Historikus adatok alapján nehéz hónap vár a Bitcoinra szeptemberben

Viszontagságos hónapokon vannak túl a pénzpiacok. Augusztus elején a japán carry trade olyan szinten megrázta a tőzsdét, hogy 2000 milliárd dollár tűnt el az amerikai piacról, a Bitcoin pedig 50 000 dollár alá süllyedt, amire féléve nem volt példa. Historikusan a szeptember sem számít egy erős hónapnak a digitális eszközök számára, ugyanakkor éppen emiatt fordulhat a piac iránya.

Az elmúlt tíz alkalomból hétszer is vörösben zárta a Bitcoin a szeptembert, 2023 előtt pedig utoljára 2016-ban sikerült zöld gyertyát produkálni. A kamatvágás közeledtével azonban megváltozhat ez a rossz szokás. Nézzük, mit várhatunk a Bitcointól idén szeptemberben.

Történelmileg rossz hónap a szeptember

A japán tőzsde összeomlását követően nem sikerült teljesen regenerálódnia a Bitcoinnak BTC Price BTC Price és végül 8,6%-os mínuszban zárta az augusztust. Cikkünk írásakor, szeptember első napján a világ vezető kriptovalutája 58 200 dolláros árfolyamon várja az ősz első hónapját, ami történelmileg a „legrosszabb” hónap a digitális eszközök számára.

A Bitcoin havi teljesítménye 2013 óta, forrás: CoinGlass

A CoinGlass adatai alapján az összes hónapot tekintve szeptember a legrosszabb, mivel június mellett a szeptember az egyetlen hónap, amikor átlagosan veszteségesen teljesít az eszköz. Az analitikai platform adatai szerint míg júniusban átlagosan -0,35%-os veszteséget ér el a Bitcoin, addig szeptemberben ez -4,46%.

A szeptember effektus

A „szeptember effektus” jelensége arra utal, hogy a tőzsdék gyakran rosszabbul teljesítenek szeptemberben, mint az év más hónapjaiban. Bár nincs egyetlen konkrét ok, ami ezt a jelenséget megmagyarázná, több elmélet is igyekszik alátámasztani a tőzsdék őszi vesszőfutását:

  • Szezonális tényezők: Nyáron a piacok gyakran csendesebbek. Amikor szeptemberben visszatérnek a befektetők, hajlamosak portfóliójukat átrendezni, ami eladási hullámot generálhat.
  • Adózási határidők: Az amerikai piacon október közepén van az egyéni adóbevallások határideje azok számára, akik hosszabbítást kértek. Néhány befektetők azonban már szeptemberben elkezdi eladni részvényeit, hogy fedezze adófizetési kötelezettségét.
  • Makrogazdasági tényezők: Az év második felében a gazdasági mutatók gyakran lassulást mutatnak, ami visszavetheti a befektetők hangulatát.
  • Pszichológiai háttér: Mivel a „szeptember effektus” már széles körben ismert, a befektetők beárazzák a rossz teljesítményt, ami önmagában is elegendő eladási nyomást generál a piacra.

A „szeptember effektus” azonban nemcsak a kriptovaluták körében figyelhető meg. Az S&P 500, az egyik vezető amerikai tőzsdeindex, átlagosan 0,7%-os veszteséget produkál szeptemberben, ezzel a legrosszabb hónappá téve a szeptembert. 1950 óta a tőzsdeindexnek csupán az évek 43%-ban sikerült felértékelődést produkálnia szeptemberben.

A legnagyobb tőzsdeindex azonban augusztus utolsó kereskedési napján egy hihetetlen felfutást produkálva végül 5650 pont közelében zárt, ezzel 3,7%-os növekedést elérve a hónapban. Amennyiben szeptemberben tényleg korrekciót fog mutatni a tőzsde, az remek beszállási lehetőséget kínálhat a befektetők számára, mivel az év utolsó három hónapja tipikusan bikás hangulatban szokott telni.

Az S&P 500 tőzsdeindex teljesítménye 2024 augusztusában, forrás: Google

Szeptemberi katalizátorok

Habár mindenki elkönyvelte, hogy a szeptember az a korrekció hónapja lesz, még nem szabad teljes mértékben temetni a piacot. Az amerikai recessziós veszély miatt augusztus közepén szinte biztossá vált, hogy a FED a következő, szeptember 18-i FOMC ülésen, kamatvágást fog eszközölni, ami a kockázatos eszközök felé irányíthatja a tőkét.

A CME Group FedWatch eszköze szerint 70%-os esély mutatkozik egy 25 bázispontos, és 30%-os esély mutatkozik egy 50 bázispontos kamatvágásra. Jelenleg 5,25 – 5,50% az amerikai alapkamat, ami év végére akár a 4%-ot is megközelítheti.

Szintén felélénkítheti a piacokat az amerikai elnökválasztás közeledte. Bár júliusban Donald Trump már 70% feletti eséllyel állt, augusztus végére kiegyenlítődött a küzdelem. Joe Biden visszalépésével Kamala Harris lett a demokraták első számú jelöltje, azonban Donald Trump javára több államban is visszalépett Robert Kennedy Jr., a Bitcoin-párti republikánus jelölt. A november 5-i elnökválasztásig bő két hónap van hátra, jelenleg pedig 50%-os esély mutatkozik Donald Trump győzelmére, míg Kamala Harris 48%-on áll.

A Bitcoin technikai elemzése

Azok után, hogy a Bitcoin augusztusban 49 000 és 66 000 dollár között ingadozott, jelentős volatilitással érkezett meg az őszbe. Ha a FED csökkenti a kamatokat, akkor a negatív széria könnyedén megszakadhat. Sok intézményi befektetők már most erre készül a hatalmas Bitcoin-felhalmozással, a dollár gyengülése pedig akarva, akaratlanul lehetővé teszi a magasabb növekedési potenciállal rendelkező kockázati eszközökre való átállást.

A grafikonok és a technikai indikátorok alapján két forgatókönyv lehetséges. Nagyobb valószínűséggel a Bitcoin árfolyama 68 300 dollár alatt zárja a szeptembert. Ezt RLinda Bitcoin- és aranykereskedő szerint a 69 000 dolláros ellenállásról való visszapattanással valósulhat meg.

A Bitcoin technikai elemzése, forrás: X/RLinda

A kevésbé valószínűbb forgatókönyv szerint a Bitcoin áttöri már szeptemberben a 68 300 dolláros ellenállást, és megindul a 75 00 dolláros pszichológiai célárfolyam felé. Ebben az esetben a Bitcoin közel 30%-ot emelkedhetne, és új történelmi csúcsot állítana fel.

Ha a Bitcoin árfolyama a 65 000 dollárt sem töri át, akkor valószínűleg az 57 000 dolláros támasz nyújthat védőhálót. Ez a forgatókönyv októberre halasztaná azt a tézist, miszerint a Bitcoin óriási kitörésre készül.