Biztos vagy benne, hogy a te Wi-Fi hálózatodon nem kémkedik senki?
A Wi-Fi segítségével könnyedén csatlakoztathatunk laptopokat, okostelefonokat, biztonsági eszközöket és sok mást az otthoni hálózatunkhoz. Ezt tudják a hackerek is, akik ha nem vigyázunk, pillanatok alatt hozzáférést szerezhetnek az otthoni hálózathoz és az ahhoz csatlakoztatott eszközökön lévő adatokhoz.
A sok potenciálisan hozzáférhető adat – hitelkártyaszámok, banki nyilvántartások, bejelentkezési adatok, élő kameraképek és egyéb személyes és magánjellegű információk – miatt egyszerűen nem lehet elégszer felhívni a figyelmet arra, hogy az otthoni internetes hálózatot igenis meg kell védeni az illetéktelen behatolóktól. A hackerek ugyanis nemcsak a privátszféránkba léphetnek be, hanem lassíthatják a hálózati kapcsolatot, vagy ingyenesen szörfözhetnek a mi kontónkra.
A biztonságos otthoni Wi-Fi hálózat létrehozása és fenntartása meglehetősen egyszerű. Az alábbiakban 10 tippet találsz, amelyek segíthetnek a betolakodók távoltartásában. Teljes biztonság nincs, de ezekkel a trükkökkel legalább megnehezítheted a hackerek dolgát.
Helyezd a routert központi helyre
Az erős hálózati biztonság az okos beállítással kezdődik. Ha lehetséges, helyezd a routert otthonod közepére. A routerek minden irányba küldik a jeleket, ezért az eszköz központi helyen történő elhelyezése segít abban, hogy a kapcsolat az otthonod falain belül maradjon. Bónuszként valószínűleg ez biztosítja a legjobb internetkapcsolatot is.
Ha például egy olyan lakásban van internetkapcsolatod, ahol a szomszédok közvetlenül tőled jobbra és balra vannak, a router közös fal mellé helyezése erős jelet küldhet feléjük, ráadásul az utcán is elérhető a hálózat.
Válassz erős Wi-Fi jelszót, és változtasd meg gyakran
Ennek magától értetődőnek kellene lennie, de nem lehet elégszer kihangsúlyozni a fontosságát. A biztonságos kapcsolat fenntartásához elengedhetetlen, hogy egyedi jelszót hozz létre a Wi-Fi hálózathoz. Kerüld a könnyen kitalálható jelszavakat vagy kifejezéseket, például valakinek a nevét, születésnapját, telefonszámát vagy más gyakori információkat. Bár az egyszerű Wi-Fi jelszavakat könnyű megjegyezni, mások számára sem kihívás kitalálni. A jelszót érdemes félévente cserélni.
Az alapértelmezett router bejelentkezési adatainak módosítása
A Wi-Fi hálózat jelszóval való védelméhez hasonlóan azt is el kell kerülni, hogy bárki közvetlenül hozzáférhessen a router beállításaihoz. Ehhez változtasd meg a router adminját és jelszavát. A router beállításaihoz úgy is bejelentkezhetsz, hogy beírod az IP-címét az URL-sávba, de a legtöbb router és szolgáltató rendelkezik olyan alkalmazással, amellyel ugyanezekhez a beállításokhoz és információkhoz hozzáférhetsz.
A router bejelentkezési adatai különbözőek a Wi-Fi hálózat nevétől és jelszavától.
A tűzfal és a Wi-Fi titkosítás bekapcsolása
A legtöbb router tűzfallal és Wi-Fi titkosítással, hogy megakadályozza az illetéktelen behatolást, és azt is, hogy senki ne férjen hozzá a router és a csatlakoztatott eszközök között oda-vissza küldött adatokhoz. Alapértelmezés szerint általában mindkettő aktív, de érdemes ellenőrizni, hogy be vannak-e kapcsolva.
Vendég Wi-Fi hálózat létrehozása
„Megkaphatnám a Wi-Fi jelszavad?” – ezt kétségtelenül minden házigazda hallotta már. Mielőtt megosztanád a fő otthoni hálózathoz való hozzáférést, fontold meg egy külön vendéghálózat létrehozását a látogatók számára. Nem azt akarom írni, hogy a vendégeid bármi aljas dolgot próbálnának elkövetni ellened, de az ő eszközeik vagy bármi, amit letöltenek, miközben a hálózathoz csatlakoznak, megfertőződhetnek olyan rosszindulatú szoftverekkel vagy vírusokkal, amelyek a te hálózatodat célozzák meg, anélkül, hogy tudnának róla.
