A bitcoin az internet készpénze?

A bitcoin nem csupán egy fizetési rendszer, mint a Paypal, Venmo és más hasonlók. Ez egy digitális készpénz, amelyből nem zárhatnak ki, amikor a legnagyobb szükséged lenne rá.

A készpénz előnyei

A készpénz szinte tökéletes módja a fizetésnek. Nem kell számla hozzá, és nem számít, ki vagy, vagy mit vásárolsz. Azonnali és senki sem tud közbeavatkozni a tranzakcióba. Nincs szükségünk arra, hogy valaki másra bízzuk a pénz átvitelét. És ami a legjobb, teljesen privát. A tranzakcióról semmilyen nyilvántartás nem marad.

Az online fizetés problémái

Mindezek ellenére a készpénz haszontalan online. Az internetes fizetésekhez közvetítők szükségesek, hogy a pénz mozogjon. A pénzt bankba tesszük, utasítjuk a bankot, hogy küldje el például a PayPal-nak, majd a PayPal továbbítja a másik felhasználónak, aki végül készpénzt vehet fel. Minden lépést rögzítenek és jelentik a kormányzatnak, valamint bíznunk kell abban, hogy a cégek végrehajtják a tranzakciót.

A készpénz elhalása

Sajnos a készpénz elhasználódik, mivel az emberek a Revolut-hoz és a Venmo-hoz hasonló eszközök kényelmét választják. Még a kávézókban végrehajtott személyes tranzakciókat is, amelyeket egykor készpénzzel intéztek, ma már közvetítők kezelik és rögzítik. Ezeket a tranzakciókat jelentik, és a vállalatok és a kormány által meghatározott szabályok szerint hajtják végre.

A hatalom és az ellenőrzés veszélyei

A kereskedelem viszonylag kevés közvetítőn keresztül zajlik, ami kényelmes hozzáférési pontot biztosít az autoriter hatalmak számára, hogy nyomást gyakoroljanak és szabályozzák, mit tehet vagy nem tehet a lakosság. Ez a kockázat talán távolinak tűnik stabil demokráciákban, de az államok irányítják a pénzügyi rendszereket, és nem minden állam tartja tiszteletben a szólásszabadság és az egyesülés szabadságának értékeit.

A kriptovaluták megoldása

A bitcoin és más kriptovaluták többek között erre is megoldást kínálnak. Sokkal inkább hasonlítanak a készpénzre. Olyan eszközök, amelyeket privát módon lehet használni számla nélkül. Az internet készpénzének számítanak, és megtörik a közvetítők kontrollját pénzügyi életünk felett.

A közvetítőkön keresztüli szabályozás hibái

Vannak érvényes okok arra, hogy a kormányok figyelemmel kísérjék a pénzáramlást és bizonyos tranzakciókat korlátozzanak. Azonban egyre gyakrabban látjuk, hogy a kormányok közvetítőik irányítását használják politikai ellenállás elfojtására. Ez a közvetítőkön keresztüli pénzügyi rendszer legnagyobb hibája.

Példák az elnyomásra

Fehéroroszországban a tüntetések során a kormány gyorsan pénzügyi büntetésekkel reagált. A tüntetők súlyos bírságokat kaptak, és a munkáltatókra nyomást gyakoroltak, hogy bocsássák el az ellenzéki alkalmazottakat. A belgiumi BYSOL nonprofit szervezet pénzügyi segítséget nyújtott a tüntetőknek, de a hagyományos pénzügyi közvetítők lefoglalták a tüntetők pénzét és zárolták számláikat. A BYSOL a bitcoinban lelt megoldásra, lehetővé téve a tüntetők számára, hogy a pénzt közvetlenül személyes pénztárcáikba kapják meg.

Oroszországban Putyin ellenzékét szélsőséges csoportnak minősítették, így az adományok illegálisak lettek. A pénzügyi közvetítőknek itt sem volt más választásuk, mint betartani a törvényt. Ezeket a közvetítőket hatékonyan használták a politikai tevékenység ellenőrzésére. Alexei Navalnij Korrupcióellenes Alapítványa is a kriptovaluták használatához fordult, hogy biztosított legyen a fennmaradásuk. Az orosz állampolgárok így továbbra is támogathatták a Putyinnal szembeni ellenállásukat.

A közvetítők magánérdekei

A közvetítők jogi ellenőrzésén túlmenően ezek végülis magáncégek, amelyek saját érdekeik és értékeik alapján döntenek. Sokuk tőzsdén jegyzett vállalat, így gyakran a közvélemény nyomása alatt állnak, és annak hatására hoznak döntéseket. Miért vállalna egy olyan cég, mint a PayPal, kockázatot azzal, hogy olyan iparágaknak nyújtson fizetési szolgáltatásokat, amelyeket néhányan nem kívánatosnak tartanak, még akkor is, ha ezek legálisak? Gyakori, hogy felnőtt tartalomszolgáltatókat, marihuána üzleteket vagy politikai hangokat tiltanak ki a platformokról.

A készpénz és a kriptovaluták semlegessége

A készpénz, legyen az papír vagy kriptovaluta, semleges fizetési eszköz, amely mentes az autoriter hatalmak és a közvélemény szeszélyeitől. A kriptovaluták az internet készpénzének tekinthetők. Nem szükséges hozzájuk számla, csak egy számítógép és internetkapcsolat. Nincs véleményük arról, mit csinálsz, nem kémkednek utánad, és senki sem tud beavatkozni a tranzakcióidba. Ezek az eszközök elengedhetetlenek minden szabad ember számára a digitális korban, és hatékony védelmet nyújtanak az autoriter rendszerekkel szemben, amelyeket a központosított közvetítők által uralt internet megkönnyít.