3 éve nem látott csúcson a Bitcoin-dominancia, mi történik az altcoinokkal?
A kriptovaluta-dominancia a teljes piacból szerzett részesedést mutatja. A Bitcoin piaci kapitalizációja osztva a teljes kriptopiaci kapitalizációval megadja, hogy a Bitcoin mekkora részét „uralja” a teljes piacnak, ez a dominancia pedig irányjelzőként szolgálhat a befektetők számára.
A hétfő éjszakai esést követően 2021 áprilisa óta nem látott csúcsra nőtt a Bitcoin dominanciája, miután az Ethereum vezette altcoin-eladások jelentős veszteségeket okoztak az altcoinok piacán. Az új éves csúcs akár trendfordulatra is engedhet következtetni.
Új csúcson a Bitcoin dominancia
A Bitcoin dominanciája a kriptovaluta-piacon új, 58%-os éves csúcsot ért el a kripto- és a tőzsdei zuhanások közepette hétfőn reggel. A drasztikus emelkedés hátterében az éjszakai eladási hullám áll, melynek következtében többek között az Ethereum közel 20%-ot, míg a Bitcoin „csak” 10%-ot veszített az értékéből.
Azáltal, hogy péntek óta fokozott a volatilitás és az eladói nyomás a pénzpiaci eszközökön, várható volt, hogy a hétfői kereskedési nap vérfürdőbe torkollik, ugyanakkor ekkora esésre még az iparági elemzők sem számítottak. A háborús félelmek, a recesszió veszélye és az általános bizonytalanság hatványozottan érinti hátrányosan a kriptovalutákat, amik rendkívül spekulatív eszközöknek számítanak.
Cikkünk írásakor a Bitcoin dominanciája 57%-on áll, emelkedő trendre pedig 2022 novembere óta fennáll, amit első sorban az FTX kriptotőzsde összeomlása erősített meg.
Jelentős veszteségek a kriptovaluta piacon
Annak ellenére, hogy a technológiai részvények és a japán piac mellett idén a kriptovaluta-piac számít a harmadik kiemelkedő területnek, az elmúlt héten tapasztalt, közel 600 milliárd dolláros leértékelődés kellemetlenül érintette a kriptovaluta-befektetőket.
A Bitcoin árfolyama hétfőn reggel érintette a 49 000 dolláros támaszt, most pedig 52 500 dollár körül próbál stabilizálódni. Az elmúlt héten közel 25%-kal csökkent a legnagyobb kriptovaluta értéke, ami egyelőre tartja az 1000 milliárd dolláros piaci kapitalizációt.
Nem járt ennyire „jól” az Ethereum, ami a nettó kiáramlást tapasztaló azonnali Ether ETF-nek köszönhetően 30%-ot veszített az értékéből múlt héten. A kettős terhelésnek kitett eszköznél azonban még rosszabbul teljesített a Solana, ugyanis a SOL árfolyama 36%-kal csökkent az elmúlt hét napban.
A legnagyobb veszteségeket mégis a mémcoinok szenvedték el. A Solana-ökoszisztéma egyik leginkább felkapott projektje, a dogwifhat, 52%-kal, a Brett 47%-kal, a Pepe pedig 44%-kal csökkent az elmúlt héten. Mindeközben nincs olyan kriptovaluta a 100 legértékesebb projekt között, ami zöldben zárta volna augusztus első hetét.
Közeledik az altcoin season
A Blockchaincenter indikátora megerősíti az elmúlt időszakban látottakat, ugyanis a platform egy 0-tól 100-ig terjedő skálán mutatja be, hogy éppen a Bitcoin vagy az altcoinok az uralkodó eszközök a piacon. Az index értéke jelenleg 18/100, ilyen alacsony értéket pedig utoljára 2023 novemberében láthattunk.
A skála 25 alatt egyértelmű Bitcoin-uralomra, 75 felett pedig egyértelmű altcoin-uralomra utal, ugyanakkor a kritikus tartományokból gyakran trendforduló következett be az elmúlt években, ebből pedig arra következtethetünk, hogy az altcoinok a piaci helyzet stabilizálódását követően visszavehetik az uralmat.
2023 novemberében, amikor az index értéke 16/100 volt, egy márciusig tartó altcoin season következett. Ebből adódóan reménykedhetünk abban, hogy a szebb napokat is megélt altcoinok hamarosan átvehetik az irányítást.
Mindeközben az elmúlt 90 napot vizsgálva azt láthatjuk, hogy az 50 legnagyobb kriptovaluta közül csupán három növelte értékét: a Toncoin, a Kaspa és a Monero. A Bitcoin 20%-os értékvesztésével a 10. legjobban teljesítő kriptovaluta volt, a Fetch ai pedig a maga 67%-os értékvesztésével a legrosszabb.