A bitcoin egy értéktelen, volatilis piramisjáték, állítja a brit magazin

A The Spectator brit magazin újra temeti a Bitcoint, a legutóbb megjelent cikkében a kriptovalutát Pozi-rendszerként nevezi. Ross Clark, a cikk szerzője szerint a BTC rendkívül volatilis és gyorsan felemészti a befektetett pénzösszegeket, amivel megkérdőjelezi a valuta belső értékét és stabilitását.

Clark továbbá rámutatott a bitcoin január eleje óta tartó fellendülésére, ami szerinte pusztán az ETF jóváhagyásának, és azon túl is a Grayscale Bitcoin Trust-nak köszönhető. Aggodalmát fejezte ki a lehetséges pénzügyi következményekkel kapcsolatban, úgy véli ugyanis, hogy a valuta egy szerencsejáték. Mint írja, a Bitcoin nem rendelkezik belső értékkel, és lényegében csak egy új Ponzi-rendszer:

„Ebben a helyzetben azok, akik gyorsan eladnának, meggazdagodnának azok rovására, akik lassan adnak el. A bitcoin nem termel jövedelmet, és nincs belső értéke – valójában nem több, mint egy új Ponzi-séma”

Figyelmeztette továbbá a befektetőket, hogy a BTC-hez való könnyebb hozzáférhetőség pénzügyi katasztrófákhoz vezethet, amiért óvakodniuk kellene az eszköztől – annak ellenére is, hogy az árfolyam stabilizálódni látszik. Zárásként kiemelte, hogy a Bitcoin ETF-ek elfogadása még több ember vagyoni helyzetét fogja tönkretenni.

Temetik a Bitcoint, de az köszöni szépen, jól megvan

A 99Bitcoint szerint 2010 óta már legalább 477 alkalommal kaptunk gyászjelentést a Bitcoinról. A kritikusok és a szkeptikosok ugyanis előszeretettel (és sokszor alaptalanul) temetik az iparágat. A vezető kriptopénzt nemrégiben az Európai Központi Bank (EKB) is halottnak nyilvánította. Érdekes módon akkor a BTC 51 304 dolláron kereskedett, majd a hír után 67 000 dollárra emelkedett értéke.

A kritikák ellenére a Bitcoin és más kriptovaluták továbbra is jelentős érdeklődést váltanak ki mind a befektetők, mind a technológiai újítók körében. Az iparág támogatói gyakran hangsúlyozzák, hogy a Bitcoin decentralizált jellegéből fakadó előnyei hosszú távon biztosítják a kriptovaluta relevanciáját. Bár a volatilitás és a spekuláció valóban kihívások elé állítják a piacot, a technológiai fejlődés és az intézményi elfogadás növekvő üteme azt sugallja, hogy a Bitcoin és a kriptovaluták még egyhamar nem fognak kihalni, ahogyan a szektor körüli viták sem fognak alábbhagyni.