Boldog születésnapot, Satoshi Nakamoto!
Bár azt nem tudjuk, hogy ki volt pontosan (és talán soha nem is fogjuk megtudni), az viszont nem titok, hogy mikor született. Satoshi Nakamoto ugyanis megadta a születésnapját, amikor regisztrált a P2P Foundation weboldalán.
A regisztrációja alapján Satoshi 1975. április 5-én jött a világra, vagyis most töltötte be a 48. életévét. Ezt egyébként onnan tudjuk, hogy ezeken a napokon megjelent a weboldalon, hogy aznap van születésnapja, és az életkora is megtekinthetővé vált.
Természetesen számtalan teória létezik arra, hogy miért választhatta ezt a napot, és be kell valljuk, nem a születésnap a legnépszerűbb elmélet.
Egyesek szerint a dátumválasztás az amerikai 6102-es számú elnöki rendelettel állhat kapcsolatban. Ebben rendelte el ugyanis Franklin D. Roosevelt elnök az arany magánbirtoklásának megtiltását 1933. április 5-én. Ennek keretében az összes amerikainak be kellett szolgáltatni a birtokolt aranyát, és csak 100 dollárnyit tarthatott meg magánál. A következő évben megjelent Gold Reserve Act aztán 20,67 dollárról 35 dollárra emelte az aranyérmék unciánkénti felvásárlási árát. Roosevelt adminisztrációja így elkezdte a dollár elértéktelenítését.
Rendben, de akkor évként miért nem az 1933-as esztendőt választotta? Nos, erre is megvan a válasz, ami még inkább a fenti elméletet erősíti. Gerald Ford elnök ugyanis 1974. december 31-i hatállyal visszavonta a 6102-es számú elnöki rendeletet, amely így gyakorlatilag az 1975-ös évtől volt érvényes.
Több személy állhat mögötte
Satoshival kapcsolatban azonban nem árt emlékeztetni magunkat, hogy az egyik legelfogadottabb feltételezés szerint nem egyetlen személy alkotta meg a Bitcoint, hanem egy kisebb csoport. Hogy ennek vajon tagja volt-e Hal Finney, Adam Back, Len Sassaman, John Nash, vagy a magyar származású Nick Szabo, nem tudjuk. Az is lehet, hogy cypherpunkok ismeretlen csoportjáról van szó.
Kapcsolódó cikkünk: Portré: Nick Szabo
A lényeg, hogy tökéletesen előrelátta / előrelátták, hogy egy ilyen projektnél csak hátrányt jelent, ha az alkotó személye ismert, hiszen mind a hálózatra, mind pedig a létrehozóra nézve csupa veszéllyel jár. Vajon milyen utat járt volna be a Bitcoin, ha a fejlesztőknek lett volna kihez biztos tanácsokért fordulni? Vajon támogatta volna Satoshi a Taprootot? A Segregated Witness-címeket? És mit szólt volna a Bitcoin-NFT-khez? Sosem fogjuk megtudni.
Ennél a pontnál mindez nem számít – a Bitcoin éppen ezért mindenkié. Nincs vezető, nincs egy konkrét személy, aki megmondaná, mit hogyan kell csinálni. Egy stabil hálózat van és egy rejtély. A Bitcoinban tehát a világot fedezhetjük fel. Ez utóbbi szabályával és törvényszerűségével, s létrejöttének ma is homályos titkaival egyetemben.