Több mint 200 millió dollár áramlott ki a spot Bitcoin ETF-ekből az elmúlt két napban

A spot Bitcoin ETF egy olyan befektetési eszköz, mely könnyebb hozzáférésének és szabályozott környezetének hála közelebb hozhatja a digitális eszközt a hagyományos befektetőkhöz, ugyanakkor be- és kiáramlási mennyisége egy kétélű fegyver. A kriptovaluták alapvetően volatilisebbek, mint a részvények, a kétfrontos kereskedése pedig egyszerre okozhat nagyobb áremelkedést és -csökkenést is.

A szerdai inflációs jelentés és FOMC ülés előtt jelentős kiáramlást tapasztalhattunk az amerikai spot Bitcoin ETF-ek kapcsán, mely arra enged következtetni, hogy a befektetők várakozásaiktól függően újrapozícionálják magukat a vegyes képet mutató piacon.

Jelentős ETF-kiáramlás az elmúlt két napban

A spot Bitcoin ETF népszerűségéhez nem fér semmiféle kétség. A tőzsdén kereskedett eszköz öthónapos élettartama alatt több mint 15 milliárd dolláros nettó beáramlást produkált, mellyel ledominálta a teljes értékpapír piacot. Az elmúlt két napban azonban 264 millió dolláros kiáramlást tapasztalhattunk, mely hozzájárult ahhoz, hogy a Bitcoin pénteki korrekcióját egy újabb korrekció kövesse, és árfolyama egészen 66 000 dollárig essen vissza.

A kiáramlásért első sorban a Grayscale GBTC-je és az ARKB felelnek, melyek egy május 13 óta tartó beáramlási-szériának vetettek véget, melynek következtében több mint egymilliárd dolláros nettó beáramlást tapasztalt az eszköz. Ezt még a BlackRock és Fidelity sem tudta ellensúlyozni, pedig a két óriás több mint 27 milliárd dollár értékben értékesített Bitcoin-ETF-et 2024 januárja óta.

Inflációs jelentés és FOMC ülés

A befektetők újrapozícionálásának a hátterében első sorban a szerdán esedékes inflációs jelentés és az amerikai jegybank FOMC ülése áll. A fogyasztói árindex az elmúlt 4 hónapból 3 alkalommal is nőtt, a nagybankok pedig most is 3,4%-os inflációra számítanak 2023 és 2024 májusa között. A The Kobeissi Letter kutatócég mérlegelése alapján azonban 41% az esélye annak, hogy a ma délután közölt adat 3,4% alatt lesz, míg 17% az esélye, hogy a várakozás felett lesz.

Az Investing.com elemzője, Jesse Cohen szerint a vártnál jobb CPI-jelentés megnyugtathatná a befektetőket, és megalapozná az őszi kamatvágást, ugyanakkor egy erős infláció jelentős volatilitást válthat ki a kamatcsökkentés késleltetése miatt.

A CME csoport várakozásai szerint a júliusi FOMC ülésen 8,9% annak az esélye, hogy 25 bázispontos kamatvágást eszközöl a FED, míg a szeptemberi ülésen 52,6% a kamatvágás esélye. A helyzetet tovább bonyolítja a gazdaság vegyes képe. Az amerikai cégek májusban 272 ezer új munkahelyet hoztak létre, éves bérnövekedésük pedig meghaladta a 4,1%-ot, míg a munkanélküliségi ráta 4%-ra emelkedett. Gazdasági paradoxon, hogy a foglalkoztatottság és a bérek növekedése tovább növeli a gazdasági bizonytalanságot.

A makrogazdaság hatása a Bitcoin-ra

A Bitcoin árfolyama BTC Price BTC Price cikkünk írásakor 67 300 dollár körül mozog. Matthew Dixon, az Evai kriptominősítő platform vezérigazgatója kiemelte, hogy a közelgő fogyasztói árindex és az FOMC ülés kritikus jelleggel bír minden kockázatos eszközre, valódi volatilitás érheti a piacot a mai napon.

Ennek ellenére a Bitcoin árfolyama történelmileg mindig fellendült az FOMC ülések bejelentéseit követően a kezdeti volatilitás ellenére. Ez leginkább az eszköz infláció elleni küldetéséből adódik. 2024-ben négy FOMC találkozó volt, melyek előtt a Bitcoin árfolyama 10%-ot esett, ugyanakkor ezt még az ülés napján annulálta az eszköz.

A Bitcoin árfolyamának alakulása az FOMC előtti 48 órában, forrás: TradingView

Ebből kifolyólag a kilátások biztatóak, ugyanakkor nem szabad lebecsülni a fogyasztói árindex és a FED erejét a gazdaságot érintő ügyekben.