A BlackRock szerint egyhamar nem várható újabb kriptovaluta ETF
A kriptovaluta ETF-ek megjelenése mérföldkőnek számít az iparban, mivel hozzáférhetőbbé, likvidebbé és egyszerűbbé teszi a kriptovaluták növekedéséből való vagyongyarapodást. Az azonnali Bitcoin ETF jóváhagyása szinte már csak idő kérdése volt, azonban az azonnali Ether ETF kissé meglepetésre került jóváhagyásra 2024 májusában, a kérdés csupán az, felkészül-e a Solana, az Avalanche vagy éppen a Chainlink?
Nem valószínű. Legalább is a BlackRock szerint a Bitcoin és az Ethereum az egyetlen kriptovaluták, amelyek a közeljövőben ETF-eken keresztül történő kereskedelmet folytathatnak.
Nincs tervben más kriptovaluta ETF
A Bloomberg TV legutóbbi vendége Samara Cohen, a BlackRock ETF- és indexbefektetésekért felelős befektetési igazgatója volt, aki kijelentette, bár a Bitcoin és Ethereum is megfelelt a tőzsdén kereskedett alapokra, vagyis ETF-ekre, vonatkozó szigorú kritériumoknak, jelenleg nincs más digitális eszköz annak a közelében, hogy ETF-et kapjon.
„Valójában a befektetési képességet vizsgáljuk meg, hogy meglássuk, mi felel meg a kritériumoknak, mi felel meg az ETF-en belüli elérhetőség követelményeinek. Mind a befektethetőség, mind az ügyfeleinktől hallottak tekintetében a Bitcoin és az Ethereum is határozottan megfelelnek ennek a követelményrendszernek, de időbe telik, mire bármi más eleget fog tenni ennek.” – mondta Cohen
Cohen kiemelte, hogy az új ETF-ek elindításával kapcsolatban számos technikai kihívás merül fel, azonban egyelőre még nincs kereslet más kriptovaluta ETF iránt – még a Solana iránt sem. Annak ellenére, hogy sokan azt várják, a Solana lesz a következő kriptovaluta, ami ETF-et kap, a befektetési igazgató szerint a befektetőknek nincs igényük erre.
Összpontosítás a Bitcoin és Ethereum ETF-re
A BlackRock továbbra is a Bitcoinra és az Ethereumra kíván összpontosítani az ETF-ek piacán, miután múlt héten elstartolt az azonnali Ether ETF-jének a kereskedése. Az első hat kereskedési napot követően az Ether ETF-jének a forgalma elérte a 3 milliárd dollárt, a Grayscale ETHE termékének a kiáramlási üteme pedig folyamatosan lassul, és az első kereskedési napot követően ismét nettó beáramlást tapasztalhattak az eszköz esetében.
A BlackRock egyelőre 618 millió dolláros beáramlást tapasztalt az első hetet követően, míg az azonnali Bitcoin esetében bő 6 hónapot követően a beáramlás mértéke elérte a 20 milliárd dollárt. A BlackRock hihetetlen teljesítménye hozzájárult ahhoz, hogy múlt héten 14,8 milliárd dolláros forgalmat generáltak a kriptovaluta ETF-ek a múlt héten, ez pedig május óta a legmagasabb szint.
Találgatások a Solana ETF-jével kapcsolatban
A Solana 2024-re kétségkívül bizonyította, hogy az egyik legkedveltebb és legnagyobb elérést generáló kriptovalutája, egyelőre messze van még attól, hogy a Bitcoinnal és az Ethereummal egy lapon említhessük.
A Solana arról ismert, hogy az Ethereum gyorsabb és olcsóbb alternatívája, az Egyesült Államokban pedig már két ETF-bevallást is magáénak tudhat, a VanEck-ét és a 21Shares-ét. A Solana ETF-je azonban határidős ügyletek hiányában nem valószínű, hogy engedélyezésre kerül az SEC által. A Bitcoin és Ethereum esetében a CME határidős kereskedést biztosított mindkét eszközre, mielőtt azonnali ETF-et kaptak volna.
E kihívások ellenére egyes alapkezelők továbbra is optimisták a Solana lehetőségeivel kapcsolatban. A Franklin Templeton nemrég úgy jellemezte a Solanát, mint egy izgalmas és jelentős fejlesztés, amely előre fogja vinni a kriptovaluták piacát. A Solana piaci kapitalizációja jelenleg 85 milliárd dollár, a SOL SOL Price árfolyama pedig 185 dollár körül ingadozik, ezzel a teljes kriptovaluta-piac nagyjából 3%-át teszi ki az eszköz.