A blokklánc forradalmasíthatja az egész ékszeripart
A blokklánc újfajta innovációt hozhat az ékszeripar számára – derül ki a MarketOrders arany- és gyémántékszerek B2B-piacáról szóló jelentéséből. A független kereskedőket segítő online piactér az ékszeripar jelenlegi problémáira adott válaszként hamarosan egy saját blokklánc alapú megoldást is piacra dob. Mindez a Crowdcube adománygyűjtő oldalon indított kampányuknak köszönhető, ahol 430.000 fontot sikerült összegyűjteniük arra a célra, hogy megértsék, hogyan lehetne modernizálni az ágazatot.
Az ékszeripar elképesztően tradicionálisan működik
Az elemzés elkészítése, amelyen a MarketOrders blokkláncterméke alapul, két évig tartott, és legfőbb tanulsága, hogy az ékszeripar továbbra is egy nagyon hagyományos iparág. Mivel alacsony az innovációs igény az ágazatban, ezért fennáll annak a kockázata, hogy lemarad modernizációs szempontból.
Alapvetően három olyan terület van, ami gondot okoz az ékszeripar számára:
- az átláthatóság hiánya,
- magas költségigény,
- a digitális innováció hiánya.
Az etikus beszerzés egyre fontosabb a fogyasztóknak – ehhez azonban hiteles nyomonkövetésre van szükség
A blokklánc-technológia megfelelő integrálásával teljes ellenőrzés alá lehetne vonni az ellátási láncot: a gyártási lánctól kezdve, a kitermelő bányákon át, a szállítási folyamatokon keresztül egészen addig, amíg az ékszer el nem jut a végső fogyasztóig. Mindezt gazdaságosan, rengeteg időt megtakarítva, lehetővé téve a gyártóktól származó információk teljeskörű nyomonkövetését.
Mindezzel lehetővé válna a folyamatok korszerűsítése, ami növelné a bizalmat a piaci szereplők között. Ez pedig megnövekedett nyereséget eredményezhet azon vállalkozások számára, amelyek gyorsan tudnak reagálni ügyfeleik igényeire.
Attól még persze messze vagyunk azért, hogy a blokklánc alapjaiban véve felbolygassa az ékszeripart, ugyanis mint a MarketOrders jelentéséből kiderül, az ékszerkereskedők 90% -ának még weboldala sincsen.
Sukhi Jutla, a MarketOrders társalapítója és ügyvezető igazgatója elmondása szerint:
„A világ minden iparágából az ékszeripar a leghagyományosabb és ez az, ami a legjobban ki van téve a kézművesek és a kereskedők közötti közvetlen interakciónak. Ezek az elavult folyamatok nem átláthatóak egy olyan korban, amikor a fogyasztók a termékek fenntartható és etikus beszerzését igénylik. A blokklánc technológia előnyeinek megragadása révén az ellenőrzés visszakerül a kiskereskedők kezébe azáltal, hogy bizonyíthatóvá válik a termékek eredete, és átláthatóbbá, hatékonyabbá és jövedelmezőbbé teszi a teljes értékesítési és ellátási folyamatot.”
A MarketOrders az ékszeripar blokklánc-forradalmát intelligens szerződések bevezetésével képzeli el, vagy ahogyan Ram Krishnna Rao, társalapító és vezérigazgatója elmagyarázza:
„Az a tény, hogy senki sem képes visszamenni, megváltoztatni vagy meghamisítani az adatokat, a blokkláncot különösen hasznossá teszi a fizikai termékek kiskereskedelmi láncában. Ez lehetővé teszi a kérdéses adatok vagy akár a termékek teljes előzményeinek és útjának megtekintését.”
Még ez is érdekelhet:
- Gémerek figyelem: a blokklánc a játékpiacon is robbanásszerű változást hozhat
- A telekommunikációs óriások kihasználják a blokklánc előnyeit
- „Minden Szerződésed Fontos” bemutatkozik a blokklánc technológián alapuló magyar startup, az Everprove