Nyújthat-e védelmet a Bitcoin az inflációval szemben?
Az infláció az általános árszínvonal folyamatos emelkedését jelenti egy gazdaságban, mely az idő múlásával a pénz vásárlóerejének a csökkenéséhez vezet. Az elmúlt évek monetáris politikájának hála az infláció jelentősen megugrott globális szinten, egyes országokban még most sem sikerült kontrollálni. Ennek kapcsán kerültek elő az alternatív eszközök, többek között a Bitcoin, mely képes lehet védelmet nyújtani az inflációval szemben.
A Bitcoin alapvető tulajdonságaiból és küldetéséből adódóan megfelelő eszköz lehet arra, hogy felvegye a harcot az inflációval, azonban nem árt tisztában lenni a Bitcoin és a hozzá hasonló, alternatív eszközök árnyoldalával sem.
Mi is az az infláció?
A COVID-19 járvány óta előszeretettel dobálózik mindenki az inflációval, azonban a legtöbben nincsenek tisztában a szó jelentésével, sem az okaival, a kontrollálásával pedig a legnagyobb központi bankoknak is meggyűlik a baja. Az infláció azt a mértéket jelenti, mellyel az áruk és szolgáltatások általános árszintre emelkedik, ez pedig idővel a vásárlóerő csökkenéséhez vezet. Az inflációt havi szinten mérik, első sorban az előző év adott időszakához képest (YoY), de mérik hónapról hónapra (MoM) is. Az infláció megfigyelhető fogyasztói (CPI) illetve termelői (PPI) is.
Az infláció kezelésével a központi bankok és kormányok monetáris politikája foglalkozik. Ennek célja az infláció szabályozása olyan eszközökkel, mint a kamatlábak változtatása vagy a pénzkínálat befolyásolása. A jelenlegi gazdasági ciklusban a pénzkínálat növelése – vagyis a pénznyomtatás – eredményezte az elharapódzó inflációt, mely a járvány ideje alatti „pénzosztásnak” köszönhető.
Az infláció az aggregált kereslet növekedéséből is fakadhat, mely az erős gazdasági növekedés vagy a túlzott állami kiadások (pl. választási időszak) figyelhető meg. Ez azért alakul ki, mivel a kínálatot meghaladja a kereslet, így a fogyasztók hajlamosabbak többet fizetni ugyanazért az áruért. A költségnyomó infláció is egyfajta oka a pénzromlásnak, ami a növekvő termelési költségek (pl. munkaerő, nyersanyagok) miatt alakul ki. Érdemes megemlíteni az ár-bér spirál fogalmát, mely az elmúlt években Magyarországon is megfigyelhető volt: ebben az esetben az árak és bérek egymást kölcsönösen erősítve emelkednek, ezáltal folyamatos inflációs nyomást generálva a gazdaság számára.
Milyen szerepe van a Bitcoinnak?
A gyakran digitális aranyként emlegetett Bitcoint 2009-ben hozta létre Satoshi Nakamoto, ez tiszta sor. A decentralizált hálózaton működő digitális eszköz elsődleges célja egy közvetítőrendszer nélküli tranzakciós platform létrehozása, mely átlátható, biztonságos és megváltoztathatatlan. A Bitcoint decentralizált jellege mellett rögzített kínálata is alkalmassá teszi az infláció ellen, melyet a felezési események tovább erősítenek. A Bitcoin maximális kínálati korlátja 21 millió darab BTC.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a Bitcoin a világ elég szűk rétege által ismert és alkalmazott eszköz, ezáltal fennállnak a hátulütői, melyek megnehezítik az infláció elleni küzdelemben. A Bitcoin ETF-ek elterjedésének hála és a folyamatosan frissülő szabályozási környezet (pl. MiCA) miatt egyre inkább kimozdul a Bitcoin a szürkezónás megítélésből, azonban volatilitása még így is hatalmas. A Bitcoin az elmúlt 10 év legjobban teljesítő eszköze volt, ugyanakkor az alacsony kereskedési volumenből és a kevés szereplőből adódóan a Bitcoin és általánosságban a kriptovaluták képesek rövid idő alatt megduplázódni, vagy esetenként lefeleződni.
Felveheti-e a harcot a Bitcoin az infláció ellen?
Ahhoz, hogy a Bitcoin felvehesse hosszú távon a harcot az infláció és a töménytelen pénznyomtatás ellen, szélesebb körű elfogadás szükséges. A Techopedia becslései szerint jelenleg csupán a világ 5%-a rendelkezik kriptovalutákkal és csak 827 ezer tárca van, amely legalább 1 BTC-vel rendelkezik. A Bitcoin aranyhoz hasonló tulajdonságai miatt alkalmas lehet arra, hogy értékmegőrző jelzővel illessük, azonban a napi használathoz még a Lightning-networkkel együtt sem képes arra, hogy villámgyors és olcsó tranzakciókat lásson el, mint például a Visa.
Idővel előfordulhat, hogy a Bitcoin stabilizálódik és minden gazdasági feltételnek megfeleljen, ugyanakkor a fiat valutákat várhatóan sosem fogja kiváltani. Azt a kormányok és központi bankok nem hagynák.