A Bitcoin-díjak a ciklus mélypontjához közelítenek, változhat ez a felezés következtében?
A kriptovaluták ciklikusságának fontosságát mutatja, hogy a legtöbb láncon belüli mutatót a Bitcoin-felezéssel hozzák kapcsolatba. A négyévente ismétlődő esemény következtében a bányászjutalom a felére csökken, ezzel biztosítva a hálózatot arról, hogy a kínálat nem inflálódik el, így az utolsó Bitcoin kibányászása kitartson nagyjából 2140-ig.
A NiceHash adatai szerint a Bitcoin negyedik felezési eseménye 8 nap múlva, április 19-én bekövetkezik, és ezzel várhatóan belépünk az „igazi” bikapiacra. Most azonban a láncon belüli adatokból arra következtethetünk, hogy a Bitcoin hálózat tranzakciós költségei szinte a ciklus mélypontján állnak, ezzel megnehezítve a bányászok jövedelemtermelését.
A bányászok alacsony díjakban részesültek
A Bitcoin bányászok olyan egyének vagy vállalatok, akik speciális számítógépes rendszereket használnak a Bitcoin hálózatán végzett tranzakciók megerősítésére és rögzítésére. A bányászat nagy számítási teljesítményt igényel, ezért rendkívül költséges. A bányászok hozzájárulnak az új Bitcoinok előállításához és a tranzakciók ellenőrzéséhez, melyért cserébe jutalomban részesülnek.
James Van Straten, on-chain elemző legutóbbi X-bejegyzésében rávilágított arra, hogy a Bitcoin hálózat tranzakciós díjai szinte a ciklus mélypontja körül mozognak. Ezt a tranzakciós díjat a felhasználók fizetik a tranzakciók után, ugyanakkor a tranzakciós költségből a tranzakciókat ellenőrző bányászok részesülnek. A tranzakciós díj összefüggést mutat a hálózat forgalmával, vagyis aktívabb időszakban előfordulhat, hogy a díjak magasabbak, mivel a sietségben lévő felhasználók hajlamosabbak magasabb díjat fizetni, így a bányászok az ő tranzakcióikat részesítik előnyben. Ha azonban a blokklánc forgalma alacsony, a felhasználóknak nem áll érdekükben magasabb díjat fizetni. Ilyen időszakot élünk most.
Ahogyan azt a Van Straten által közölt grafikon is mutatja, a Bitcoin blokkonként fizetett díj rendkívül alacsony volt, ez pedig arra enged következtetni, hogy a bányászok nem részesültek különösebben magas díjakból.
Blokkjutalom és tranzakciós jutalom
A Bitcoin bányászok teljes bevételét a bányászatért kapott blokkjutalom és a tranzakciók ellenőrzéséért kapott tranzakciós díjak teszik ki. Révén, hogy az utóbbi időszakban a tranzakciós díj rendkívül alacsony volt, az elmúlt időszakban főleg a blokkjutalom volt a bányászok fő bevételi forrása.
Jelenleg a bányászok blokkonként 6,25 BTC jutalomban részesülnek, azonban a felezéssel ez változni fog 3,125 BTC-re. A blokklánc technológia sajátosságából adódóan ez a felezés az utolsó kibányászott BTC-ig életben fog maradni, vagyis a bányászok drasztikus bevételcsökkenést tapasztalnak munkájuk után négyévente, így hosszú távon a tranzakciós díjakból való részesülés fogja átvenni a bevételi forrásuk jelentős részét.
A bányászjutalom csökkenése
Kellemetlen szembesülni azzal a ténnyel, hogy a munkádért egyik napról a másikra feleakkora fizetséget kapj, emiatt számos fejlesztő és bányász hagyta már el ezt a „hálátlan” hivatást. Historikus adatok alapján a felezési esemény után bányászkapituláció következett be pont ezért, mert nem érte meg a bányászoknak fenntartani a hálózatot az alacsony Bitcoin-árfolyamok mellett. Most azonban más a helyzet, mivel a történelemben először a Bitcoin történelmi csúcsot döntött közvetlenül a felezés előtt, így a magas BTC-árfolyam miatt nem éri akkora csapás a bányászokat.
Van Straten egy érdekes mintázatra hívja fel azonban követői figyelmét. A megosztott grafikonon úgy látszik, hogy a díjak a felezés előtt közvetlenül megemelkednek, hiszen a laikusok szerint ekkor kezdődik a medvepiac, emiatt pedig megnő az aktivitás és a kereslet is. A medvepiacon tapasztalt elenyésző forgalom után 2023 nyarán ismét felpörgött a hálózat, köszönhetően az Inscription-öknek – magyarul: feliratok.
A Bitcoin árfolyama a cikk írásakor kilábalni látszik a szerdán tapasztalt „inflációs sokkból”. A BTC BTC Price jelenleg 70 500 – 71 000 dollár között kereskedik, az elmúlt 7 napban közel 7%-ot emelkedett.