Ezek a világ legnagyobb Bitcoin-készletével rendelkező országai

A különböző nemzetek kormányai közül számos ország tart Bitcoin-t, bár azok pontos mennyisége időről időre változik. Ezek a kormányok Bitcoin-készleteikre bűnüldözés révén, diverzifikáció vagy beruházás által, infláció elleni védelem céljából vagy a technológia iránti nyitottság miatt tettek szert. Előfordulhat az is, hogy adományok és pénzügyi inklúzió révén gyarapszik egy ország Bitcoin-készlete.

A németországi Bitcoin-ellenes lépések után megvizsgáltuk, mi történne a piaccal, ha ezek az országok rázúdítanák Bitcoin-készleteiket a piacra. Európa legerősebb gazdaságának a kormánya közel 50 000 BTC-t adott el az elmúlt hetekben, melyeket a movie2k kalózfilmes oldalról foglaltak még korábban le.

A legnagyobb Bitcoin-tartó kormányok

A Bitcoin Treasuries adatai szerint több mint félmillió BTC – nagyjából 32,9 milliárd dollárnyi – árasztja el a piacot, ha mind a kilenc kormány, amely jelenleg meghatározó Bitcoin-vagyonnal rendelkezik, úgy dönt, hogy kiüríti tartalékát. A világ legnagyobb Bitcoin-tartó országa egyértelműen az Egyesült Államok, akik főként bűnüldözési akcióik révén tettek szert Bitcoin-vagyonra. Bulgária kormánya 2017-ben foglalt le jelentősebb mennyiségű Bitcoin-t, készletük nagyjába meghaladhatja a 200 ezer BTC-t. Ukrajna a háborús adományok révén tett szert nagy mennyiségű Bitcoin-ra, míg El Salvador az első ország, mely törvényes fizetőeszközeként vezette be a Bitcoin-t 2021-ben.

A kutatás most azonban az említett országok mellett az Egyesült Királyságra, Bhutánra, Venezuelára, Kínára, Finnországra és Grúziára támaszkodik. Amerika utoljára április 2-án adott el Bitcoin-t, azonban készletük még mindig meghaladja a 213 ezer BTC-t. A becslések szerint Kína közel 190 ezer BTC-vel rendelkezik, melynek jelentős része a Plus Token-átverésből származik. Az Egyesült Királyság készlete meghaladja a 60 ezer BTC-t, Ukrajnáé pedig a 46 ezret. El Salvador az elmúlt közel 3 évben 5800 BTC-re tett szert, míg Bhután, Venezuela, Finnország és Grúzia együttesen nagyjából 1000 BTC-t birtokol a kedvező bányászati körülmények miatt.

Az alapkezelők több BTC-vel rendelkeznek

Az olyan alapkezelők, mint a BlackRock természetesen ebből az eszközosztályból is részesedni kívánnak. A világ legnagyobb vállalatai összesen több mint 1 millió BTC-vel rendelkeznek, melyek közül érdemes kiemelni a BlackRock 316 ezer BTC-t meghaladó tartalékát és a Grayscale közel 273 ezres készletét. A Fidelity 177 ezer BTC-vel, az ARK Invest közel 48 ezer BTC-vel, míg a Bitwise közel 40 ezer BTC-vel rendelkezik.

Az amerikai nagyvállalatok és intézményi befektetők a januárban jóváhagyott azonnali Bitcoin ETF-nek köszönhetően már sokkal egyszerűbben tehetnek szert Bitcoin-ra. A Fairside Investors adatai alapján az eszköz 16,5 milliárd dollárt meghaladó nettó beáramlást generált az elmúlt félévben, az utóbbi 8 kereskedési napon pedig a beáramlás mértéke meghaladta az 1,9 milliárd dollárt, melynek köszönhetően a Bitcoin árfolyama újfent elérte 66 ezer dolláros lélektani határt.

Az értékesítés hatása az árfolyamra

Cikkünk írásakor a Bitcoin árfolyama BTC Price BTC Price 65 500 dollár körül ingadozik, több mint 10%-ot emelkedve az elmúlt héten. Miután Németország értékesítette teljes Bitcoin-készletét, a korrekció alábbhagyott és visszatért az emelkedett hangulat.

Amennyiben a fent említett országok értékesítenék Bitcoin-készleteiket, a likvidáló pozícióknak és az okozott pániknak hála még akár az is előfordulhatna, hogy a Bitcoin árfolyama visszaesik a 40 000 dollár körüli árszintre. Egy ilyen lépés alapjaiban határozná meg a piac működését, mivel az említett országok lakosságának egy része is több mint valószínű, hogy követné a kormányokat. Az ilyen pánikeladások kiküszöbölése miatt ajánlotta fel Justin Sun is, hogy megveszi Németország készleteit, csak ne vigyék tőzsdére azt.