Bitcoin vs Ethereum: a kriptovilág legnagyobb rivalizálása
A kriptovaluták egyre nagyobb teret hódítanak a maguknak, aminek köszönhetően egyre több ember ismeri meg a bennük rejlő lehetőségeket. Mondani sem kell, hogy a világ legismertebb digitális eszköze nem más, mint a Bitcoin, azonban az utóbbi években komoly vetélytársra talált az Ethereum személyében. Egyesek számára a rivalizálás egyszerű kultúrharcnak tűnhet a kriptoközösségen belül, és a továbbiakban megpróbáljuk kibontani ezen versengés alapját.
Bitcoin, a decentralizáció jelképe
A Bitcoint úgy tervezték, hogy megkérdőjelezze a hagyományos pénzügyi rendszereket, és olyan alternatívát kínáljon, amely megszünteti a harmadik fél szükségességét. A kriptoközösség nagy része egyetért ezzel a céllal, ezért számukra a decentralizáció a legfontosabb.
Ezt tükrözte a 2015 és 2017 közötti blokkméret-háború, ahol a kisméretű blokkot támogatók a decentralizációt helyezték előtérbe a skálázhatósággal szemben. Hajthatatlanok voltak abban, hogy ne veszélyeztessék a Bitcoin ezen jellegét, még akkor sem, ha ez a skálázhatóság korlátozását jelenti. Ezzel szemben a blokkméret növelésének támogatói azzal érveltek, hogy az segítené a hálózat skálázhatóságát, csökkentené a tranzakciós díjakat, és javítaná a hálózat azon képességét, hogy másodpercenként több tranzakciót tudjon feldolgozni. A konfliktus vége az lett, hogy a blokkméretet nem egy hard forkkal növelték, ahogy eredetileg azt néhányan a nagy blokkméretet javaslók közül akarták. Ehelyett soft forkot hajtottak végre, amely egyszeri blokkméret-növekedéssel javította a tranzakciós kapacitást. Az eredmény egy központi ellenőrzéstől mentes monetáris rendszer lett.
Másrészt a piaci kapitalizáció alapján továbbra is a Bitcoin számít a legnagyobb kriptovaluta, a maga 500 milliárd dollárjával. Magas stock-to-flow rátája miatt, amely az arany után a második helyen áll, szintén kiemelkedő helyet foglal el. A digitális eszköz egyre nagyobb szerepet játszik a globális piacokon, olyannyira, hogy egyesek a dollár dominanciájának leverőjeként emlegetik.
Ethereum, a feltörekvő kriptovaluta
Az Ethereum igazi ereje magában a hasznosságában rejlik. Hívei azt hangoztatják, hogy egy valuta értéke szorosan összefügg annak gyakorlati alkalmazásával. Ezt a szemléletet erősíti a decentralizált alkalmazások, másnéven dAppok széles skálája. Ezek létfontosságú szerepet játszanak az Ethereum ökoszisztémáján belüli értékteremtésben. Mivel a dAppok különböző funkciókat és szolgáltatásokat tesznek lehetővé, hozzájárulnak az Ethereum platformjának általános hasznosságához. A dAppok és az okosszerződéses funkciók alapját az Ethereum Virtual Machine (EVM) képezi, amely ezen alkalmazások létrehozásakor használt virtuális számítógépként szolgál.
Az utóbbi időben az interoperabilitás, a biztonság és a fejlesztői hatékonyság miatt egyre nagyobb szerepet tulajdonítanak az EVM-nek. A szabvány mögött álló, jelentős fejlesztői közösségnek hála egyre több protokoll vándorol át az Ethereum ökoszisztémában. Ezért a tényleges alkalmazásoknak a legnagyobb fejlesztői bázis kihasználása érdekében az EVM-kompatibilitás központjára kell összpontosítaniuk.
A Bitcoinon és az Ethereumon túl
A kriptó világában azonban sokkal több lehetőség rejlik, mint amit ez a két szereplő nyújt. Vegyük például a Monerót. Ez a kriptovaluta a magánélethez való jogra vágyók menedéke, mivel az egyik legprivátabb tranzakciós rendszert kínálja. Ezzel szemben a Solana blokklánca a gyors tranzakcióival és skálázhatóságával kiváló azoknak, akik számára a tranzakciók sebessége a legfontosabb. Az említettek mellett viszont még sok más egyéb projekt létezik, amelyek igyekeznek minden felhasználói igényt kielégíteni.
Az ideológiai különbségek ellenére egyre inkább lehetséges, hogy a két rivális közeledjen egymáshoz. Az Ethereum EVM-je felelős a decentralizált alkalmazások működtetéséért, és az olyan kezdeményezéseken keresztül, mint a Botanix, amely a Bitcoin biztonságát hivatott ötvözni az Ethereum sokoldalúságával, együtt tud létezni a Bitcoin birodalmában.