DNS használatával még egyszerűbb lenne a Bitcoin fizetések világa

Nemrégiben új Bitcoin fejlesztési javaslat (BIP) került beterjesztésre, ami a Bitcoin fizetések koordinációját segítené. A bitcoinnal történő fizetések lebonyolítása mindig is kihívást jelentett a koordináció szempontjából, akár magát a láncot, akár a Lightning hálózatát nézzük. Amikor olyan digitális rendszerekről van szó, mint az e-mailek vagy a fizetési rendszerek, mint a Paypal, Cashapp stb., az emberek nagyon hozzászoktak az egyetlen statikus azonosító koncepciójához.

Ha e-mailt akarsz küldeni valakinek, akkor csak írj egy e-mailt a címére. Ha pénzt akarsz küldeni valakinek PayPalon, akkor egyszerűen küldd az összeget a címére. Ez az a felhasználói élmény, amelyet az emberek már jól ismernek és használnak, ezt megváltoztatni nem egyszerű dolog. Ha egy, a megszokottól eltérő megoldást mutatnak be nekik, akkor rendkívül kemény ellenállás merül fel. A blokkláncon történtő fizetéseknél a probléma nem a statikus azonosító (egyetlen cím), hanem mert mindenkinek ugyanazt a címet adjuk meg a láncon. Ezáltal a teljes fizetési előzmények vagy éppen a birtokolt coinok is mindenki számára nyilvánosak lesznek. Ez persze a ritkább pénzmozgásoknál nem akkora probléma, viszont a gyakori tranzakcióknál már eléggé.

A Bitcoin fizetések kérdéseire jó választ adna az új BIP

A fentiek miatt jöttek létre az olyan eszközök, mint a BTCPay Server, hogy csökkentsék azt a terhet, hogy az embereknek mindig ugyanazt a címet kelljen megadniuk egy tranzakcióhoz. Viszont ehhez egy olyan szerver üzemeltetésére van szükség, amely folyamatosan elérhető online. Ez nem reális egy olyan felhasználó számára, aki passzív fogadó félként akar csak működni. Ugyanez igaz a Lightning Network esetén is. Egy számla csak egyetlen fizetésre jó. Ellentétben egy on-chain címmel, amelyet újra lehet használni, egy Lightning-számla nem használható még egyszer.

Miután a számla vagy kifizetésre került, vagy lejár, az adott Lightning-csomópont megtagad minden fizetési kísérletet. Ez a funkcionalitás vezetett az LNURL specifikáció, valamint az arra épülő Lightning címek létrehozásához. Az LNURL egy olyan protokoll, amellyel egy HTTP-kiszolgálóhoz lehet csatlakozni egy statikus IP-n keresztül, amelyet egyszer kell csak megosztani, hogy aztán a Lightning számlát a kiszolgálóról ki lehessen fizetni. Erre épülve a Lightning címek az e-mail címekhez hasonlóan felépített elnevezési sémát jelentenek: John@[LNURL-kiszolgáló tartománya]. Ezeknek természetesen mind vannak korlátai.

A Bitcoin-tárca vagy a Lightning-csomópont mellett egy további szoftver (egy HTTP-kiszolgáló) állandó fenntartása vagy az, hogy a BTCPay/LNURL-kiszolgálóhoz intézett kérés kiszivárogtatja a feladó IP-címét a címzett számára. Az olyan HTTP-kiszolgáló eszközök, mint az LNURL, a Lightning címmel párosítva tartományokat használnak a HTTP-kiszolgálóhoz való kapcsolathoz. Hasonlóképpen a BTCPay szerverek is mind domainekkel vannak konfigurálva, nem pedig alap IP-címekkel.

Az új BIP javaslata

Az új BIP szerint simán kihagyható a HTTP-től való függőség és egyből használható lenne a DNS rendszer. A DNS lehetővé teszi, hogy TXT rekordokat társítsunk egy adott domain névhez, kis, ember (vagy gép) által olvasható rekordokat hozva létre, amelyek lekérdezhetők a DNS-kiszolgálókról. A DNS TXT rekordok a Domain Name System Security Extensions (DNSSEC) szolgáltatással kombinálva olyan mechanizmust biztosítanak, amely a fizetési információk lekérdezésére használható anélkül, hogy a HTTP-kiszolgáló futtatásával járó többletköltséget és terhet jelentene. Tehát a TXT rekord maga egy Bitcoin on-chain címet testesítene meg, de ami még fontosabb, lehet benne BOLT 12 Lightning Offer is.

És ez az információ bármilyen DNS szerverről begyűjthető lenne, akár még Google vagy Cloudflare nyilvános szerverekről is. Persze ez utóbbiak használatához erősen javasolt a Tor vagy VPN használata. E javaslatnak a BOLT 12-vel való kombinálása megszünteti a kiegészítő szoftverek futtatásának szükségességét. Lehetővé teszi, hogy a domain tulajdonjogának birtoklása önmagában mindent megadjon a felhasználóknak. Mindent, amire szükségük van ahhoz, hogy egy egyszerű, ember által olvasható azonosítóval rendelkezzenek a fizetésekhez. A BOLT 12 nem igényel HTTP-kiszolgálót, a tényleges számlakézbesítést közvetlenül a Lightning-hálózaton keresztül átvezetett kapcsolatokon keresztül kezeli, és támogatja az Offert. Azt a statikus azonosítót, amely segítségével meg lehet találni az adott Lightning-csomóponthoz vezető megfelelő útvonalat. Az Offer DNS TXT rekordban való tárolásával a felhasználónak a fizetéshez csak valakinek a domainjét kell beírnia a pénztárcájába, hogy az le tudja hívni a TXT rekordot, le tudja hívni a BOLT 12 Offert, majd végrehajthatja a fizetést.