a politika és a kereskedelem vegyítésében.
„A petrojüan nem lényeges [a minisztérium] számára, úgy hisszük, hogy Szaúd-Arábia azt teszi, ami a legjobb érdeke… de úgy gondolom, hogy Szaúd-Arábia mindig új dolgokat próbál ki és nyitott az új ötletekre, de igyekszünk nem keverni a politikát a kereskedelemmel”, magyarázta Al-khorayef.
A BRICS már jó ideje saját valuta fejlesztésén dolgozik, hogy megkönnyítse az egymás közötti kereskedelmet és a szóbeszéd szerint a szóban forgó eszközt az arany fogja majd fedezni.
Mindezt azonban Amerika nem nézi túl jó szemmel, a közelmúltban például Donald Trump republikánus elnökjelölt fenyegette meg a BRICS-országokat.
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés