Biztonságosnak ítélték a Bitcoint Ukrajnában
Az ukrán Digitális Fejlesztési minisztérium megerősítette a Bitcoin BTC Price gazdasági stabilitását és biztonságát az országon belül. A lépés válasz a kriptovaluták fizetési eszközként való elismerése és a szabályozás körül zajló vitákra.
Alexander Bornyakov, az informatikai fejlesztésért felelős miniszterhelyettes kedden egy Facebook bejegyzésben hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet és a digitális fejlesztésért felelős minisztérium törvényjavaslatai nem tekintik hagyományos gazdaságot fenyegető veszélynek a kriptovalutákat.
Bornyakov tisztázta, hogy a törvényjavaslatok közötti különbségek ellenére a virtuális eszközök egy meghatározott kategóriáját, nevezetesen az elektronikus pénz tokeneket legális fizetőeszközeként ismerik el a hadban álló ország teljes területén.
„A Digitális Adatok Minisztériumának törvényjavaslata a virtuális eszközöket az elektronikus pénz tokenjeinek minősíti, amelyek értéke az ukrán hrivnya értékéhez kapcsolódik”
Írta Bornyakov
A törvényjavaslatokban meghatározott elektronikus pénzek olyan virtuális eszközök, amelyek közvetlenül a hrivnya, Ukrajna nemzeti valutájának értékéhez kötődnek. Az ilyen tokenek kibocsátása kizárólag az országban működő bankokra és a nem banki pénzügyi intézményekre korlátozódik. Bornyakov kifejtette, hogy a szabályozást kezelő Nemzeti Bank képes lesz kezelni a kockázatokat és így a tokeneknek nem lesz hatása a teljes pénzkínálatra.
Mindez azt jelenti, hogy az olyan kriptovaluták, mint a Bitcoin, az Ethereum és a Solana mostantól legálisan használhatók tranzakciókra az egész országban.
A háború kezdete óta felgyorsult a kriptovaluták elfogadása Ukrajnában és Oroszországban
Az országban már a háború előtt is jelentős mértékben elterjedtek a kriptovaluták. A háború azonban tovább gyorsította az elfogadást.
A 2022 februárjában kezdődő orosz inváziót követően Ukrajnában eluralkodott a pénzügyi pánik. Leállt a hazai devizapiac, és az ukrán hrivnya meredeken leértékelődött. Azonnali pénzügyi segítség reményében Kijev a digitális valutákhoz, például a Bitcoinhoz, az Ethereumhoz és a Tetherhez fordult, és a médiában megosztotta a tárcák címeit.
Ez működött. 2023-ra Ukrajna az ötödik helyre került a Chainalysis globális kripto elfogadási indexén. Az ukrán kormány adományok révén 225 millió dollár értékű kriptovalutát és 190 000 dollár értékű Ethereum alapú, NFT-t szerzett. Az adományokból 134 millió dollárt humanitárius, míg 91 millió dollárt katonai célokra különítettek el.
A háború kezdete óta Oroszországot számos szankció érte, a szankciók elkerülése és a háborús erőfeszítések finanszírozása céljából pedig az ország a kriptovaluták felé fordult.
„Az orosz szervezetek a nemzetközi szankciók nagy nyomása alatt a kriptó felé fordultak, és ezt a milíciák támogatására, valamint folyamatos zsarolóvírus támadásokra és a szankciók kijátszásának kísérletére használják”
Mondta Andrew Fierman, a Chainalysis szankciókért felelős vezetője.
Az oroszok már 2021-ben is aktívan tevékenykedtek a kriptotérben. Számos hackercsoport intézett támadásokat és jutalmazta azokat, valamint kriptovalutákban gyűjtöttek pénzt a fegyverkezés erősítésére.
Emellett az orosz digitális rubel bevezetése is folyamatban van, és a közvélemény hiányos tudása ellenére is gyorsan zajlanak a tesztelések és fejlesztések. Az orosz digitális rubelről korábbi cikkeinkben részletesen olvashatsz. A végső piacra dobást az orosz központi bank 2025-re tervezi.
A fejleményeket látva az Európai Unió nemrégiben egy olyan új szankciós csomagot nyújtott be, ami már a kriptovalutákat is érinti.
Ez a cikk is érdekelhet: Az új török kriptovaluta szabályozás elfogadása már az utolsó fázisban van