Sokat kell várni – A bitcoin tranzakciók majdnem fele több mint egy órával később sem jelenik meg a blokkláncon
Néha igen sokat kell várni egy bitcoin átutalásra.
Sokat kell várni egy bitcoin átutalásra
Az elmúlt pár hónap bitcoin blokk méret vitái miatt ismét előtérbe került a téma kriptoközösségben. Az utóbbi időszakban ugyanis egyre többször szembesülnek a bitcoin felhasználók azzal, hogy az elküldött bitcoinokra sokat kell várni, hogy megérkezzenek.
A UCL Centre for Blockchain Technologies tanulmánya szerint a tranzakciók 43%-a még egy órával a létrejöttük után sem jelenik meg a blokkláncon. Sőt, egy részük még 30 nappal az elküldés után sem kerül rögzítésre a blokkláncon. A bitcoin hálózat érdekes oldalára mutat rá a tanulmány.
Egy három hónapos periódust szemeltek ki a központ kutatói, mely során a kibányászott blokkokat és a létrejött blokklánc részletet vizsgálták.
„Azt találtuk, hogy a feldolgozás folyamata néha nagyon lassú lehet. Bár a tranzakciók nagy része (93%-a) végül 3 órán belül megtalálható a blokkláncon, azonban az utalások 0,1%-a még 30 nappal később sem jelenik meg.”
Nem a leghatékonyabb a tranzakció feldolgozás
A tanulmányban kitérnek rá, hogy függetlenül a blokk méretétől, továbbra sincs egy olyan mechanizmus a bitcoin blokklánc algoritmusában mely biztosítaná, hogy minden egyes tranzakció végül feldolgozásra kerüljön, mivel a bányászok szabadon választhatják meg, hogy melyik tranzakciót ellenőrizzék.
Bár Nakamoto maga is beleírt egy kódrészletet a blokklánc algoritmusába, azonban ez nem kötelező érvényű része a protokollnak. Az „elsőként észlelt” (first seen) feldolgozási mód szerint a bányászoknak azt a tranzakciót kéne ellenőrizniük, mely először kerül az útjukba. Ez segíti tranzakciók decentralizált feldolgozását. Azonban nem ösztönzi a bányászokat, akik csak akkor kapnak jutalmat, ha egy egész blokkot sikerült kibányászniuk, ezért nem alkalmazzák. Így a bányászok előszeretettel részesítik előnyben azokat a tranzakciókat inkább, melyhez magasabb átutalási díj tartozik vagy a blokk befejezéséhez szükséges adatot tartalmazza.
A tanulmány írói szerint így érdemes lenne egy megfelelő ösztönző rendszert kialakítani. Szerintük ezzel a bányász erőforrásokat hatékonyabban lehetne lekötni. Emellett pedig a blokklánc rendszer is hatékonyan tudna működni. Arra azonban nem tértek ki, hogy pontosan mivel ösztönöznék a bitcoin bányász társadalmat.
Felhalmozódott tranzakciók
A tranzakciók teljesítéséhez szükséges idő a blokklánc túlterheltsége miatt megsokszorozódott az utóbbi időben. A blockchain.info élőben mutatja, hogy éppen hány tranzakció várakozik a blokkláncot. Ezt egyre több felhasználó magasabb bányász jutalékkal próbálja kompenzálni, így a bitcoin átutalások egyre drágábbá válhatnak. A SegWit vagy a Bitcoin Unlimited megoldás lehet a problémára, ehhez azonban a bitcoin közösség kollektív egyetértésére van szükség.
Valamilyen megoldást azonban találni kell a közel jövőben, mert ha a bitcoin tranzakciók lassabbak és drágábbak lesznek a hagyományos pénzügyi rendszerhez képest, az nem fogja elősegíteni a bitcoin elterjedését. Sokan ezért alternatív blokkláncokra és kriptopénzekre térhetnek át a hatékonyság növelése érdekében.
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés