Milyen előnyökkel és hátrányokkal jár a Bitcoin ETF a befektetők számára?

Az elmúlt évek egyik leginkább felkapott befektetési termékének számító ETF megérkezett a kriptovaluta-piacra is. A mögöttes eszköz árfolyamát követő termék jelentős lépést jelent a kriptovaluták számára, az ismerősebb, technikai tudnivalóktól mentes út pedig szélesebb körű elterjedést biztosít a befektetők között. Fedezd fel velünk, milyen előnyökkel és milyen hátrányokkal jár, ha ETF formájában szeretnél Bitcoint vásárolni.

Általános tudnivalók a Bitcoin ETF-ről

A Bitcoin ETF, mint bármely más ETF, egy befektetési alap, amivel a hagyományos tőzsdén kereskednek. Az ETF teljesítménye a Bitcoin árfolyamához van kötve, de a befektetők nem rendelkeznek közvetlenül Bitcoinnal, csupán egy eszközzel, ami 100%-ban másolja annak mozgását.

2024 januárja óta már az Egyesült Államokban is lehet azonnali Bitcoin ETF-et vásárolni, többek között a BlackRock-on vagy a Fidelity-n, a világ legnagyobb alapkezelőin keresztül, nettó beáramlásuk pedig bő félév alatt megközelítette a 18 milliárd dollárt.

A Bitcoin ETF előnyei

A Bitcoin ETF-ek egyértelmű hozzáférést kínálnak a Bitcoin-befektetésekhez azáltal, hogy hagyományos brókerszámlákon keresztül megvásárolhatók, mint a részvények vagy árucikkek. Ez a megoldás sokkal egyszerűbb, mint a kriptovaluta-tőzsdék KYC-azonosítása, a Bitcoin-tárca létrehozása és a kriptovaluták digitális aláírással történő mozgatása. A hozzáférhetőség mellett érdemes kiemelni, hogy az ETF-ek szabályozása sokkal szigorúbb, mint a kevésbé szabályozott kriptovaluta-platformok, ez pedig növeli a biztonságérzetet és legitimitást nyújthat a befektetőknek, csökkentve a csalásokkal kapcsolatos félelmeket.

Az ETF-ek alapvetően igen nagy likviditással rendelkeznek, vagyis lehetőség van a gyors és egyszerű be- és kilépésre. A Bitcoin ETF-ek mindemellett rendkívül alacsony díjazással érhetők el, vagyis nincs szükség a folyamatos átutalási díjak megfizetésére. A nagy alapkezelők a termékeik népszerűsítése érdekében az első pár hónapban kedvező díjazást tettek lehetővé, hogy minél szélesebb körökhöz elérjen a Bitcoin ETF, ami nemcsak olcsóbb, hanem adózási szempontból hatékonyabb is, ugyanis a Bitcoin ETF után csak eladáskor kell tőkenyereség-adót fizetni.

A Bitcoin ETF hátrányai

Annak ellenére, hogy szabályozott intézményi környezetről van szó, a Bitcoin ETF-ek megvásárlása jelentős partnerkockázattal jár, mivel az alapkezelők és letétkezelő bankok kritikus szereplőkké válnak, akik kudarc vagy visszaélés esetén hatással lehetnek a befektetés értékére. A kriptovaluta-világban örök mondás, hogy csak akkor tiéd az eszköz, ha tied a kulcs – ez sajnos az ETF-eknél nem állja meg a helyét.

A kedvező időszak lejárta után az is előfordulhat, hogy az ETF-ek kezelési díja jelentős költséghányaddal jár, mivel az alacsony tranzakciós költség ellenére a kiadási arány magasabb lehet, mint a Bitcoin közvetlen tulajdonlásának a költsége. Érdemes továbbá azt is megjegyezni, hogy az ETF teljesítménye és a Bitcoin árfolyama között kialakulhat eltérés, ami az időbeli különbségből adódik.

Mivel az azonnali Bitcoin ETF az Egyesült Államok és a világ egyik legnépszerűbb eszköze, és csupán a világ tíz legnagyobb alapkezelője forgalmazza ekkora mértékben, előfordulhat a piaci manipuláció kockázata is, amivel sérül a decentralizáció is. Éppen ezért fontos, hogy az olyan szereplők, mint az Egyesült Államok kormánya vagy a BlackRock ne halmozzanak fel tömérdek mennyiségű Bitcoint, mivel ezzel bármikor kedvükre változtathatják az árfolyamát az eszköznek.

Összegzés

Bár a Bitcoin ETF-ek bevezetése mérföldkőnek számít az elfogadás tekintetében, a piac alapos tanulmányozásával idővel érdemesebb lehet a kriptotőzsdéket használni, mivel ezzel közvetlen Bitcoin-tulajdonra tehetünk szert, ami felett kizárólag mi magunk rendelkezünk ellenőrzési opcióval.

Ezek az eszközök hidat jelentenek a hagyományos pénzügyi szektor és a kriptovaluta szektor között, ugyanakkor nehéz elképzelni, hogy az ETF-ek kapcsán olyan áramoltatási ciklusokat láthatunk, mint 2021-ben, amikor a Bitcoin felfutása után hirtelen elkezdődött az Ethereum felfutása, majd a Solana, Avalanche és a többi altcoin felfutása. Ebből kifolyólag, ha az ETF-ek fogják irányítani a piacot, előfordulhat, hogy az altcoinok nem fognak olyan magasra nőni, mint a Bitcoin és az Ethereum.

Ez a cikk is érdekelhet: A BlackRock szerint egyhamar nem várható újabb kriptovaluta ETF