Bitcoin felhasználó Iránból: „Ez maradt az egyetlen lehetőségünk”

Ziya Sadr, Irán ismert bitcoin aktivistája, volt a vendége a Let’s Talk Bitcoin kriptovaluta podcastnak, ahol a Bitcoin fontosságáról beszélt az országban. A vezető kriptovaluta nagyobb pénzügyi szabadságot kínál az irániaknak a szigorú autoriter országban.

“A bitcoinnal az a helyzet, hogy segítségével egyenlő eséllyel indulunk a világban, ami hasznos a változáshoz,” nyilatkozta a 25 éves Sadr. “Sose voltunk egyenlő terepen. Infláció és az egész világ szankciója sújt minket. A Bitcoinnal egyenlő terepen játszunk a világ többi részével és ez valami új számunkra.”

Az iráni szabadúszók bitcoinban kerülnek kifizetésre a világ más részeiből kapott munkáikért cserébe és az emberek egyre gyakrabban küldenek haza pénzt bitcoinban. A Bitcoin használata kézenfekvő az irániaknak hiszen már most is személyes adatok védelmét biztosító technológiákkal körülvéve élik digitális életüket.

“Iránban mindenhez VPN-t használunk,” mondta Sadr. “Fontos hozzátenni, hogy az emberek nem a cenzúra kijátszása végett használnak VPN-eket. Jó az adatbiztonsághoz és védelemhez. Az USA-ban és Európában nagyon ritkán használják, miközben itt még a nagypapák is VPN-t használnak.”

Ziya Sadr, Irán ismert bitcoin aktivistája“[Irán] ily módon kapcsolódik a világ Bitcoin közösségeihez és hasznosítja a bitcoint,” állítja, de azt is megjegyzi, a legtöbb felhasználó spekuláns. “Szemben más országokkal, melyek sokkal stabilabbak, mi már most érezzük a szükségességét.”

Mialatt 10 000 dollár értékű bitcoin átváltása a helyi fizetőeszközre, a riálra, beletelhet pár hétbe, állítja Sadr, de 100 dollár esetén az 20 perc alatt kivitelezhető. Saját maga a személyes kapcsolati körén keresztül vásárol/ad el BTC-t és kommunikációra az elméletben betiltotta Telegramot használják.

“Mivel nincs alternatíva, nem tudunk PayPalt használni vagy Western Uniont, a Bitcoin maradt az egyetlen lehetőségünk. Más kriptókat szintén nem tudunk használni, mert nincs elég likviditásuk. Nem fogsz senkit se találni aki eladna vagy venne tőled. Talán találsz párat, aki Ethereumot venne/adna, de az esetek 99%-ában bitcoinról van szó.”

Szerinte ez a különböző eszközöknek köszönhető, ami a Bitcoin ökoszisztéma viszonylagos fejlettségével jön. “Számos különböző tárcát használhatsz, használhatsz multi-siget is, de ezeket nem fogod megtalálni a legtöbb altcoinhoz,” állítja. De a legfontosabb probléma az alternatív kriptopénzek likviditásában keresendő.

Az iráni nagyvállalatok szintén érdeklődnek a technológia iránt. “Rengeteg nagyvállalatot látok, akik képezni szeretnék magukat, tanulmányozni a bitcoin felhasználhatóságát a jelenlegi helyzet alternatívájaként. Rengeteg problémájuk van az üzletmenetük során és ahogy pénzt utalnak külföldre, szóval a különböző iparágak, mint az élelmiszeripar, már elkezdte tanulmányozni hogyan tudnák hasznosítani.”

Sadr tagja egy iráni bitcoin vállalatnak és többször is adott interjút a nemzetközi sajtónak. Múltkor a New York Times riporterének azt nyilatkozta, függ a bitcointól, mert nélküle nem tudnák kifizetni a külföldi ügyfelei.

“Számunkra nincs más út, a Bitcoint nem tudja senki se szankcionálni,” fejezi be az interjút. “Se az amerikai kormány se más ország, se a pénzügyi intézmények.”