Ez történik, ha rossz címre utalod a kriptódat

Bizonyára mindenki elgondolkodott már azon, mi történik akkor, ha bitcoinjait – vagy más kriptovalutáját – tévedésből vagy elírásból nem arra a címre küldi el, amelyre szerette volna. A kriptotranzakciók visszafordíthatatlanok, így egy ilyen hiba esetén az esetek többségében sajnos végleg búcsút kell intenünk a pénzüknek.

Előfordulhat olyan eset is, hogy a bitcoint BTC Price BTC Price egy létező címre küldjük, ebben az esetben megpróbálhatjuk felkutatni a tulajdonost, és megegyezni abban, hogy visszaküldje azt.

Decentralizált jellegéből adódóan a blokkláncok lehetővé teszik a felhasználóknak, hogy teljes kontrollt gyakorolhassanak eszközeik felett, anélkül, hogy harmadik félre vagy központosított szervezetre lenne szükségük. Ennek pozitív oldala, hogy a kormány és egyéb hatalmi szervezetek nem tudják befagyasztani a tárcánkat vagy bármilyen módon blokkolni azt. Másrészt viszont minden egyes interakció a mi felelősségünk, nincs ügyfélszolgálat, aki probléma esetén segítsen. Akkor sem, ha véletlenül rossz címre küldjük a coinjainkat.

Ha szeretnél többet megtudni a bitcointranzakciók működéséről, olvasd el ezt a cikkünket.

Elvész a bitcoin, amit rossz címre küldök?

Röviden és tömören: igen. Nem kell azonban kétségbe esni. Egy nagyon kicsi esélyed még mindig van arra, hogy előkerül. Alapvetően 3 lehetőség állhat fenn:

A cím egy égetőtárca vagy halott tárca

Az égetőtárcák olyan tárcák, amelyek léteznek ugyan, de senki nem rendelkezik a hozzájuk szükséges privát kulcsokkal. A halott tárcák ezzel szemben olyanok, amelyeket valaki valamikor használt, de jelenleg hosszú inaktivitást mutat. Nem lehet tudni, hogy a tulajdonos még rendelkezik-e a hozzáférést biztosító privát kulcsokkal. A legtöbb esetben azonban ez utóbbi helyzet áll fenn. Ha a tulajdonos meg is tudja nyitni a tárcát, még mindig ki kell deríteni a személyazonosságát, ami magánszemélyként szinte lehetetlen.

A cím nem létezik

Ha olyan címet adunk meg, amely megfelel az adott blokklánc infrastruktúrájának, a transzfer akkor is végrehajtódik, ha a címet még senki nem hozta létre. Az ide küldött pénzösszeg elméletileg bárki számára hozzáférhető, akinek van olyan szerencséje, hogy az újonnan létrehozott tárcájához ezt a címet rendeli a hálózat. Ha most azonnal új tárcák létrehozásával próbálnál szerencsét, el kell szomorítsunk: jóval nagyobb esélyed van nyerni az ötöslottón, tekintettel, hogy csak az Ethereum ETH Price ETH Price hálózatán 16^40 lehetséges nyilvánoscím-kombináció létezik.

A tárca aktív

Ha a tárca aktív, akkor a pénzedet annak kezelője kapja meg. Akkor kaphatod vissza a küldött összeget, ha sikerül azonosítanod és felvenned a kapcsolatot a tárca tulajdonosával. Ha egy tőzsde címéről van szó, akkor egyszerűen felkeresheted az ügyfélszolgálatot, és megkérheted, hogy küldjék neked vissza a kapott összeget.

Mi történik, ha rossz blokkláncra küldöm a kriptót?

Ahogy korábban is írtuk, a tranzakció csak abban az esetben zajlik le, ha a megadott fogadócím megfelel az adott hálózat lefektetett szabályaival. Amennyiben ez nem így van, a transzfer elutasításra kerül. Ez a funkció segít megelőzni, hogy rossz blokkláncra küldjük a kriptovalutákat.

Példának okáért nem fordulhat elő, hogy a Bitcoin, a Tron vagy a Solana SOL Price SOL Price blokkláncáról Ethereum-címre küldjünk coinokat. Az azonban megtörténhet, hogy olyan hálózatokat keverünk össze, amelyek hasonló infrastruktúrával rendelkeznek. Ha ez előfordul (pl. egy EVM-coint a Taraxa vagy a Sui blokkláncára küldünk), a pénzünknek sajnos végleg búcsút kell intenünk.

Hogyan kerüljük el, hogy rossz címre küldjük a coinunkat?

A kriptotranzakciók esetén a hálózat csak azt ellenőrzi, hogy a megadott cím megfelel-e a blokklánc infrastruktúrájának. Ebből kifolyólag könnyen előfordulhat, hogy valaki nem abba a tárcába utalja a kriptovalutáját, ahová szerette volna. Bizonyos szabályok betartásával azonban egyszerűen elkerülhetjük, hogy ilyen helyzetbe keveredjünk.

