A bukás szélén Salvador Bitcoin-forradalma? Megdöbbentő adatok kerültek napvilágra!

Miközben Salvador világszerte elsőként tette törvényes fizetőeszközzé a Bitcoint, az ország kriptovaluta-szabályozása súlyos kihívásokkal küzd. Egy friss adatbázis alapján a regisztrált Bitcoin-szolgáltatók többsége egyszerűen nem működik. De vajon miért?

A számok nem hazudnak: a cégek 89%-a tétlen

A Salvadori Központi Tartalékbank (Banco Central de Reserva) legutóbbi nyilvántartása alapján az országban bejegyzett 181 Bitcoin szolgáltatóból mindössze 20 tekinthető aktívnak. Ez kevesebb mint 11%, és komoly kérdéseket vet fel a szabályozás hatékonyságával kapcsolatban.

A legtöbb cég a Bitcoin-törvény szigorú követelményeinek nem tudott megfelelni. Ezek közé tartozik többek között:
– egy átlátható könyvelési rendszer fenntartása,
– saját pénzmosás elleni program (AML) működtetése,
– és az adott tevékenységhez illeszkedő kiberbiztonsági intézkedések bevezetése.

Az adatbázis szerint legalább 22 inaktív szolgáltató gyakorlatilag semmilyen megfelelőségi előírást nem teljesít.

Kormányzati ambíciók kontra realitás

Salvador 2021-ben írta be nevét a történelemkönyvekbe azzal, hogy elsőként legalizálta a Bitcoint nemzeti fizetőeszközként az amerikai dollár mellett. Az elnök, Nayib Bukele gazdaságfejlesztési stratégiájának központi elemeként tekintett a digitális valutára.

Kapcsolódó tartalom: Egyetlen kriptotőzsde ellenőrizheti Salvador meglévő bitcoinjait

Azonban az elmúlt hónapokban fordulat következett be: a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött 1,4 milliárd dolláros megállapodás értelmében az ország korlátozni fogja a közszféra Bitcoin-használatát, és az adókat kizárólag dollárban fogják beszedni. Bár a hivatalos kommunikáció szerint a kormány továbbra is vásárolni fog Bitcoint, az IMF nyomása alatt egyre valószínűbb a jogi státusz módosítása is.

Áprilisi törvényhozási fordulat?

Kriptovaluta-szakértők szerint hamarosan akár törvénymódosítás is életbe léphet, amely csökkenti vagy megszünteti a Bitcoin jelenlegi jogállását. Egyes források április 30-át emlegetik fordulópontként.

A háttérben már készül az a jogszabály, ami a Bitcoin státuszát újraértelmezi” – mondta John Dennehy, salvadori Bitcoin-aktivista egy nyilvános online beszélgetésben.

Mi jöhet ezután?

Salvador kísérlete kétségtelenül bátor volt, de az adatok tükrében komoly átgondolásra szorul. Az alacsony működési arány azt jelzi, hogy a cégek vagy nem tudtak alkalmazkodni a jogszabályi keretekhez, vagy egyszerűen nem találtak működőképes üzleti modellt a szabályozott piacon. A következő hónapok sorsdöntőek lehetnek: vajon visszakozik az ország, vagy újraértelmezi a Bitcoin-alapú jövőképét?