Újra zöldben a Bitcoin, elfogadták a hongkongi spot ETF-et!
Rendkívül nehéz hétvégén van túl a kriptopiac, köszönhetően az amerikai adószezonnak és a szombat este tapasztalt geopolitikai feszültségnek Irán és Izrael között. A kriptovaluta piac 0-24 jellegéből adódóan a pánik már péntek este elérte a piacot, ezt tetézte a szombat esti rakétatámadás a Közel-Keleten, melyre nem tervez Izrael válaszcsapást mérni.
A bizakodásra egyedül a hongkongi Bitcoin és Ethereum spot ETF jóváhagyása adott okot, melyet időközben a mai napon el is fogadtak, így amellett, hogy az Egyesült Államok lebeszélte Izraelt a támadás megtorlásáról, Ázsiában is lesz szabályozott körülmények között kereskedhető spot ETF. A piac még nem teljesen heverte ki a hétvégét, de újra zöldben láthatjuk a legtöbb kriptovalutát.
Stabilizálódni látszik a Bitcoin 65 000 dollár felett
Európai idő szerint hétfő reggelre a Bitcoin BTC Price árfolyama átlépte és megtartotta a 65 000 dolláros árfolyamot, az Ethereum pedig 3250 dollár felett stabilizálódhat. A CoinGlass adatai alapján pénteken és szombaton több, mint másfél milliárd dollárnyi long pozíció likvidálódott a tőzsdéken, melyhez fogható nem volt március 5-e óta.
A piacot először péntek este rázta meg egy komolyabb likvidáció, mely során első körben a Bitcoin árfolyama 66 500 dollárig esett vissza, ezt követően pedig szombat este Irán drón- és rakétatámadást indított Izrael ellen. Szombat este a világ vezető kriptovalutájának az árfolyama a geopolitikai feszültség tetőpontja közelében 60 000 dollárig esett vissza, így két nap alatt a teljes kriptopiac közel 18%-ot vesztett értékéből.
Az eladói nyomás fokozódásához hozzájárult az Egyesült Államokban tavasszal tapasztalható adószezon, melynek végső bevallási ideje április 15-e. Azáltal, hogy az adóbevallás időszaka a Bitcoin-felezéssel szinte teljesen összhangban van, nem ez az első eset, hogy a felezési esemény előtt közvetlenül egy erősebb korrekció érte a piacot. A NiceHash adatai alapján egyébként 4-5 nap van hátra a negyedik Bitcoin-felezésig, Arthur Hayes szerint pedig ilyenkor a szokásosnál is szűkebb a dollár likviditása – ez járulhatott hozzá az első eladási hullámhoz.
Geopolitikai pánik és az alternatív eszközök felerősödése
Nem először tapasztalhattuk azt, hogy amikor kitör a piaci pánik, a befektetők fizikai aranyba menekülnek. Nem volt ez másképp most sem dacára annak, hogy az Irán és Izrael közötti feszültség hétvégén érte a világot, amikor a tőzsdék zárva vannak. A Paxos által létrehozott tokenizált arany, a PAXG a feszültség tetőpontján 20%-os felárral kereskedett analóg megfelelőjéhez képest, mely valószínűleg a hétfői tőzsdenyitáskor fog drasztikusan megemelkedni.
Fontos megérteni, hogy az arany egyfajta inverz befektetési eszközként működik, melyet menekülési kereslet ér a pánik idején. Az arany hagyományosan biztonságos befektetési menedékként szolgál, mely védőhálót nyújt a részvények, kriptovaluták és fiat pénzek volatilitásával szemben, árfolyama kevésbé függ a gazdasági- és politikai körülményektől.
Elfogadták a hongkongi spot ETF-et
A hétvégi pánik során az egyetlen bizakodásra okot adó esemény Hong Kongból érkezett, ahol a potenciális jóváhagyásáról cikkeztek a Bitcoin- és Ethereum spot ETF-jének. Európai idő szerint hétfőn reggel érkezett a hír, miszerint elindult a kereskedése a két legnagyobb kriptovaluta szabályozott tőzsdei körülmények között zajló kereskedése a Távol-Keleten, így szélesebb rétegek férhetnek hozzá mostantól a digitális eszközökhöz.
A Matrixport becslései szerint a jóváhagyott befektetési termékek megközelítőleg 25 milliárd dollárnyi keresletet szabadítanak fel. Láthattuk, hogy milyen erővel bír az Egyesült Államokban a Bitcoin spot ETF, így, ha az Ázsiai befektetők csupán fele- vagy harmadannyira érdeklődnek a digitális eszköz ETF-variánsa iránt, a geopolitikai helyzet rendeződését követően szép post-halving bikapiac vár a befektetőkre. Akik résen voltak és rendelkeztek elegendő szabad tőkével, most a hétvégi esés során szép profitra tehettek szert – erről beszélt VirtualBacon, Crypto VC Investor is.