A copy-paste megoldás

A kriptotárcákat általában egy hosszú alfanumerikus karakterlánccal tudjuk azonosítani. Bizonyára nem sokan vették eddig sem a bátorságot, hogy ezt kézzel próbálják meg bepötyögni, ennek ellenére nem árt még egy-két dologra odafigyelni. A tárcacím beillesztése után ugyanis nem ért véget a feladatunk: léteznek olyan számítógépes vírusok, amelyek a vágólapon lévő tárca címét képesek megváltoztatni. Beillesztés után mindig győződjünk meg arról, hogy a cím megfelel-e a kimásoltnak, és csak ez után írjuk alá a tranzakciót.

Olvassuk be a QR-kódot

Az egyik legbiztosabb megoldás az, ha a címet QR-kód formájában kapjuk meg, és azt olvastatjuk be a tárcával. A QR-kód alatt ideális esetben látható a tárca alfanumerikus címe is – szkennelés után mindig érdemes összevetni a két címet, hogy megegyeznek-e.

Mentsd el a tárcákat

Egyes kriptotárcák – például a MetaMask és a Trust Wallet – lehetővé teszik, hogy a gyakran használt címeket elmentsük. Ha tudjuk, hogy egy adott címre többször is szeretnénk utalni a jövőben, nem árt kihasználni ezeket a funkciókat. A centralizált tőzsdék szintén kínálnak ilyen lehetőséget, sőt egyesek csak ennek használatával engedélyezik a kriptotranzakciókat.

Használj doménneveket

Az Ethereum Name Service (ENS) és az Unstoppable Domains olyan szolgáltatók, amelyek lehetővé teszik, hogy a tárcacímedhez egy könnyen olvasható doménnevet rendelj. Ez könnyen memorizálható, és használatával tovább csökkenthető annak az esélye, hogy rossz címre küldd a pénzedet. Mivel azonban itt jellemzően begépeled a címet, nem pedig kimásolod, halmozottan oda kell figyelni arra, hogy azt helyesen add meg a megfelelő mezőben.

Mit tegyünk, ha rossz címre utaltam kriptovalutát?

Ahogy azt korábban is említettük, a rossz címre küldött kriptó visszaállítására csak akkor van esélyünk, ha aktív címre utaltunk. Inaktív, vagy égetőcím esetén nincs sok okunk a reményre. Próbáljunk meg rákeresni az adott címre, hátha többet is megtudunk annak tulajdonosáról.

Előfordulhat, hogy a címet egy tőzsde vagy vállalat birtokolja, és a weboldalukon információkat találhatunk azzal kapcsolatban. Az is lehet, hogy a felhasználó valamikor egy fórumos bejegyzése során megadta a saját címét vagy saját weboldalán, blogján tüntette azt fel. Egyes blokklánc-felfedezők azt is jelzik, ha az adott cím egy tőzsdéhez tartozik.

Ez utóbbi esetben viszonylag egyszerű dolgunk van, a legtöbb kriptováltó ugyanis egyszerű szolgáltatást kínál ilyen esetekre. A feltételek azonban eltérők lehetnek, és az sem biztos, hogy a teljes összeget viszontlátjuk majd.

Mit tegyünk, ha jó címre utaltam, de rossz hálózaton?

Az Ethereum felhasználói számára lehetőség van ugyanazt a tárcát használni minden EVM-hálózaton lévő token esetében. Abban az esetben, ha a felhasználó rossz hálózatot választott, miközben a tárcacímet helyesen adta meg, a küldött tokenek nem vesznek el.

Az eszközök ebben az esetben visszaállíthatók, ha a megadott hálózatra váltunk. Ha az adott tárca nem támogatja a tokent, akkor keressünk egy olyat, amelynél az megtalálható. Ha például az Ethereum hálózata helyett a Polygonra küldünk ETH-t, akkor adjuk hozzá a tárcánkhoz a Polygont, és váltsunk erre a hálózatra a visszaállítás érdekében.

Összegzés

A blokklánc decentralizált természetéből adódóan a felhasználók teljes kontrollt gyakorolhatnak eszközeik felett. A nagy hatalom azonban nagy felelősséggel is jár. Ha véletlenül rossz címre utaljuk a kriptovalutáinkat, könnyen nehéz helyzetben találhatjuk magunkat – egyetlen aláírás akár a teljes (pénzügyi) stabilitásunkat is megrendítheti.

Bár ebben a cikkben felsoroltunk néhány lehetséges megoldást, a valóságban igen csekély az esélye annak, hogy egy ilyen esetben valaha is viszontlátjuk a pénzünket. Főleg ha halott, nem létező vagy égetőcímekre kezdeményeztük az utalást. Mint mindig, ebben az esetben is jobb megelőzni a bajt, és még akkor is ellenőrizni, ha teljesen biztosak vagyunk a megadott adatok helyességében.

Mindig győződjünk meg arról, hogy a címeket helyesen másoltuk ki vagy hogy a beolvasott QR-kód valóban megfelel-e az adott tárcacímnek. Ha mégis bajba kerülnénk, a fent felsorolt megoldások csekély valószínűséggel ugyan, de a segítségünkre lehetnek a pénzünk visszaszerzése során.

Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!

  • Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
  • Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
  • 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
  • In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
  • A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés

Érdekel

Értékelés

logo