A vendéghálózat ideális az IoT-eszközök, például Wi-Fi-kamerák, termosztátok és intelligens hangszórók számára is – olyan eszközök számára, amelyek nem tartalmaznak sok érzékeny információt, és talán könnyebben feltörhetők, mint egy számítógép vagy telefon.
Használj VPN-t
Számos oka van egy jó VPN használatának, és a hálózati biztonság az egyik ilyen. Egy virtuális magánhálózat elrejti az IP-címet és a Wi-Fi tevékenységet, beleértve a böngészési adatokat is.
A VPN-ek valószínűleg hasznosabbak, ha nyilvános hálózathoz kapcsolódunk, de így is hozzáadhatnak egy bizonyos szintű biztonságot és adatvédelmet az otthoni hálózathoz. Egyes VPN-ek jobbak, mint mások, de mint minden másban, itt is gyakran azt kapod, amiért fizetsz. Ingyenes VPN-szolgáltatások is elérhetők, de ha egy kicsit többet fizetsz sokkal jobb és biztonságosabb szolgáltatást kaphatsz.
Tartsd naprakészen a routert és az eszközöket
A szoftverfrissítések mindig akkor jelennek meg, amikor a legnagyobb szükséged van az internetre. Bár bosszantóak lehetnek, céljuk van, és ez gyakran biztonsági frissítéseket is tartalmaz. Amikor a vállalatok tudomást szereznek a potenciális vagy feltárt biztonsági sebezhetőségekről, frissítéseket és javításokat adnak ki a kockázat minimalizálása vagy kiküszöbölése érdekében. Ezeket ha tetszik, ha nem, érdemes letölteni. Ha a routert és a csatlakoztatott eszközöket a legújabb frissítésekkel tartod naprakészen, akkor a lehető legjobb védelmet kapod az ismert rosszindulatú szoftverekkel és a hackerkísérletekkel szemben. Ha lehetséges, állítsd be a routered az automatikus frissítésre az adminisztrátori beállításokban, és rendszeresen ellenőrizd, hogy a router naprakész-e.
Tiltsd le a távoli router-hozzáférést
A távoli router-hozzáférés lehetővé teszi, hogy bárki, aki nem csatlakozik közvetlenül a Wi-Fi hálózathoz, hozzáférjen a router beállításaihoz. Hacsak nem kell hozzáférned a routerhez, amikor nem vagy otthon (például a gyermek csatlakoztatott eszközének ellenőrzése vagy konfigurációjának módosítása céljából), nem indokolt, hogy engedélyezd a távoli hozzáférést.
A távoli hozzáférést a router adminisztrátori beállításai között letilthatod. Más biztonsági intézkedésekkel ellentétben a letiltott távoli router-hozzáférés nem feltétlenül alapértelmezett.
Ellenőrizd a csatlakoztatott eszközöket
Gyakran ellenőrizd a hálózatodhoz csatlakoztatott eszközöket, és győződj meg arról, hogy tudod, mik azok. Ha bármi gyanúsnak tűnik rajta, válaszd le, és változtasd meg a Wi-Fi jelszavát. A jelszó megváltoztatása után minden korábban csatlakoztatott eszközt újra kell csatlakoztatni, de minden olyan felhasználó vagy eszköz, amely nem jogosult a hálózat használatára, ki lesz rúgva.
Egyes eszközöknek, különösen az IoT-eszközöknek furcsa, véletlenszerű számokból és betűkből álló alapértelmezett nevük lehet, amelyeket nem ismersz fel azonnal. Ha ilyesmivel találkozol a csatlakoztatott eszközök átvizsgálásakor, válaszd le őket. Később, amikor nem tudod majd elindítani a robotporszívót a telefonról tudni fogod, hogy ez volt az.
Frissíts WPA3-as routerre
A WPA3 a routerek legújabb biztonsági protokollja. Minden új routernek WPA3-mal kell rendelkeznie, így ha új routert vásárolsz, nem kell aggódnod. Sokan azonban közvetlenül a szolgáltatótól bérlik a routerüket, ami nem feltétlenül tartalmazza a legmodernebb felszerelést.
Ha a te routeredet 2018 előtt gyártották, akkor lehet, hogy WPA2-es eszközzel rendelkezel, amely nem rendelkezik ugyanazokkal a biztonsági protokollokkal, mint az újabb WPA3-as eszközök. A készülék modelljének gyors keresése megmondja, hogy mikor jelent meg, és hogy milyen különleges funkciója van, például, hogy WPA2 vagy WPA3 van-e rajta. Ha WPA2-es routered van, hívd fel a szolgáltatót, és kérj egy újabbat.
Ez a cikk is érdekelhet: Viszlát Wi-Fi, itt a Li-Fi: új mérföldkő a digitális kommunikáció világában?