Jelentős eladói nyomás nehezedik a bitcoinra
A kriptovaluta-világban még inkább jelentőséggel bír a „buy the rumor, sell the news” kereskedési stratégia, aminek a lényege, hogy a pletyka hatására vásárolni, a tényleges hír hatására pedig eladni kell. Az azonnali ethereum ETF tényleges kereskedése egy rendkívül pozitív hír a teljes piac számára, azonban ennek hatására sokan az eladás mellett döntenek.
A bitcoin árfolyamára e mellett negatívan hat a Mt. Gox-hitelezők folyamatos kifizetése és a Hong Kong-i inverz bitcoin ETF bevezetése, ami a bitcoin árfolyamcsökkenéséből származó hasznot termel. Természetesen a tőkeáttételes veszteségek sem maradhatnak ki.
Megkezdődik a Mt. Gox-hitelezők törlesztése
A Mt. Gox kriptotőzsde csődje az egyik legnagyobb és legjelentősebb esemény volt a kriptovaluták rövid történelmében. A platform 2011 és 2014 között a világ legnagyobb bitcoin-tőzsdéje volt, a világ tranzakciójának közel 70%-át fedte le az itt zajló kereskedés. 2014 februárjában azonban a tőzsde bejelentette, hogy felfüggeszti a tranzakciókat, oldaluk elérhetetlenné vált és a vállalat csődöt jelentett.
2024 júliusában megkezdődik a Mt. Gox hitelezőinek a kártalanítása, melynek során több mint 140 ezer BTC-t, vagyis 8,5 milliárd dollár értékben hajtanak végre visszatérítést. Az eset jelentős eladói nyomást gyakorol a piacra, mivel a botrány óta a bitcoin árfolyama több mint százszorosára emelkedett, ez pedig jelentős profittal kecsegtet a korábbi felhasználók és hitelezők számára.
Elindult az inverz bitcoin ETF
Tovább nehezíti a bitcoin és a kriptovaluta-piac felkapaszkodását Hong Kong, ahol bevezetésre került Ázsia első határidős inverz bitcoin-terméke, ami a CSOP Bitcoin Futures Daily Invers Product nevet kapta. A CSOP Asset Management Kína egyik legnagyobb vagyonkezelője, az új ETF-jük célja, hogy a befektetők a bitcoin árfolyamának csökkenéséből is haszonra tehessenek szert.
Az ETF ezt úgy hajtja végre, hogy short pozíciókat vesz fel a Chicago-i határidős tőzsdén, vagyis az árfolyam csökkenésére fogad. Ebből kifolyólag az ETF értéke növekszik, ha a bitcoin árfolyama csökken. Az eszköz amerikai dollárban denominált, és a hongkongi tőzsdén kereskednek vele. Az új eszköz lehetőséget teremt a medvék számára, hogy profitáljanak a piac eséséből, amire a jelenlegi eladói nyomás miatt bőven mutatkozik lehetőség.
Többszáz milliós likvidáció
A tőkeáttételes kereskedés olyan, mint egy dominó. Amennyiben túlságosan hitelezett a piac egyik vagy másik irányba, és valaki eldönti az első dominót, az egész sor megindul. A CoinGlass adatai alapján ez történt tegnap este a kriptovaluták piacán, ahol több mint 150 millió dollárnyi tőkeáttételes pozíciót kellett bezárni az árfolyamok esése és a fedezetlen pozíciók miatt.
Az azonnali Ethereum ETF tényleges kereskedésének az elindulásával ez vált a slágertermékké jelenleg, tegnap óta pedig 40 millió dollárnyi tőkeáttételes Ethereum-pozíció záródott be. A bitcoin kereskedése 21 millió dollárnyi veszteséget okozott a long pozíciók bezárásával, a Solana és a Dogecoin 4-4 millió dollár értékben járultak hozzá a dominó-hatáshoz, míg az XRP és a WLD 2-2 millió dollárral.
A bitcoin eséséhez hozzájárul az is, hogy a nyitott kontraktusok száma (OI) 37,2 milliárd dollárról 36,7 milliárd dollárra esett vissza egy nap alatt, a finanszírozási ráta heti 0,24%-a pedig 0,12%-ra csökkent. Ez alapján kimondhatjuk, a kereskedők kerülik az új kockázatvállalást, ami óvatosabb piaci kilátásokat tükröz. Cikkünk írásakor a bitcoin árfolyama BTC Price a 66 000 dolláros ellenállással küzd.